Manşet 20.3.2017 15:56:14 6212 defa okundu

Bedensel Engelliler Derneği Mühürlendi

Bedensel Engelliler Derneği Genel Merkezi’nin, KHK ile 3 ay süreyle faaliyetinin durdurulmasının ardından, derneğin Tunceli şubesi de mühürlendi. Duruma tepkili olan dernek üyeleri, derneğin kapatılmasının doğru olmadığını savundu. Derneğin mühürlenmesine ilişkin gazetemize konuşan şube Başkan Yardımcısı Nazım Kayar, “Biz bu insanları evinden çıkarmak için uğraştık, onlar ise tekrar eve tıkılmasını istiyor.” dedi.

Bedensel Engelliler Derneği Genel Merkezi’nin 24 Şubat 2017 tarihinde KHK ile 3 ay süreyle faaliyetinin durdurulmasının ardından, 10 Mart 2017 tarihinde, derneğin Tunceli şubesinin de kapatılacağına dair, dernek merkezi tarafından kendilerine mail gönderildiğini söyleyen şube Başkan Yardımcısı Nazım Kayar, “Genel merkezimiz, 24 Şubat 2017’de kapatıldı. Bu yüzden şubelerinde kapatılacağı dernek merkezince maille bize söylenmişti. Bununla ilgili İçişleri Bakanımız buraya geldiğinde, dernek üyesi olan engelli bir arkadaşımız kendisine derneğin kapatılacağını söylemişti, İçişleri Bakanımız da vali beye ‘bu işle ilgilenin gerekirse dernek kapatılmasın’ demişti. Bununla ilgili Vali Yardımcısı Hasan Çiçek ile de görüştük ‘yapılacak bir şeyin olmadığını, kararnamenin çıktığını’ söyledi. Genel Merkezin kapatıldığından dolayı şubelerin hepsinin kapanacağı söylendi. Derneğin kapatılmasında da bir gerekçe yok. Sadece kararnamenin 11. maddesi diyor ama bir açıklama yok. 11. maddenin içeriğini bilmiyoruz.” diye konuştu.

 

“Devlet eğer kendi engellilerinden korkuyorsa, bu büyük bir sıkıntı”

Derneğin hiçbir siyasi oluşumun içerisine girmediğini belirten Kayar, şu ifadeleri kullandı; “Bizim dernek olarak hiçbir zaman bir rengimiz olmadı. Herhangi bir siyasi oluşumun içerisinde yer almadık. Bu sadece engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir dernek. Bununla birlikte sosyal medyada veya haberlerde yapılan açıklamalara göre, FETÖ’nün giremediği, alt yapı oluşturamadığı, ekonomik anlamda kendisini güçlendiremediği tek il burası ise kalkıp bir açıklama yapılmadan veya bunu götürüp FETÖ’ye bağlıyorlarsa bu hiç adil değil. Kanun üstünde kararnamelerin hepsi terör örgütlerine yöneliktir. Büyük ihtimalle FETÖ’dür. Yani hiçbirinde açıklama yapmazlar ama daha sonra getirip, FETÖ değilse de diğer terör örgütlerine bağlarlar. Bizim, dediğim gibi rengimiz olmadı, bir siyasetin içerisinde yer almayan bir derneğin kapatılmasını doğru bulmuyorum. Devlet eğer kendi engellilerinden korkuyorsa, bu büyük bir sıkıntı.”

 

“Biz bu insanları evinden çıkarmak için uğraştık, onlar ise tekrar eve tıkılmasını istiyor”

Derneğin il şubesinin engelliler için her türlü kolaylığı sağlamaya çalıştığını ifade eden kayar, “Kaldı ki, engellilerin gelip oturabilecekleri, sohbet edebilecekleri, internete girebilecekleri tek yer burası. En yakın yer burası olduğu için insanlar burayı kullanıyor. Şimdi biz bu insanları evinden çıkarmak için uğraştık, onlar ise tekrar eve tıkılmasını istiyor. İnsanlar nereye gidecek? Gidebilecekleri hiçbir yer yok. Engelliler için günde 4-5 kez burada çay demleniyor. Engellilerle sohbet ediliyor, fikirler üretiliyor.” dedi.

 

Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şubesi’nin, mühürlenmesine ilişkin, dernek kapısına asılan yazıda şu ifadeler yer alıyor; “Tunceli Valiliği 17 Mart 2017 tarih ve 42600894-489-E.1654 sayılı valilik makamı oluru ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesinin (o) bendi uyarınca ‘Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şubesi’nin’ 3 ay süreyle faaliyeti durdurulmuştur.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11560
 Dün : 14054
 Toplam : 23855991
 Ip No : 54.159.94.253