Eğitim 19.5.2017 08:35:58 1852 defa okundu

Başvuru Yazısı Çok Etkiledi!

Harvard’dan Bursu Aldı

İzmir Amerikan Koleji’nde burslu olarak okuyan 18 yaşındaki Nil Çakırca, Harvard yolcusu. Başvurunun kapanmasına yarım saat kala annesinin sözünü dinledi ve tekrar niyet mektubu yazdı. Şimdi yüzde 100 burslu olarak Harvard’da okuyacak.

 

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard, başvurunun kapanmasına yarım saat kala yazdığı samimi niyet mektubu nedeniyle Nil Çakırca'yı yüzde 100 bursla kabul etti.

 

Bursumu Devredeceğim
Harvard Üniversitesi'nin yüzde 100 burs verdiği Nil, "Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı'nın her yıl bir öğrenciye verdiği bursa da başvurmuştum. Onu da almaya hak kazandım. Ancak eğitim masraflarımı yüzde 100 karşılayan bir bursa sahip olduğum için bu bursu başka arkadaşlarımın faydalanması için devredeceğim" dedi.

Harvard gibi üniversitelere başvuranların zaten akademik başarılarının yüksek olduğunu bu yüzden de seçilebilmek için “niyet mektubu”nun önemli olduğunu vurgulayan Nil, mektubunu ve kabul sürecini şöyle anlattı.

 

Farklılık Arıyorlar

Harvard gibi okullar, gerçek sizi anlamak ve farklılığınızı görmek istiyor. Çünkü başvuran herkesin SAT puanları, notları yüksek. İlk mektup nasıl bir eğitim alacağım ile ilgiliydi. Anneme bunu okudum, ama bakışından beğenmediğini anladım. Değiştirmemi önerdi.

 

Yarım Saat Kala Yazdım

Başvurunun bitmesine yarım saat kala hayatımın şekillenmesinde etki yaratan anılarımı anlattığım mektubu yazdım. İzmir Amerikan’a ablam Damla’nın girmem için ısrarcı olduğunu, okula yüzde 100 burslu kabul edilişimi, ablamın Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra hayali olan Google’da çalışmaya, azmi sayesinde nasıl başladığını yazdım.

 

Aynı Fırsatlardan Başka Çocuklarda Yararlansın

Mektubunda arkadaşlarla olan ilişkinin ve aile değerlerinin toplumun beklentilerinden daha önemli olduğunu vurgulayan Nil, “İleride ülkeme dönüp yakaladığım fırsatları diğer çocukların da yakalaması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11745
 Dün : 14054
 Toplam : 23856176
 Ip No : 54.159.94.253