Manşet 11.8.2017 16:45:00 348 defa okundu

Dersim’de yakılan sadece orman mı?

Doğanın kendi işleyiş yasaları vardır. Yıllardır kendini doğadan üstün bir varlık olarak gören insan, ne yazık ki büyük bir yanılsama içerisindedir.

Zaman zaman yaşanan doğal afetlerden kimin kime hakim olduğunu yaşanan çaresizliklerden görmekteyiz. Tam da bu nedenle Dersim’de yanan ormanların mutlaka onu yakanlardan soracak bir hesabı ortaya çıkacaktır.

Yangına günlerdir müdahale edilmemesi çok anlamlıdır. Hemen dibinde Munzur ve Peri suyu gibi iki büyük akarsu akmaktadır. Güvenlik de bahane olamaz, zira alevlerin gökyüzünü örttüğü bir ortamda kimse sağ kalamaz ki, herhangi bir saldırı olsun. Kaldı ki öyle bir durum baş gösterse bile Dersim halkı bedenini siper olarak ortaya koyar. Bilinmesi gereken başka ve daha acı bir gerçek de, bu yangınlarda binlerce canlının yok olduğudur. Yıllar sonra ormanlar kendini yenileyebilir. Ama Munzur milli parkı denilen vadide yaşayan yüzlerce çeşit kuş ve canlı türü yok olmaktadır ve yeniden üreme şansı yoktur.

Çok acı bir durum da Türkiye’de doğa ve hayvan sever kişi ve kuruluşların bu yangınlar karşısındaki aymaz tutumlarıdır. Duyarlı olan birkaç samimi insanı tenzih ederek belirtmeliyim ki; hiç samimi olmadıkları, bu yangınla ortaya çıkmıştır. Başka bir zaman diliminde kötü muamele gören bir kedi veya köpek için yürüyüşler düzenleyip çığlık atan bu çakma doğa ve hayvanseverler hiç ses çıkarmamaktadırlar. Oysa burada hem endemik bazı bitki türleri hem de nesli tükenmekte olan doğa canlıları yok olmaktadır. Hiç şüphesiz bir kedi ve köpek de yaşam hakkına sahiptir.( ki şu anda iki sokak köpeği dört de kediye bakmaktayım) ancak böyle bilinçli orman yakılmalarına insanım diyen kimse seyirci kalamaz.

Dersim bu faciaları tarihi boyunca yaşamış ve yaşamaktadır. Devletin görevi yurttaşlarının güvenliğini sağlamaktır ama bunu doğayı yok ederek yapma hakkına sahip değildir. Savaş kirlilik içeren bir olgudur. Gelişen kaos ortamında sınırı aşan kişilikler ortaya çıkabilir. Devletin yönetici erkini elinde bulunduranların bu duruma müdahale ederek önlemesi öncelikli görevleri olmalıdır. 90’lı yıllarda devlet adına kirli işler devşirenlerin sonradan nasıl pişman oldukları ve yargılandıkları ortadadır. Yapılması gereken, sorunların doğru analiz edilerek ona uygun çözümler üretmektir. Her kavganın, çatışmanın ve savaşın sonunda mutlaka bir uzlaşma ve barış vardır. İlelebet süren bir savaşı gösterebilir misiniz?

Yapılması gereken, aklıselim davranarak ortak akılla bir çözüm bulmaktır. Daha fazla acı yaşandıkça onarılmaz duygusal yıkımlar ve kopuşlar yaşanır. Oysa o güzelim doğaya sahip Dersim, her çeşit renk ve kültüre saygılı bir insan yapısına sahiptir. Yıllardır devletin sahip çıkmadığı ve bacası olan bir atölye dahi kurmadığı Dersim, kendi imkânlarıyla bugüne kadar yaşamını idame ettirdi. Doğu coğrafyamızın ortasında, bir özgürlük adası gibi, çağdaş yaşam anlayışının hayat bulduğu toplumsal bir dokuya sahiptir.

Dersim’in güzel ve aydınlık yüzlü, insanları şimdi Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan kardeşlerinden destek beklemektedirler. Zaman zaman sitemkâr bir tavır takınsalar da, bu onların tarih boyunca çektiği acının dışavurumudur. Burada Dersim’de seçim dönemlerinde oy devşirmek isteyen CHP’nin tavrı da çok ilgi çekicidir. Bir basın açıklaması dahi yapılmamaktadır. Dersimlilerin bu durumu tarihe not düşmelerinde büyük yarar vardır.

    Ülkenin bütün duyarlı insanlarına geçmiş olsun dileklerimi belirtirken, gösterdikleri duyarlılığa Dersimli olarak teşekkür ederim. Yerel ve ulusal basında görev yapan duyarlı insanlara bazı görevler düşmektedir. Her duyarlı insan bulunduğu görevin gereği neyse tavrını göstermelidir diye düşünüyorum.

                                            Baki Senday

                                          

                         bakisenday62@gmail.com

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1189
 Dün : 9671
 Toplam : 24546446
 Ip No : 54.198.243.51