Manşet 16.5.2017 11:00:00 1485 defa okundu

Sokak Sokak Gözleme…

Hanife Yeşilbaş Tunceli sokaklarında, elinde termos çayı, kendi yaptığı gözlemeleri satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Şimdiye kadar pazarda satış yaptığını belirten Yeşilbaş, satış yapamadığı için sokak sokak, kapı kapı dolaşarak yaptığı gözlemeleri satmaya çalıştığını söylüyor.  3 çocuğu olduğunu ve iş olmadığı için büyük sıkıntılar çektiklerini, evde sadece eşinin maaşı olduğu için eve ek gelir kazanarak hiç olmazsa mutfak giderini karşılamaya çalıştığını ifade eden Hanife Yeşilbaş,  yaşadığı zorluklara dair şu bilgileri aktarıyor.

"Kendi açtığım gözlemeyi sokak sokak gezip satmaya çalışıyorum”

Hanife Yeşilbaş; “52 yaşındayım.21-24 ve 25 yaşlarında 3 çocuğum var, 3’ü de işsiz. Elimde termos çayım ile kendi açtığım gözlemeyi sokak sokak gezip satmaya çalışıyorum. Ürünlerimi bugüne kadar pazarda satarak geçimimi sağlıyordum. Ev giderlerimi, yeme, içme ihtiyaçlarımı bu şekilde karşılıyorum. Evde sadece eşim çalışıyor fakat geçimimizi yapabilmemize imkân yok. Bir tane öğrencim var. Aynı zamanda bizden ayrı oturan çocuğumuza da kira ve ev ihtiyaçlarında yardımcı oluyoruz. İş için kaç yere gittim, söz verdiler ama ikinci gidişimde beni görünce kaçıyorlar.”

 

“Bütün kurumlara gittim, bana iş versinler diye ama iş yok”

“Bende geçimimi sağlayabilmek için daha önce pazarda satış yapıyordum ama şimdi başka yerlerde de satış yapmaya çalışıyorum. Seyit Rıza Meydanına geliyorum. Kapı kapı dolaşıp gün içerisinde yaptığım gözlemeleri bitirmeye çalışıyorum.  Günde 10-15 gözlemeyi zor satabiliyorum, emeğimin karşılığını alamıyorum. Borçlarım var. Kazandıklarımın bir kısmı taksitlerime gidiyor. Evde tüpüm bitmiş. İki üç gün dışarıda elimdekileri satayım ki yeni tüp alabileyim. Ekmek yapabilmek için un alıyorum, onu da kapıya 100 liraya getiriyorlar. Yağı, çökeleği her şey çok pahalı. Biraz tat versin diye tereyağı alıyorum o da 40-50 lira. Hayat çok pahalı, o yüzden kimse yüzümüze bakmıyor. Kapı kapı gezdim, bütün kurumlara gittim bana iş versinler diye ama iş yok. Kimse iş vermiyor.  O yüzden sokak sokak geziyorum böyle.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3771
 Dün : 16129
 Toplam : 23815404
 Ip No : 54.81.232.54