Manşet 11.8.2017 19:00:31 3969 defa okundu

Çatışmalı süreç Tunceli’yi nefessiz bırakacak

Tunceli'deki orman yangınlarına tepkiler üzerine, valilik bir açıklama yaptı. Yangınların olduğu doğrulandı ancak "örtü yangını" ifadesi kullanıldı. Sosyal medyadaki geyik fotoğrafına da açıklamada yer verilirken...

Foto Arşivimizden...

Tunceli’de orman yangınlarının bir kısmı, valilikçe daha önce özel güvenlik bölgesi olarak ilan edildiğinden giriş yasak olan Aliboğazı ve Bali Deresi gibi alanlarda çıkarken, bir kısmı da Tunceli merkeze yakın noktalarda çıktı. Kutuderesi, Bali Deresi, Munzur Vadisinin üst kısımlarında çıkan yangınlarla ilgili tepkiler üzerine, valilik bir açıklama yaptı. Yangınların olduğu doğrulandı ancak bunlar için “örtü yangını” ifadeleri kullanıldı.

Yangınlara müdahale edilmemesi de tepkilere neden olurken, Tunceli Valiliği, operasyonlar nedeniyle bazı yerlerdeki yangınların sürdüğünü, Hozat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ali Boğazı mevkiindeki yangının Orman İşletme Müdürlüğüne ait yangın ekiplerince söndürüldüğünü açıkladı.

Valilik, sosyal medyadaki “Dersim Yanıyor” başlığı altında yapılan paylaşımların da asılsız olduğunu savundu.

İşte Tunceli Valiliğinin konuya dair o açıklaması;  

Çeşitli sosyal medya ve basın yayın organlarında çıkan haberlerde “Dersim Yanıyor” başlığı altında asılsız haberlerin yapıldığı ve İlimize ait olmayan yangın fotoğraflarının kullanıldığı görülmüştür. Çıkan haberler ve kullanılan fotoğraflarla ilgili aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

İlimizde son bir ay içerisinde güvenlik güçlerimizce bölücü terör örgütlerine karşı yürütülen mücadele kapsamında, 19 terörist etkisiz hale getirilmiş olup, çok sayıda mühimmat ve patlayıcı madde ele geçirilmiştir.

 

İlimizde terörist unsurların bulunmasına ve etkisiz hale getirilmesine yönelik çalışmalar azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir.

Bu kapsamda İlimiz Hozat-Aliboğazı, Merkez- Kutuderesi ile Munzur Vadisi-Bali Deresi Mevkilerinde son bir hafta içerisinde güvenlik kuvvetlerimizce terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında şiddetli çatışmalar yaşanmış, çatışmalar sonucu meydana gelen orman yangınları örtü yangını şeklinde olup, orman alt tabakasında bulunan kurumuş otların yanması sonucu meydana gelmiştir.

 

İlimiz Hozat-Aliboğazı mevkiinde meydana gelen orman yangını Orman İşletme Müdürlüğümüz yangın ekipleri tarafından söndürülmüştür.

 

Merkez- Kutuderesi ile Munzur Vadisi- Bali Deresi Mevkilerinde meydana gelen örtü yangınlarına ise devam eden operasyonlar nedeniyle müdahale edilememiş olup, operasyonlar sonucunda gerekli müdahale yapılacaktır.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1069
 Dün : 9671
 Toplam : 24546326
 Ip No : 54.198.243.51