Siyaset 16.7.2017 17:30:06 1471 defa okundu

İHD “Asılsız ihbarlarla tutuklama olmaz”

İnsan Hakları Derneği Tunceli Şubesinden yapılan açıklamada, yöneticilerinden Özgür Ateş’in asılsız ihbarlarla tutuklandığı belirtilerek, derhal tahliye edilmesi ve insan hakları savunucuları üzerindeki baskıya son verilmesi istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şubesi, 5 Temmuz’da “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan şube yöneticileri Özgür Ateş’e ilişkin dernek binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Yöneticisi Meral Uç, yapılan asılsız ihbarla tutuklanan Ateş’in derhal tahliye edilmesini ve insan hakları savunucuları üzerindeki baskıya son verilmesini istedi.

Uç, son bir yıldır süren OHAL uygulamalarıyla temel hak ve özgürlüklerin sistematik ve yaygın bir biçimde ihlal edildiğini belirterek, İHD’nin Türkiye İnsan Hakları hareketi içindeki en önemli dinamik güçlerden biri olduğunu vurguladı. Uç, “Bizler her zaman toplumsal yaşamımızda başta yaşam hakkı olmak üzere, kişilerin temel ve insani haklarını, özgürlük ve güvenliklerini korumak ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkmış ve mücadele eden insan hakları savunucuları ve aktivistleriyiz. Baskılara bu güne dek boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz” dedi.

 

‘Asılsız İhbarlarda Bulunanlara Soruşturma Açılsın’

Uç, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerde, insan hakları savunucularını tanıyacaklarını, koruyacaklarını, faaliyetlerini kolaylaştıracaklarını taahhüt ettiğini hatırlatarak, insan hakları savunucularının gözaltına alınmasının, hak savunucularını kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı bakımından ne kadar güvenceden yoksun olduğunu gösterdiğini kaydetti. Meral Uç, son olarak, asılsız ihbarlarda bulunanlar hakkında soruşturma açılmasını ve gözaltındaki insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

 

İşte o açıklama:

“Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Özgür Ateş ile birlikte, 16 kişi 5 Temmuz 2017 tarihinde sabah saatlerinde  evlerine yapılan  baskınla gözaltına alınmışlardır. Gözaltı işleminin ardından dernek yöneticimiz Özgür Ateş, 13 Temmuz 2017 günü çıkarıldığı mahkemece örgüte üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştır.

1 yıldır süren  OHAL uygulamalarıyla temel hak ve özgürlükler sistematik ve yaygın bir biçimde ihlal edilmiş, özgürlükler baskı altına alınmıştır. Toplumun her kesiminden siyasetçi, gazeteci, akademisyen, aydın, yazar, öğretmen, öğrenci, sendikalı pek çok kişi haksız gözaltı ve tutuklamalardan nasibini almaktadır. Yaşanan hukuksuzluklara karşı sesini yükselten Sivil Toplum Örgütlerinin faaliyetlerini durdurma ve engellenmenin yoğun bir biçimde yaşandığı bu süreçte, insan hakları savunucuları da tehdit, baskı, meslekten ihraç etme, gözaltına alma, tutuklama gibi uygulamalarla karşı karşıya kalmışlardır.

Hükümete ve soruşturma makamlarına hatırlatmak isteriz:

Birleşmiş Milletler tarafından (BM) 9 Aralık 1998 tarihinde kabul ve ilan edilen, kısa adıyla “İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirisi”, insan hakları savunucularının haklarını, ödevlerini ve aynı zamanda devletlerin sorumluluklarını düzenler.

Bildiri, insan haklarını savunma hakkının kendisini bir insan hakkı olarak vurgular. Herkesin insan haklarını savunma hakkı vardır. İnsan hakları savunucuları da, bireysel olarak ya da başkalarıyla birlikte insan haklarını korumak ve geliştirmek için çalışan kişilerdir.

Bu konuda Avrupa Birliği de “Rehber ilkeler” oluşturmuştur.

Hükümetler, çeşitli belgelerde, insan hakları savunucularını tanıyacaklarını, koruyacaklarını, faaliyetlerini kolaylaştıracaklarını taahhüt etmişlerdir. İnsan hakları savunucularının gözaltına alınması hak savunucularını kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı bakımından ne kadar güvenceden yoksun olduklarını göstermektedir.

Çağrımızdır:

Gözaltındaki insan hakları savunucuları derhal serbest bırakılsın!

Asılsız ihbarlarda bulunanlar hakkında soruşturma açılsın!

İnsan hakları savunucuları üzerinde oluşturulan baskıya son verilsin!”

                                            Foto: Evrensel

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1744
 Dün : 11486
 Toplam : 24271042
 Ip No : 54.167.230.68