Manşet 11.8.2017 10:00:00 879 defa okundu

O Henüz Küçük Bir Kardelen

Henüz 10 yaşında, 6. sınıf öğrencisi olan Kardelen Kaya, 2015 yılından beri yaz aylarını takı yapmak ve bunları arkadaşlarının desteğiyle satıp harçlığını kazanmakla geçiriyor.

10 yaşında olmasına rağmen, yaptığı renkli takılar, yaşadığı mahalle sakinlerinin, ailesinin beğenisini ve takdirini kazanmış durumda.

 

Kendisi ile işinin başındayken tanıştığımız küçük Kardelen, Tunceli EMEK Gazetesi'ni kırmayarak bize verdiği kısa röportajda, babasını henüz bebekken kaybettiğini, ardından babaannesini de kaybedince başladığı ticari hayatına (!) dair şu açıklamalarda bulunuyor;

 "Ben 1 buçuk yaşındayken babam ölmüş. 2015 yılında nenem de ölünce, ben çok üzüldüm.  Annem ve teyzem bana 'güzel şeyler yapıp satabilirsin' dedi. Sonra, gidip lastik malzemeler aldım. Ve takı yapmaya başladım. Daha sonra ipli çalışmalar yaptım. Ardından ise yüzükler üzerinde durdum. Bir ara çanta da yaptım. Zamanla yaptıklarımı satmaya başladım. Ben bunları yapınca, annemler beni tebrik etti. İnsanlar bazen siftah için para veriyor, bazen bir şeyler alıyor, bazen de teşekkür edip geçiyorlar.

İki defa merkezde satmak istedim ama protesto olayları olmuştu. Ben arada kaldım ve zor kurtuldum. Bu yüzden annem, işimi, evimizin önünde yapmamı istedi. Önceki evimiz, belediye lojmanlarında olduğu için kira ödemiyorduk. Orası yıkılınca buraya taşındık. Ben kazandığım parayı biriktiriyorum. Ama şuan yaşadığımız evin kira, yakıt ve depozito ödemeleri var. Annem yaşlı bir karı-kocaya bakıyor.

İki arkadaşım daha benimle beraber bu işi yapıyor. Onlar önce benden gördüler, sonra onlarda yapmaya başladılar."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1081
 Dün : 9671
 Toplam : 24546338
 Ip No : 54.198.243.51