Siyaset 15.3.2017 09:59:03 1251 defa okundu

Referandumda Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Anayasa değişikliği referandumu için sandık seçmen kurullarına üyelik başvuruları 18 Mart 2017’de sona eriyor. Referandum ise 16 Nisan 2017 Pazar yapılacak.

Sandık görevlisi olmak isteyenler, siyasi parti merkezlerine ya da ilçe seçmen kurullarına başvuruda bulunabilir.

 

SANDIK KURULU NASIL OLUŞUR?

 

* Sandık kurulu, bir başkan, altı asıl ve altı yedek üyeden oluşur ve asıl üyeleriyle toplanır.

 

* İlçe seçim kurulu başkanı, seçime katılma yeterliliğine sahip ve o ilçede teşkilatı bulunan siyasi partilerden, son Milletvekili genel seçiminde o ilçede en çok oy almış olan beş siyasi parti tarafından, kendilerine tanınan beş günlük süre içinde bildirilen birer asıl ve birer yedek üye isimleri arasından sandık kurulu üyelerini tamamlar.

 

* Bu yöntemle tespit edilen sandık kurulu üye sayısı beşten az olduğu takdirde, eksik kalan üyelikler, aynı şartları taşıyan diğer siyasi partilerden, aldıkları oyların büyüklük sırasına göre aynı usulle tamamlanır. Oylarda eşitlik halinde kura çekilir.

 

* İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adayları sandık kurullarına seçilemezler.

 

SANDIK KURULLARININ GÖREVİ

 

Sandık görevlileri yükümlü oldukları görevle şunlar;

* Sandık çevresinde düzenin sağlanması sandık kurulu başkanına, sandık alanı da bina sorumlusuna ait.

 

* Sandık alanında sandığın konulacağı yeri belirlemek, sokak başlarına, bu yeri gösterir göze çarpacak işaretler koymak veya sandığın yerini duyurmak.

 

* Ceza infaz kurumlarında cezaevi idaresinin de görüşü alınarak ilçe seçim kurulu başkanının gözetiminde sandığın konulacağı yeri belirlemek.

 

* Sandıktan çıkan oy pusulalarını saymak, dökümlerini ve sonuçlarını tutanağa geçirmek.

 

*Hesaba katılan ve muteber sayılan oy pusulaları, sandık kurulunca düzenlenen tutanaklar, sayım ve dökümde kullanılıp alt tarafı kurulca imza edilen sayım cetvelleri, hesaba katılmayan, muteber sayılmayan veya itiraza uğrayan oy pusulaları ve hesaba katılmayan zarflar, tutanak defteri, kurulca mühürlü ve imzalı ayrı ayrı paketler halinde kurulun mührü ile mühürlendikten sonra, başkan ve üyeler tarafından imzalanıp bir torbaya konularak, kurulun bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna sandık kurulu başkanı ve kura ile seçilecek en az iki üye tarafından götürülüp teslimini sağlamak.

 

* Oy verme işlemleri hakkında ileri sürülecek şikâyet ve itirazları incelemek ve karara bağlamak, kararları tutanak defterine geçirerek altını imzalamak.

 

* Sandık kurulu tutanak defteri ile gerekli diğer tutanakları düzenlemek ve altını imzalamak.

 

* Oyların sayım ve dökümü ile tutanakların düzenlenmesine ilişkin iş ve işlemler ve sandıkla ilgili kararları vermek.

 

* Sandık kurullarının kararları, oyların sayımı ve dökümü ile tutanakların düzenlenmesine ilişkin iş ve işlemleri aleyhine yapılan itirazları ilçe seçim kuruluna göndermek.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11615
 Dün : 14054
 Toplam : 23856046
 Ip No : 54.159.94.253