Manşet 20.3.2017 08:16:15 1025 defa okundu

Kartlar internet işlemine kapatılacak

Türkiye’de, 17 Ağustos 2017 tarihine kadar bankasına onay vermeyen tüketicilerin, banka ve kredi kartları internetten yapacakları işlemlere kapatılacak. Bu durumdan otomatik ödemeler etkilenmeyecek.

Bankasıyla iletişime geçip, onay vermeyen kullanıcılar, 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra kartlarıyla internette işlem yapamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 16 Şubat 2017 tarihli kararı ile Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalara, kart sahibinin aksi yönde açık talebinin bulunmadığı hallerde, bireysel banka kartı ve kredi kartlarının internetteki işlemlere kapatılması yönünde talimat verildi. Özellikle, internetten alışveriş yapmayan ancak dolandırıcıların hedefi haline gelen kullanıcıların güvenliği gerekçesiyle alınan karar için bankalara 6 aylık bir geçiş süresi verildi. Kart sahipleri bankalara onay talimatını bu süre içerisinde verebilecek.

 

OTOMATİK ÖDEME TALİMATLARI KAPSAM DIŞI

Bankalar arası Kart Merkezi’nin (BKM) hazırladığı “Soru-cevap” rehberine göre sahibinin aksi yönde açık talebi yoksa kartlar, yurtiçi ve yurtdışı internet sitelerinden yapılan tüm online alışveriş ve ödeme işlemlerine kapatılacak. Ancak kartlar ile verilen ödeme talimatları kapsam dışında tutuldu. Buna göre sigorta, BES, eğitim, aidat gibi hizmetler için daha önceden verilen talimatlar, uygulamadan etkilenmeyecek. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan BDDK de suiistimallerin önüne geçilmesi amacıyla verilmiş ve verilecek olan tüm kredi kartlarının internet alışverişlerine açık olmasının, kullanıcıların talebine bağlı olma zorunluluğu getirildiği belirtildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 10597
 Dün : 14408
 Toplam : 23793768
 Ip No : 54.224.151.24