Sürmanşet 5.10.2017 09:03:58 1641 defa okundu

Kerbela'yı Anlama ve Aşure Günü

Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği bünyesindeki Tunceli Cemevinde, Muharrem ayı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Aşure ve lokmaların dağıtıldığı etkinlikte, akademisyenler tarafından Aleviliğe dair sunumlar yapıldı.

Programın açılışında konuşan Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, "Hazreti İbrahim'in, İsmail'i kurban ederken koçun indirildiği gün, Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'i yarıp Firavun'un zulmünden kurtulduğu gün, Hazreti İsa'nın çarmıhtan göğe yükseldiği gün, hepsi bu aya tekabül eder. Hazreti Eyyüp'ün yaralarından kurtulduğu, sabırdan selamete çıktığı gün yine bu ay ve aşure günüdür." dedi.

 

KERBELA ACISI İSLAM DÜNYASI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIR

Muharrem ayı dolayısıyla Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği bünyesindeki Tunceli Cemevinde "Kerbela'yı Anlama ve Aşure Günü" etkinliği düzenlendi. Programda konuşan dernek başkanı Ali Ekber Yurt, Muharrem Ayının İslam alemi için en kutsal aylardan biri olduğunu söyledi. Bu ayda meydana gelen bazı olaylardan dolayı Muharrem Ayının önemini anlatan Yurt, Kerbela'da  Hazreti Hüseyin ve beraberindeki 73 kişinin şehit edildiğini anımsatarak, bu acının ne anlama geldiğini aktardı.

 

“ŞEKİLLE, SÖZLE HÜSEYİN OLUNMAZ”

Hazreti Hüseyin'in gözü önünde Kerbela'da çocuklarının ve akrabalarının katledildiğini fakat buna rağmen Allah yolundan ayrılmadığını anlatan Yurt, şunları söyledi;

"Bir baba düşünün ki gözünün önünde bütün çocuklarını, bütün yeğenlerini kaybetsin ama yine de davasından bir adım geri adım atmasın. Yine de Allah için, hak için karşısındaki o güruha 'Allah'a sığının, tövbe edin' desin. Zerrece kin ve nefret beslemeden. Zerrece beddua etmeden, zerrece karşı tarafı hakarete maruz bırakmadan. Sadece tek isteği olmuştur. İşte Hüseyin'i anlamak burada. Hüseyin olmak budur. Yoksa şekille, sözle Hüseyin olunmaz. Ehl-i Beyt ahlakı budur, Ehl-i Beyt duruşu budur. Yüce ahlak, yüce sabır üzerine kurulmuştur. Kerbela'nın verdiği mesaj da budur. Yaklaşık bin 400 yıldır ilk günkü gibi yaşanan Kerbela'dan çıkarılacak tek sonuç, birlik ve beraberliktir."

 

Elazığ Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Yar ve Munzur Üniversite Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Kökel, Muharrem Ayı, Kerbela, Alevilik ve Aşure konularında sunum yaptı.

 

“BİZİM GÖREVİMİZ İSLAM'IN UZLAŞMACI YÖNÜNÜ ANLATMAK”

Sunumların ardından gazetemize özel açıklamalarda da bulunan Fırat Üniversitesi bünyesinde görev yapan akademisyenlerden Prof. Dr. Erkan Yar, “Alevi inanç sisteminde Muharrem Ayının ayrı bir önemi var. Tabi bu önem, hem oruç ayı olması hem de Hz. Hüseyin'in şehadetinin bu ayda olması dolayısıyla, Alevi İslam açısından ve genel olarak İslam inanç sistemi açısından önemli olduğun için burada etkinlik düzenlendi. Bu etkinlik kapsamında Muharrem Ayının önemini anlatmak, İslam inanç sistemindeki yerini anlatmak üzere burada bulundum.

Kendim de Tunceliliyim. Dolayısıyla burada bulunmaktan mutluyum. İslam dünyasında bu mezhep çatışmalarının, hepsinin dayandığı temel Emeviler ve Sünniler arasındaki çatışmalar. Özellikle, Ortadoğu'ya baktığınız zaman oradaki çatışmaların da mezhepsel kimlik üzerinden oluştuğunu görüyorsunuz. Bizim görevimiz, İslam'ın uzlaşmacı yönünü insanlara anlatmak. Dolayısıyla, biz bütün insanların kardeşliğini vurgulamak üzere burada bulunduk.”

 

KÖKEL “BUNLAR ÖNEMLİ BELGE”

Etkinlikte, Munzur ÜniversiteSİ Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Kökel ise Alevilik hakkında önemli belgelerden bahsetti. Belgelerin fotokopilerini gösteren Kökel, belgelerdeki bilgilerin Arapça ile Osmanlıca'dan çevrildiğini ve kitaplaştırılacağını söyledi. Belgelerin içeriğine ilişkin detaylı açıklamayı Tunceli EMEK Gazetesi ile paylaşan Kökel'in açıklamaları yarınki EMEK'imizde…

 

Program, lokma ve aşure ikramının ardından sona erdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3446
 Dün : 7167
 Toplam : 24565893
 Ip No : 54.81.102.236