Sürmanşet 15.2.2017 18:26:52 1980 defa okundu

Cemevinin kapısını tekmeyle kırıp içeriyi gaza boğdular!

Tunceli Ovacık’ta polis noktasında öldürülen Oğuz Meşe için İstanbul Esenyurt Kıraç Cemevi’nde verilen yemeğe katılanlara müdahale eden polisin, kamera görüntülerinde, cemevinin kapısını tekmeleyerek içeri gaz attığı belirlendi. Cemevinin bahçesinde gözaltına alınan Avukat Barkın Timtik’in de kapıda karşılaştığı polisler tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı belirlendi.

20 Kişi Gözaltına Alınmıştı

İstanbul Esenyurt Kıraç Cemevi’nde Halk Cephesi üyelerinin de aralarında olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin, polis ve güvenlik kamera kayıtları dava dosyasına gönderildi. 14 dakikalık polis kamera kayıtlarına göre, Avukat Barkın Timtik Cemevi bahçesinde polisler tarafından durduruluyor.

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Timtik’in, “Polise mukavemet” iddialarına karşı kamera görüntülerinde polise hiçbir direniş göstermediği görülürken, sivil bir polisin “Al bunu da al” demesi üzerine, Timtik’in gözaltına alındığı görülüyor. Bahçe kapısından içeri giren polisler, cemevinin yemekhane kapısını tekmeliyor. Kapının aralanması üzerine sivil polisler içeriye gaz atmaya başlıyor. İçeriyi gaza boğan polis, gaz maskeleriyle bir süre sonra yemekhaneye giriyor. Polisler daha sonra içeridekileri gözaltına alarak emniyet müdürlüğüne götürüyor. Bir süre basketbol sahasına götürülen grup, bir süre sonra yaka paça araçlara bindiriliyor. Görüntülerde polislerin şiddet uyguladığı bölümler yok ancak bazı şüphelilerin yüzlerindeki sıyrık ve kızarıklıklar dikkat çekiyor. Timtik, polislere, ‘FETÖ’cülere bile böyle bir şey yapmadınız’ diyerek, tepki gösteriyor.

 

Kapıya tekme

Cemevinin içeresinde bulunan 4 ve 7 nolu kamerada ise içeride yaşananlar detayları ile görülüyor. Cemevi kamerasında yemekhanede bulunanlar polisin içeri girmemesi için masa ve sandalyeleri kapının arkasına iterek barikat kuruyor. Polis ise cemevinin kapısını tekmeyle kırarak içeri girmeye çalışıyor. İçeriye giremeyen polis, gaz atarak yemekhanede bulunanları etkisiz hale getirerek içeri giriyor ve hepsini gözaltına alıyor.

 

Engelliyi tutukladılar

Halkın Hukuk Bürosu Avukatlarından Şükriye Erden, “Cemevindekilerin hiçbiri polise mukavemette bulunmuyor. Avukat arkadaşımız ise daha polise ne olduğunu soramadan gözaltına alınıyor. Burada yapılan gözaltılar tamamen keyfi ve hukuksuz. Cemevi bir ibadethanedir” dedi. Cemevinde gözaltına alınan Ekimcan Yıldırım’ın serbest bırakılması için önceki gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir dilekçe veren Erden, “Ekimcan’ın “zekâ geriliği” hastalığı var. Soruşturma dosyasına sunduğumuz raporlardan ve müvekkilin genel görüntüsünden de açıkça anlaşılacağı üzere, müvekkil hastadır. Bu nedenle askerlik yapmamıştır. Müvekkil aynı zamanda ileri derecede sedef hastasıdır. Hapishane koşulları hem psikolojik durumunu hem de sedefini artırmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1764
 Dün : 11486
 Toplam : 24271062
 Ip No : 54.167.230.68