Kadın & Sağlık 15.7.2017 23:20:00 2350 defa okundu

15 Temmuzun Yıldönümünde…

Tunceli Valiliği tarafından “15 Temmuz Şehitlerimizi Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Etkinliği” düzenlendi. Devlet Hastanesinin yan tarafındaki yamaca çam ağaçları dikildi. CHP İl Başkanının konuşması ayakta alkışlandı:

Tunceli EMEK-Cumhurbaşkanlığı himayesinde Tunceli Valiliği tarafından “15 Temmuz Şehitlerimizi Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Etkinliği” düzenlendi. Tunceli Valiliği öncülüğünde düzenlenen etkinliğe Vali Tuncay Sonel, Yardımcıları Hasan Çiçek ve Selami Kaya,  Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Salih  Karataş,  Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, İl Emniyet Müdürü  Doğu Ateş, İl  Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur,  Ak Parti İl Başkanı  Fatih Tek, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Avukat Ali Rıza Güder, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Melike Gökalp, Tunceli Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt ile vatandaşlar katıldı.

 

Önce Fidan Dikildi

Darbe girişiminin birinci yıldönümünde Tunceli’de 15 Temmuz Cumartesi günü Devlet Hastanesinin yan tarafındaki yamaca çam ağaçları dikildi. “15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı” adıyla oluşturulan ağaç dikiminin aynısını Hozat Kaymakamlığı da ilçenin çıkışındaki yamaçta oluşturdu.

 

Vali Sonel’den açıklama

15 Temmuz etkinliklerinin 11 Temmuz Salı günü başladığını ve bu kapsamda o gece yaşamlarıni yitirenlerin  kabirlerini ve ailelerini ziyaret ettiklerini dile getiren Tunceli Valisi Tuncay  Sonel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Bugün de etkinlikler kapsamında  AK Parti İl Başkanımızın yapmış olduğu 250 şehidimiz adına fidan dikme etkinliğine katıldık. Burada Tunceli ailesi olarak hep beraberiz. Bu vesileyle geçen yıl bugünlerde hepimizi üzen hain darbe girişimi 15 Temmuz'u lanetliyoruz ve şehitlerimize, kahraman gazilerimize rahmet ve şifalar diliyoruz. Rabbim vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi, birlik ve beraberliğimizi bölmek isteyen hainlere fırsat vermesin."

 

Demokrasi Nöbeti!

Tunceli’deki program, Atatürk Mahallesi’nde 15 Temmuzda hayatını kaybedenlerin anısına 250 fidan dikilmesiyle başladı. Akşam saatlerinde Tunceli Valisi ve Belediye Başkanvekili Tuncay Sonel, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş merkez Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Şehitler Bulvarı’nda buluşarak buradan valilik bahçesine kadar yürüdü.

15 Temmuz anısına açılan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle başlayan etkinlik programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti.

15 Temmuz anısına açılan fotoğraf sergisinde darbe gecesini anlatan çok sayıda fotoğraf yer aldı. Kuran-ı Kerim’den duaların okunması, darbe gecesine ilişkin video belgeselinin izlenmesi ile devam eden 15 Temmuzun yıldönümünde organize edilen etkinlik kapsamında Vali Tuncay Sonel, CHP İl Başkanı Avukat Ali Rıza Güder, Ak Parti İl Başkanı Fatih Tek, MHP İl Başkanı Melike Gökalp birer konuşma yaptı.  

 

Güder’in konuşması ayakta alkışlandı

Etkinlikte konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder’in konuşması, alanda bulunanların büyük çoğunluğu tarafından ayakta alkışlandı. Güder konuşurken bazı dinleyicilerin ağladığı görüldü.

CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, konuşmasında darbe gecesi gösterilen savunma direncine atıfta bulundu ve tarihte kazanılmış zaferleri hatırlattı.

