Siyaset 15.3.2017 10:01:29 893 defa okundu

Hollanda ile üst düzey ilişkiler ertelendi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, üst düzey ilişkilerin ve planlanmış toplantılarla üst düzey resmi görüşmelerin askıya alındığını açıkladı.

Kurtulmuş, akşam gerçekleşen toplantıda Hollanda ile devam eden gerilim konusunda açıklamalarda bulundu ve Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.

 

Ne Olmuştu

Kriz, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumu nedeniyle 11 Mart 2017’de Hollanda'nın Rotterdam kentinde yapacağı kampanya toplantısı iptal edilmesiyle başladı.

Ardından Çavuşoğlu, “Nazi” suçlaması yaptığı Hollanda’ya her şeye rağmen gideceğini duyurdu. Hollanda, Bakan Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti.

Uçuş iptali protesto edilirken, Rotterdam'daki protestoya katılmak isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın konsolosluğa girişine izin verilmedi, polis eşliğinde sınır dışı edilerek Almanya'ya götürüldü. Protestolara polis müdahale etti.

 

Uçuş izinleri iptal, büyükelçi giremeyecek

 

Kurtulmuş yaptığı açıklamada, bu süreçte alınacak tedbirleri şöyle sıraladı;

 

“27 Aralık 2016'da diplomatik uçuşlara, toptan verilmiş olan yani Hollandalı resmi zevatı Türkiye'ye getirecek olan uçuşlara verilmiş olan izinler, bugün itibarıyla iptal edilmiştir.”

 

“Bu, Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değildir. Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek ya da Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatlarla ilgili bir kısıtlamadır.”

 

“Hollanda, bu yaptıklarından vazgeçip yaptıklarını tamir edene kadar, Türkiye diplomatik uçuşlara izin vermeyecek.”

 

“Hollanda bu yaptıklarını bir şekilde telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin ve planlanmış olan toplantıların, bakan ve üstündeki toplantıların, üst düzey resmi görüşmelerin askıya alınması, bunların bir müddet tehir edilmesi kararlaştırılmıştır.”

 

“Şu anda izinli olarak yurt dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin bizim söylediğimiz hususlar yerine getirilinceye kadar Türkiye'ye dönmesinin yasaklanması, yani Türkiye'ye dönüşüne izin verilmemesi kararlaştırılmıştır.”

 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Hollanda Parlamentosu arasındaki Dostluk Grubu'nun Türkiye kısmının lağvedilmesi, iptal edilmesi konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne tavsiye edilmesi yolunda bir karar alınmıştır.”

 

“Bu siyasi kararlar eğer bu tavırlarımız dikkate alınmaz, ciddiye alınmaz, bu krizi ortaya çıkaran Hollanda, çıkardığı krizin sonuçlarının ortadan kaldırılması için gerekli adımları atmazsa, Türkiye diğer alanlarda da düşündüğü, üzerinde konuştuğu konuları konuşacak, gerekirse ilave birtakım tedbirlerle Hollanda'nın bu yaptığı yanlışlıktan dönmesini sağlamaya çalışacaktır.”

 

“Hollanda’dan özür Bekliyoruz”

Hollanda’dan özür beklendiğini ifade eden Numan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti;

“Türkiye, bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen, bundan sonraki süreçte sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecek ve Türkiye ile Hollanda halkının karşı karşıya kalmaması için önemli gayret sarf edecektir. Türkiye ile Hollanda arasında karşılıklı ilişkiler var. Orada yaşayan 460 bin kişilik bir diasporamız var. Bu insanların her birinin hakkını, hukukunu koruyacağız.”

 

“Anlaşmada konuşulanların hepsi bir tarafa gitmiş oldu”

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Ömer Çelik'in, mültecilerin durumunun ele alınabileceğine dair yaptığı açıklaması da sorulan Kurtulmuş, “Müzakereler yapıldı. Bire bir anlaşma yapıldı. Biz üzerinde söz verdiğimiz hususları yerine getirdik ama maalesef Avrupa Birliği bunları yerine getirmedi.

Dolayısıyla o anlaşmada konuşulanların hepsi bir tarafa gitmiş oldu. Biz bu çerçevede eğer gerekirse gerekli adımları da atarız, mülteciler meselesinde takındığımız tavrı da gözden geçiririz.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11607
 Dün : 14054
 Toplam : 23856038
 Ip No : 54.159.94.253