İlçe Haberleri 17.7.2017 18:29:16 1682 defa okundu

“Demircilik bir sanattı ama artık öldü”

Hüseyin Yıldırım, Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı İn köyünde yaşıyor.

1940 yılı doğumlu ve mesleği; demirci ustası. Yaşadığı köy zamanla boşaltılmış, tıpkı Tunceli genelinde olduğu gibi ve insan nüfusu giderek azalmış. Şimdi, “Eskiden buralar çok kalabalıktı, kimse kalmadı, yetiştirecek çırak bile bulamıyorum ” diyor Demirci Hüseyin Yıldırım.

Hüseyin Yıldırım, demircilik mesleğini demirci Yusuf adıyla bilinen dayısı Yusuf Ateş’ten öğrendi. Yusuf Ateş ölünce tezgahı Hüseyin Yıldırım’a kaldı. Yaşadığı İn köyü eskiden Ermenilerin yoğun yaşadığı bir köymüş. Tunceli EMEK Gazetesi’ne konuşan  Hüseyin usta, gerek sanat olarak gördüğü mesleğini sonraki nesillere aktaramamasından, gerek Tunceli genelinde olduğu gibi Hozat ilçesindeki göçlerden ötürü tedirgin ve üzgün.

Eskiden köylerin daha kalabalık ve yaşanılabilir olduğunu ifade eden Hüseyin usta, konuyu şu şekilde anlatmaya başlıyor: “Eskiden burası çok kalabalıktı. Sonra köyler dağıtıldı ve kimse kalmadı. Çoğu İstanbul’a gitti. Mağdur oldular, yazık günah. Gidenlerin çoğu geri dönmek istiyor ama dönemiyorlar.”

“Demircilik sanatı öldü”

Kış aylarında İstanbul’daki oğlunun yanına gidiyor. Yaz aylarını ise İstanbul’un neminden rahatsız olduğu için köyünde geçiriyor. Hüseyin usta sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Önceden 500-600 tane orak satın alınırdı. Şimdi ise balta bile biletmiyorlar. Çünkü; burada insan kalmadı. Eskiden insan vardı, para da vardı. Artık bu sanat öldü. Demirciliği öğretecek çırak elaman bile bulamıyorum. Birini bulsam hemen tezgahı ona bırakacağım.”

Büyük şehirlerin yaşam koşullarına sitemli olan Hüseyin Yıldırım “Oraların ne yemeği yenir ne de eti yenir. Tunceli ise bir cennet.” şeklinde özetliyor düşüncelerini.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1783
 Dün : 11486
 Toplam : 24271081
 Ip No : 54.167.230.68