Konuşmasının son bölümünde, katledilen Öğretmen Necmettin Yılmaz’a dair cümlelere yer veren Güder, “Bugün 1 yıl önceki bu sefil darbe girişiminde şehit olanları onurlandırmak için buradayız. Fakat yüreklerimiz aldığımız bir şehit haberiyle daha dağlandı. PKK tarafından aracı kurşunlanıp, kaçırılan öğretmenimiz Necmettin Yılmaz’ın ölümü ne yazık ki teyit edilmiştir. Bu elim olay, bu katillere bazı soruların sorulmasını gerektirmiştir. İsterim ki sorularımı herkes ve her yer duysun. Ne istiyorsunuz? Ne istediniz? Bu daha hayatının başında annesiyle babasıyla yaşayacak ömrü olan öğretmenden ne istediniz? Bir gün belki sevdiği ve çocuklarıyla yaşayacak ömrü olan bu gencecik insandan ne istediniz? Bu coğrafyada sadece gencecik bir öğretmeni değil; insanlığı, vicdanı, haysiyeti, onuru da katlettiniz.

Bizden ne istiyorsunuz? 40 yıldır bu topraklardan ne istiyorsunuz? Atalarımız, annelerimiz huzur görmeden öldüler. Bu dağlardan, bu ormanlardan, ovalardan bu yaşamdan ne istiyorsunuz? Munzur dağlarının pürüpak suyunu bu cinayetle kirletmeye utanmadınız mı? Adlarını kendinize mal ettiğiniz bu dağların zirvesine kurulmuş ağalar divanının gölgesi, onların ızdırap dolu bakışları da mı sizi utandırmıyor?

Bu neyin davasıdır? Ne uğruna öldürüyorsunuz? Bu kör şiddetin, terörün sebebi nedir? Ne istiyorsunuz? Artık Yeter! Artık bir dönüm noktasındayız. Martin Luther King’in “Suskunluk İhanettir” sözünün geçerli olduğu zamandayız. Bu şehre çağrıda bulunuyorum. Susmayın… Haykırın… Huzur Dağının karları Cesaret ve Vicdan Güneşi’nin ışıklarıyla eriyecektir.” şeklinde konuştu.

 

Dakikalarca Alkışlandı

Ali Rıza Güder, kürsüden inerken dakikalarca ayakta alkışlandı ve protokolün çoğu ayağa kalkarak tebrik etti.

Bu konuşma gerçekleşirken, alandaki çok sayıda kişinin ağladığı görüldü.

 

Vali Sonel Konuştu

Tunceli Valisi Tuncay Sonel de yaptığı konuşmada, Öğretmen Necmettin Yılmaz’ın öldürülmesinin herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Sonel, “15 Temmuz hain darbe girişiminde Pensilvanya’dan alçak FETÖ’den talimat alan, devletimiz, askerimiz, polisimiz, kurumlarımızın içine sinmiş o alçaklar, tankı, tüfeği, helikopteriyle bu aziz milletimizin üzerine yürüdüler. Ama o gece cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrıyla bütün milletimiz meydanlara, köprüye, meclise koştu” dedi.

Tunceli’nin artık çatışmalı süreç ile anılmasını istemediklerini belirten Sonel, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tunceli, Dersim, Munzur’uyla, misafirperver insanlarıyla, ters lalesiyle, balıyla, sebzesiyle, meyvesiyle bu güzel insanlarıyla gündeme gelsin. Bu alçaklara sesleniyoruz. Terörle mücadele kanımızın son damlasına kadar devam edecektir. Çünkü çocuklarımıza güzel bir ülke bırakmak zorundayız. Eğer devletimiz olmazsa ne camimiz, ne cemevimiz, ne hastanemiz ne de okulumuz olur. Hiçbir şeyimiz olmaz. Yüce Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, vatanımıza göz dikenlere, bayrağımıza göz dikenlere bu güzel milletimizin bu güzel insanlarına göz dikenlere fırsat vermesin”

Vali Sonel’in konuşmasının ardından 15 Temmuz 2016’daki  darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 250 kişinin isimleri ile birlikte Ömer Halisdemir’e ağıt isimli şiir okundu.

15 Temmuz gazilerinden Yüksel Akın ve Mehmet Kunuk’un kısa konuşmalarının ardından 15 Temmuz video belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Cemevi Dedesinin okuduğu duanın ardından, demokrasi nöbeti başladı.     

                                                              Eylem SALMAN    

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6124
 Dün : 12409
 Toplam : 24287831
 Ip No : 54.166.141.12