Manşet 10.8.2017 19:19:40 793 defa okundu

Nuriye ve Semih ölüyor!

KESK Dersim Şubeler Platformu, yaptığı yazılı bir açıklamayla Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine dikkat çekti, durumlarının kritik olduğunu duyurdu.

Nuriye ve Semih’i kaybetme ile yüz yüzeyiz” denilen açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Gülmen ve Özakça hakkında aldığı, “Hayati tehlike doğuracak ciddi ve onarılamaz hasar riski oluşmadığı” kararı da eleştirildi. Karar için “ne hukuki, ne de insanidir” ifadeleri kullanıldı.

“Nuriye ve Semih’i kaybetme ile yüz yüzeyiz”

KESK Dersim Şubeler Platformu tarafından yapılan yazılı bir açıklamayla, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ölüm sınırında olan, Eğitim-Sen üyeleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi direnişlerinde kritik eşik aşılmış olup, yaşamları büyük bir risk altına girmiştir. Nuriye ve Semih’i kaybetme ile yüz yüzeyiz.

Bizler yaşamaları ve diğer ihraç edilen tüm kamu emekçileri gibi her iki üyemizin de işlerine geri dönmeleri için mücadele ederken, iktidar ve iktidara bir şekilde destek olan kesimler ölüm üzerine politika yapıyorlar.

Bu anlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında “Hayati tehlike doğuracak ciddi ve onarılamaz hasar riski oluşmadığı” kararı ne hukuki, ne de insanidir.

AİHM’in, ihraçlara ilişkin yapılan başvuruları bir iç mekanizma olarak tanımladığı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu işaret ederek reddetmesi, ne kadar siyasi bir karar ise, bu karar da o kadar siyasidir.

AİHM, kuruluş değerlerine ve amacına gölge düşüren bir karar almıştır. AHİM, olumsuz bir durumun yaşanması halinde suç ortağı olacaktır.

Bu süreçte hazırlanan 10 sağlık raporunun sekizinde hayati tehlikeye dikkati çekilmesine rağmen, AİHM’in sadece Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi ve Numune Hastanesi raporlarını esas alması manidardır! AİHM kararını gözden geçirmeli, bir süredir siyasi iktidarı rahatlatmaya yönelik taraflı kararlarından ve tutumundan vazgeçmelidir.

Hükümet, sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için hiç gecikmesizin, derhal harekete geçmelidir. İşe iade talebiyle açlık grevine başlayan ve sağlık durumları kötüleşen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluk halleri derhal sonlandırılmalı, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmadan, bir an önce görevlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır.

Giderek içine sürüklendiğimiz bu karanlık girdaptan kurtulmak için OHAL ve KHK rejimine derhal son verilmelidir. KHK’lar iptal edilmeli, ihraç edilenler ve açığa alınanlar bütün haklarıyla birlikte işlerine iade edilmelidir.

Aksi halde gelişebilecek tüm olumsuzluklardan hukuk dışılığı ve keyfiyeti OHAL/KHK’lar yoluyla bir yönetim biçimi olarak hayata geçiren, “yaşamı ve yaşatmayı” değil kendi siyasal amaçlarını önceleyen AKP iktidarı ve aynı doğrultuda hareket edenler sorumlu olacaktır.

 

Bizler; ihraç edilen kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadelemizi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1200
 Dün : 9671
 Toplam : 24546457
 Ip No : 54.198.243.51