Sürmanşet 15.5.2017 19:13:00 1178 defa okundu

Pertek’te Ünlüler Geçidi

10. Uluslararası Elazığ Çayda Çıra Film Festivali için gelen ünlüler, ardından Tunceli’nin Pertek ilçesini ziyaret etti. Pertek’teki termal tesisleri ve turistik mekanları gezen Deniz Özerman, Açelya Elmas, Nuri Alço, Hakan Yazıcı, Parla Şenol, Fatih Doğan gibi oyunculara, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Pertek Kaymakamı Erkan Kaçmaz ve Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay da eşlik etti.

Elazığ’dan Sonra Pertek Turu

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği Koordinasyonunda düzenlenen 10. Elazığ Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali devam ediyor. 12 Mayısta başlayan ve 17 Mayısta sona erecek Çayda Çıra Film Festivali kapsamında gelen oyuncular Tunceli’nin Pertek ilçesini de gezdi.

 

Oyuncular Pertek’te

Festival için Elazığ’a gelen Deniz Özerman, Açelya Elmas, Nuri Alço, Hakan Yazıcı, Parla Şenol, Fatih Doğan gibi oyunculara Pertek gezisi sırasında Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Pertek Kaymakamı Erkan Kaçmaz ve Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay de eşlik etti.

 

10. Elazığ Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali

Festival; Dünya ve Türkiye sinemasının yeni örneklerinden, ödüllü filmlere, belgesellerden kısa filmlere, engelliler için sesli betimlemeli filmlerden çocuk filmlerine, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla film sonrası söyleşilerden sergi ve atölyelere bir hafta boyunca Elazığ’da sinema şenliği yaşatıyor.

Festival öncesi tanıtım toplantısı düzenleyen Elazığ Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara, bu yıl ki festivalle ilgili şu bilgileri verdi;

“24 Ekim 2008 tarihinde 5 genç arkadaşımızla birlikte olmayan bir şeyi harekete geçirmek adına çıkmış olduğumuz bir yolculuktu bu. Elâzığ Sinema Derneği olarak 2008 yılında bu festivalin ilk startını verdik. Önemli olan, bir sivil toplum kuruluşu olarak bunu sürdürülebilir hale getirmek. Bunu yaparken de aralıksız devam ettirebilmekti. Çayda Çıra Film Festivali bugün büyüdü, gelişti ve artık 10 yaşında uluslararası niteliğe sahip. Elazığ’da STK olarak yürütülen ilk ve tek organizasyon olma özelliğini almıştır. Yeşilçamı unutmayan, onların yüzlerini Elazığ ile tanıştıran gerek sanatçılarıyla gerek geçmişte çekilen ve günümüzün filmleriyle Türk sinemaseverlerini, bölge halkıyla buluşturmanın beğenisini kazanmış olan bir festivaldir organizasyonumuz.”

 

Başkan Serdar Kara, Çayda Çıra film Festivalini yaptıkları projelerle, çeşitli aktiviteler ekleyerek gerçekleştirdiklerini vurgulayarak şunları aktardı;

 

“Çaydaçıra Film Festivali ilçelerle buluşuyor projesiyle, özellikle kadın temasını işleyerek, toplamda 10 ilçemizde çocuk ve kadınları kapsayan sinema gösterimleri yapılmıştır.

 

Adım adım Çayda Çıra ile kültür ve tanıtım gezileri yapılmış, gelen konuklarımıza Elâzığ’ın önemli tarihi ve turizm beldeleri tanıtılmış, bunlar film projelerine de konu olmuştur.

 

Türkiye’nin ilk köy sineması uygulamasını Elâzığ’da gerçekleştirdik. Bu sene de tarım il müdürlüğü ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz projeyle 10 ilçe ve 10 köy projemizde yine ilimizin beldelerine, ilçelerimize, köylere gideceğiz. Oradaki annelerimize çocuklarımıza sinemayı, tarımı anlatıp kısa film haline getirip ödüllendireceğiz. Proje aşaması onaylanmış durumdadır.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11734
 Dün : 14054
 Toplam : 23856165
 Ip No : 54.159.94.253