Sürmanşet 16.3.2017 09:26:50 1319 defa okundu

Munzur’a karanfil bırakıldı

Tunceli'de “14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü” nedeniyle baraj ve HES projeleri, Munzur Çayı’na karanfil bırakılarak protesto edildi.

Tunceli’de Munzur Özgür Aksın Meclisi, “14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü” nedeniyle Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak köyündeki Peri Gölü ziyaretgahında, vadide yapılması planlanan baraj ve HES projelerini protesto etti. Munzur Çayı’na karanfil bırakılan protestoya, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Munzur Baba Cemevi Başkanı Aydın San, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım, Ovacık Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ve çok sayıda kişi katıldı.

 

“Munzur Vadisi’nin florasında hali hazırda bin 600 adet bitki türü bulunmakta”

Munzur Baba Cemevi Başkanı Aydın San burada yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu kararı ile 1971 yılında milli park olarak ilan edilen Munzur Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan toplam 4 baraj ve 5 HES projesi bulunmaktadır. Baraj ve HES projelerinden vazgeçilmesini istiyoruz. Milli park ilan edilen Munzur Vadisi’nin florasında hali hazırda bin 600 adet bitki türü saptanmış olup, bunlardan yüzde 18’i Munzur’a ait endemik türlerden oluşmaktadır. Bu baraj ve HES planlarının hayata geçmesi halinde, bu endemik bitki florasının da yok olacağı anlamına gelmektedir. Yakın zamana kadar neslinin tükendiği varsayılan Anadolu Parsı’nın Munzur Havzası’nda yaşadığına dair işaretler ve akademik tespitler de bulunmaktadır. Bu baraj planları vadimizde yaşayan hayvanların yaşam hakkını yok etmek anlamına da gelmektedir" dedi.


Munzur ve Pülümür vadilerinin, Türkiye ve dünya ölçeğinde ekosistemler içermekte olduğuna değinen San, başta tarım, hayvancılık ve doğa sporları olmak üzere önemli bir potansiyele de sahip olduğunu söyledi.

 


Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım ise Munzur Vadisi Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için dava açtıklarını ve bu davaya ilçe belediyelerin tamamının müdahil olduğunu belirtti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11624
 Dün : 14054
 Toplam : 23856055
 Ip No : 54.159.94.253