Manşet 18.5.2017 19:16:38 1888 defa okundu

Kız Yurdunun Temeli Atıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Tunceli'de yaptırılacak olan 200 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdunun temeli, Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, Tunceli’nin eğitimdeki başarısına değindi ve yurdun temelinin atılması öncesinde dahi medyada çok ilgi gördüğünü belirtti. Vali Osman Kaymak da TEOG’da son dört yıldır birincilikle taçlanan eğitime vurgu yaptı ve hem konuğuna hem de TOBB yönetimine teşekkür etti. TSO Başkanı Yusuf Cengiz ise ilçelerden ve köylerden gelerek Tunceli merkezde okuyan kız çocuklarının yaşadığı sıkıntılara değindi. Cengiz konuşmasında, bu yurdun kentte önemli bir eksiği tamamladığı görüşüne de yer verdi.

TOBB Başkanı Tunceli’deydi

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Tunceli’ye geldi. Moğultay Mahallesinde yapılacak 200 kız öğrenci kapasiteli yurdun temel atma törenine katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada; “Düzgün Baba’nın şehri, erenler şehri olan Tunceli’yi ve Tuncelili kardeşlerimi muhabbetle selamlıyorum. Buraya hepinizin bildiği gibi hayırlı bir iş için geldik. TOBB’nin katkısı ile yapılan kız öğrenci yurdumuzun temelini hep birlikte atacağız. Bu eğitim yatırımı; bizler için, ülkemiz için, özellikle Tunceli için çok önemli” dedi.

 

“İnsana Yapılan Yatırım En Büyük Yatırımdır”

Konuşmasında, yapılan yatırımlara da yer veren TOBB Başkanı, “Ben bir işadamıyım ve iş adamı olarak yaptığımız her yatırımın bir riski vardır. Kar da edersiniz zarar da edersiniz. Fakat; bir yatırım vardır ki kesinlikle zarar etmezsiniz. O da eğitime yaptığınız yatırımdır. Eğitime yapmış olduğunuz yatırımda hem siz kazanırsınız, hem şehriniz kazanır hem de ülke kazanır. Çünkü insana yapılan yatırım, en büyük yatırımdır. Eğitimli insan gücü olan ülkeler diğer ülkelerin her zaman önündedir. Bunu da en iyi Tunceli bilir. Yusuf başkanımın da dediği gibi, sınavlarda da sizler başarınızı gösteriyor ve en iyisini de hak ediyorsunuz. Zaten adınızı da gururla yazdırıyorsunuz. Bu açıdan bütün Tuncelilileri tebrik ediyorum. Bütün bu başarılar doğrultusunda ve Sayın Valimizin de vermiş olduğu desteklerle açılışımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Tunceli Türk medyasında çok önemli yerlere geldi”

 Medyanın yurdun yapılmasına büyük ilgi gösterdiğini de aktaran Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gerek İsmail Küçükkaya, gerekse Yavuz Donat, her yerde Tunceli’den, sizlerden ve yapacağımız çalışmalardan bahsediyor. Bu yurt haberi, neredeyse 80 milyona ulaştı. Bu açıdan, Tunceli Türk medyasında çok önemli bir yere geldi.

Türkiye’nin en başarılı kızları inşallah bu yurttan çıkacak. Bir erkeği eğitirseniz sadece bir kişiyi eğitmiş olursunuz, fakat; bir kızı eğitirseniz, bir aileyi eğitmiş olursunuz. Bir aileyi eğitmiş olduğunuz zaman da bütün bir toplumu eğitmiş olursunuz. Ben Tunceli’nin geleceğini çok aydınlık ve parlak olarak görüyorum. Bu vesileyle öğrenci yurdumuzun Tunceli’mize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

“Eğitime yapılan yatırım yanlış yatırım değildir”

 

Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmada, Tunceli halkının ne kadar bilinçli olduğuna değinerek şunları söyledi;

“Eğitime yapılan yatırım yanlış yatırım değildir. Bu yönüyle değerli başkanımız bizlere ufuk çiziyor. İlimizde okur yazar oranı çok yüksek. Bildiğiniz gibi, son 4 senede Tunceli TEOG sıralamasında 1. sırada, üniversitelere giriş sınavlarında ise ilk 10’da.

 

Tuncelili vatandaşlarımız çok bilinçli oldukları için fazla çocuk yapmıyor ve az olan çocukları da en iyi şekilde okutmak ve yetiştirmek istiyorlar. Bizim başarımızdaki sırlarımızdan biri de budur. Tabi bu başarıların devam etmesi için bu tür yatırımların önemi çok büyük. Köylerden, ilçelerden gelen kızlarımız burada zor şartlarda kalıyor. Bu yurt, ilimizde çok büyük ihtiyacı karşılayacak. Bundan dolayı emeği geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı’mıza ve yönetimine teşekkür ediyorum”

 

“Kız çocukları için gerekliydi”

 

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz ise yaptığı konuşmada “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin katkısı ile bugün 200 kişilik kız öğrenci yurdunun temel atma törenini yapacağız. Bu yurt ilçelerimizde okuyan, il merkezimizde okumak isteyen öğrencilerimizin barınmaları ve daha iyi bir ortamda eğitim görmeleri için yapılmaktadır. Bu kadar başarılı bir ilde, özellikle kız çocuklarının okuyabilmesi için bizlere bu olanakları sağlayan başta Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, ekibine, valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kız yurdunun temeli atıldı. 4 bin 50 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek yurdun 6 milyon liraya mal olacağı açıklandı.

Temel atma törenine, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Vali Yardımcısı Hasan Çiçek, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, bazı siyasi parti başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Tuncelili vatandaşlar katıldı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11730
 Dün : 14054
 Toplam : 23856161
 Ip No : 54.159.94.253