Manşet 16.2.2017 18:55:00 1641 defa okundu

KOSGEB’den Faizsiz 50 Bin TL Kredi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), geçtiğimiz yılın son günlerinde başvuran KOBİ’lere ek olarak 50 Bin lira üst limitli kredi için yeni başvurular alınabileceğini duyurdu. KOSGEB Tunceli Müdürü Kadir Yıldırım, bu kredi için daha önce başvuranların yeniden başvuru yapmasına gerek olmadığını belirtti.

“Yeniden Başvurmaya Gerek Yok”

Tunceli EMEK-KOSGEB, 50 Bin TL’lik üst limitli kredi için yeniden başvurular almaya başladı. Sistemi başvuruya açan kurum, bu kapsamda Aralık 2016’da başvuran işletmelerin yeniden başvuru yapmasına gerek olmadığını duyurdu. KOSGEB Tunceli Müdürü Kadir Yıldırım, KOBİ’lere verilecek üst sınırı 50 bin lira olan faizsiz krediye başvurunun 20 Şubat 2017 tarihinde sona ereceğini belirtti.

 

12 Ay Geri Ödemesiz Kredi

Yıldırım, kredinin faizsiz ve geri ödeme koşullarının da cazip olduğunu söyledi.

Kadir Yıldırım; “İlk 12 ayı ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek toplam 36 ay vadeli bir kredidir bu.

Bankalarla yapacağımız protokolle Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ’mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Bu KOBİ’lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkân sağlayacağız. Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hâsılatı daha az olandan başlayarak sıralanacak. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hâsılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar." dedi.

 

Kimler Yararlanamayacak?

Yıldırım, 14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacağını da bildirdi.

 

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Kredi uygulaması başvuruları için açılan "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" internet adresinden 20 Şubat'a kadar başvuruda bulunulabilecek.

 

Hangi Bankalarla Anlaşma Yapıldı?

KOBİ'lerden başvuru öncesinde KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aramadıklarına işaret eden Yıldırım, "Desteğe hak kazanan KOBİ’lerin, kredi kullanımından önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerekecektir. İnşallah 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren Kredi Faiz Desteğine hak kazanan işletmelerimiz belli olmaya başlayacak. Hak kazanan işletmelerimize SMS ve bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabileceklerdir. Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası ile protokol yaptık" açıklamalarında bulundu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1617
 Dün : 16525
 Toplam : 23318047
 Ip No : 54.198.164.83