Sürmanşet 17.5.2017 20:19:03 2416 defa okundu

Gün’ün talebi kabul edildi

Seyit Rıza Meydanı’nda 83 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün oğlunun kemiklerinin aileye teslim edilmesi için bir heyet oluşturuldu. Konuyla ilgili Tunceli EMEK Gazetesine bilgi veren Baro Başkanı Avukat Barış Yıldırım, Vali Osman Kaymak ve Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek ile yaptıkları görüşmeleri paylaştı. Gün’ün yaşam hakkı ihlaline vurgu yapan Yıldırım,  sorunun bir an önce çözümlenmesi temennisinde bulundu.

Heyet arabuluculuk yaptı

CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hıdır Belice, Ziraat Odası Başkanı Ali Söylemez, Tunceli Barosu ve Gün’ün Avukatı Engin Gökoğlu’ndan oluşan heyet, Tunceli Valisi Osman Kaymak ve Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek ile görüştü. Konuyla ilgili bilgi veren Tunceli Barosu Başkanı Avukat Barış Yıldırım, şunları söyledi; “Geçen hafta Kemal Gün’ün avukatı Sayın Engin Gökoğlu, açlık grevi ile ilgili bir heyet oluşturularak valilikle görüşülmesi noktasında girişimde bulunmuştu. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ziraat Odası, Tunceli Barosu ile Gün’ün avukatının da yer aldığı bir heyet oluşturuldu. Vali Osman Kaymak ile duruma dair görüşüldü. Vali Bey işin hukuksal boyutuna vurgu yaparak başsavcılık ile görüşmemizi söyledi. Başsavcılık ile görüştük. Netice itibarıyla gelinen aşamada, bugün tekrar sayın valimiz ile görüştük. Olay yerinde elde edilen kemik parçaları adli tıp kurumuna gönderildi. Ve maalesef, adli tıp kurumunda DNA profili elde edilemedi. Bu kemikler kısa bir süre içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşacak. Başsavcılık da bu kemikleri belediyeye defnedilmek üzere teslim edecek. Sayın valimiz aynı zamanda belediye başkan vekili olduğu için, kemikleri Kemal Gün’e teslim edeceklerini fakat Kemal Gün’ün bu kemikleri nereye defnedeceğini dilekçe ile ilgili köy muhtarlığından alınacak resmi bir belgeyle kendilerine bildirmesi gerektiğini belirtti. İnşallah kısa sürede sorun çözülür ve bir yaşam hakkı ihlali meydana gelmeksizin, yani Kemal Gün’ün canına, yaşam hakkına herhangi bir ihlal gelmeksizin süreç tamamlanır.”

 

Diyarbakır Barosu’ndan Açıklama

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ise, cenazelere ait kemik ve kalıntılar ile diğer bulguların İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan kargoya verildiğini ve bir iki gün içinde Tunceli'ye ulaşacağını dile getirdi. Özmen, "Vali Bey, Adli Tıp'tan gelecek cenazenin kendilerine teslim edilir edilmez cenazeyi Kemal Gün'e vereceklerini ve ailenin cenazeyi istediği yere defnedebileceğini bizlere taahhüt ettiler. Kemal amca da bizlere kemiklerin kendisine teslim edilmesi durumunda açlık grevini sonlandıracağını söyledi" diye konuştu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11774
 Dün : 14054
 Toplam : 23856205
 Ip No : 54.159.94.253