Kadın & Sağlık 6.3.2017 08:57:08 1991 defa okundu

Her Öksürene Antibiyotik Verilmemeli

Antibiyotik kullanımının her geçen gün artması, yanlış ve gereksiz yere kullanılmasına karşı uyarıda bulunan 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Nejdet Kaymak, “Normalde doktora giden hastaların 5’te 1’ine antibiyotik yazmak gerekirken, neredeyse 3’te 1’ine antibiyotik yazılıyor. Hatta maalesef bu oranın yüzde 50’lere kadar çıktığını görmekteyiz” dedi.

Antibiyotik Kullanırken DİKKAT!

1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Nejdet Kaymak, Tunceli EMEK Gazetesi’nin antibiyotik kullanımı konusunda kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

 

İşte o söyleşi:

Akılcı ilaç kullanımı derken ne kastedilmek isteniyor?

Akılcı ilaç kullanımı, ilaçların gerektiği süre kadar ve doğru endikasyonda kullanılmasıdır. Endikasyonun anlamı ise, hastalığın teşhisinin doğru konulması ve ilacın doğru yerde kullanılmasıdır.

 

İlaç ve antibiyotik kullanımı neye göre yapılmalıdır?

İlaç ve antibiyotik kullanımı öncelikle hastalığın şiddeti, seyri, yaş grupları, kişilerin üzerinde görülen yan etkileri göz önünde bulundurularak, uygun sürede ve uygun miktarda ilaç kullanımı yapılmalıdır.

 

Antibiyotikler hangi durumlarda kullanılmalıdır?

Antibiyotikler, genellikle bakteriyel bir durum kanıtlandığında kullanılmalıdır. Örneğin; her öksürene biz antibiyotik veremeyiz. Yani kişi farenjit olmuş olabilir. Çoğu hastalıkların sebebi bakteriler olmayabilir. Ülkemizde üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 83’ünden, virüsler sorumludur. Soğuk algınlığı virüsleri, grip virüsleri ve diğer virüsler... Bunların yüzde 17 kadarı bakteriyel sebeplidir. Ancak bizim ülkemizde antibiyotik yazılma sebeplerine baktığımız zaman, hemen hemen 2 ve ya 3 solunum yolu hastalıklarından 1’ine antibiyotik yazılmakta. Son derece gereksiz bir kullanım var. Bunu Tunceli için de söylüyorum.

Mesela; hastaneye günlük 100 hasta geldiyse ve bunun 50’si üst solunum yolu hastasıysa, normalde bunların 5’te 1’ine antibiyotik yazmak gerekirken, neredeyse 3’te 1’ine antibiyotik yazılıyor. Hatta maalesef bu oranın yüzde 50’lere kadar çıktığını görmekteyiz. Bu yüzden antibiyotik kullanırken seçici ve dikkatli olmalıyız. Antibiyotik kullanırken mutlaka hızlı antijen testleri yaptırmak gerekiyor. Örneğin; bir solunum yolu enfeksiyonu tedavimiz en az 5 gün olmalı, sinüzit gibi hastalıklarda 10 gün ile 15 güne kadar uzayabilir tedaviler. Antibiyotikleri, endikasyona göre gerektiği kadar ve gerektiği dozda kullanmak etkili olur.”

 

Antibiyotik kullanım süresi ne kadar olmalıdır?

Antibiyotikler mutlaka hekimin önerdiği süre kadar kullanılmalıdır. Örneğin; hekimimiz 1 hafta kullan dediyse, bunu net bir hafta boyunca kullanmalıyız. Tedaviyi yarıda kesmemiz halinde, bakteride bir direnç gelişmekte ve bu nedenle daha sonra ilacın kullanımında aynı etkiyi alamayabiliriz.

 

Antibiyotiklerin ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri var mıdır?

Antibiyotiklerin böyle bir özelliği yoktur. Halkımızda, ‘bunu kullandım ağrım geçti, ateşim düştü’ gibi yanlış bir kanı var. Bu aslında antibiyotiklerin ağrı kesici, ateş düşürücü özelliklerinden kaynaklanmamaktadır. Bunun esas sebebi, enfeksiyon varsa ve doğru tedavi edilmiş ise enfeksiyon ortadan kalktığı içindir.”

 

Gereksiz antibiyotik kullanımının yan etkileri nelerdir?

Antibiyotiklerin gereksiz kullanılması, her şeyden önce hastalığın iyileşme sürecini etkiliyor. Hastalığa yanlış bir teşhis konmuş ve gereksiz yere antibiyotik kullanılıyorsa, hastalık iyileşmez. Buna ilaveten direnç geliştirir. Bu viral bir hastalıksa eğer, seyri daha uzun süre olur. Ayrıca vücudumuzdaki yararlı olan bakterileri, antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldıracağımız için fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkacaktır. Antibiyotik çok yaygın bir şekilde kullanıldığı için bakteriler bunu öğrenirler. Halkımız bunu pek bilmez ama bakterilerin hafızası vardır. Bakterilerin direnme gücü vardır. Sizin vermiş olduğunuz antibiyotiği öğrenirler ve kendi genetik yapılarını buna göre yeniler ve değiştirirler. Dolayısıyla bu sefer süper organizma olarak karşımıza çıkarlar. Hem enfeksiyon gücü daha yüksek olan, daha şiddetli enfeksiyonlar yapan ve zor tedavi edilebilen bir bakteri şeklinde karşımıza çıkarlar. Biz bunlara dirençli suçlar diyoruz. Yani dirençli hale gelmiş mikroorganizmalar diyoruz. Bunların sayısı da oldukça fazladır. Ne yazık ki en son çıkan antibiyotiklerin, popüler şekilde yazılması, bu tür direnç mekanizmasının oluşmasına sebep olmaktadır.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kendi meslektaşlarım için söylüyorum, antibiyotik yazarken lütfen bir daha düşünsünler. Çünkü antibiyotik yazacağımız kişiye, belki de zarar vermiş olabiliriz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11611
 Dün : 14054
 Toplam : 23856042
 Ip No : 54.159.94.253