Manşet 17.5.2017 18:49:03 3082 defa okundu

Bu da alternatif festival

Kayyum tarafından yönetilen Tunceli Belediyesi, geçtiğimiz iki yılda güvenlik gerekçe gösterilerek yapılmayan Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin bu yıl yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından, bazı STK ve siyasi partiler festivali kendilerinin yapacağını duyurdu. Şimdi de aralarında EMEP, HDP, DBP, DHF, CHP gibi siyasi parti ve kurumların yanısıra, bazı sendikalar ve çevre örgütlerinin katılımıyla festival toplantısı düzenlendi. Kaç gün olacağı henüz netleşmeyen festivale dair bir de eleştirel açıklama yapıldı.

İlçeler de festival organize edebilir!

Vekaleten yürütülen Tunceli Belediyesi, kısa süre önce bu yıl festivalin yapılacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından festival düzenlemeye talip olan bazı siyasi parti ve STK’ler ilk toplantısını da gerçekleştirdi.

 

Toplantı yapıldı

İlki 1999 yılında yapılan ve ardından da gelenekselleştirilmeye çalışılan Tunceli Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin yapılacağının açıklanması, beraberinde tartışmaları da getirdi.

 

Aralarında EMEP, HDP, DBP, DHF, CHP gibi siyasi parti ve kurumların yanı sıra sendikalar ve çevre örgütlerinin katılımıyla yapılan toplantıda, festival sahiplenildi ve OHAL koşullarında insan hak ve özgürlüklerinin yok sayıldığı vurgusu yapıldı.

 

Kurumlar adına açıklamayı okuyan Ali Rıza Bilir, festivalin Tunceli merkezde oluşturulacak tertip komitesi ile Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Pülümür ve Hozat Belediyelerinin kendi inisiyatifleriyle ilçelerde de gerçekleştirileceğini belirtti. 17.sinin yapılması planlanan festivale OHAL koşullarında, insan hak ve özgürlüklerinin yok sayıldığı bir süreçte girdiklerini söyleyen Bilir, şunları aktardı; “Halkın seçme hakkını yok sayan, belediyelere kayyum atayan, barajlara müsaade eden bir anlayışın, Tunceli’de kültür ve doğa festivali yapma girişimi, festivalin özü ve düşüncesiyle bağdaşmaz.”

 

İki ve ya üç gün sürmesi planlanan festivalin, 27 Temmuzda başlayacağını söyleyen Ali Rıza Bilir, festivale katılım çağrısı yaptı ve “Yurt içi ile yurt dışından tüm halkımızı festivalimize katılmaya, destek olmaya, sahiplenmeye ve görev almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11809
 Dün : 14054
 Toplam : 23856240
 Ip No : 54.159.94.253