Manşet 12.8.2017 14:44:00 354 defa okundu

Tahir Elçi katledilişinin 88'inci haftasında anıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde basın açıklaması yaparken silahla vurularak yaşamını yitiren Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 88'inci haftasında Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

Diyarbakır Barosu'nun Tahir Elçi'nin ölümü nedeniyle her Cuma günü adliye önünde düzenlediği anma etkinliği 88'nci haftada da devam etti. Anma etkinliğine Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Fırat Ayçiçek, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Sertaç Buluttekin ve çok sayıda avukat katıldı.

Cübbeleriyle toplanan avukatlar adına Baro Başkan Yardımcısı Sertaç Buluttekin açıklama yaptı. Buluttekin, ölümün bu topraklarda bazen toplu katliamlarla, bazen adaletsiz ve haksız idamlarla, bazen infazlarla ve bazen de faili meçhul cinayetlerle karşılarına çıktığını belirterek şöyle dedi:
"Ne yazık ki bu acıları yaşatanlar hiçbir zaman cezalandırılmadı. Bu nedenle bizim acılarımız hiç dinmedi ve taziyelerimiz hiç kapanmadı. Tahir Elçi'nin katledilmesi de toplumsal bir acıya dönüşmüştür. Artık acılarımızı dindirmek ve taziyelerimizi kapatmak istiyoruz. Bunun tek yolu adalettir. Yetkililerin, nereden gelirse gelsin, toplumsal acıları sonlandırmak, toplum vicdanındaki yaraları sarmak ve toplumsal barışı sağlamak için adalet taleplerine mutlak surette kulak vermesi gerektiğine inanıyoruz."

Daha sonra konuşan Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Fırat Ayçiçek, 88 hafta geçmesine rağmen soruşturma dosyasında bir ilerleme olmadığını belirterek, “Soruşturma makamına, bir an önce etkin bir soruşturma yaparak faillerin ortaya çıkarılması talebimizi yineliyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından toplanan avukatlar, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1229
 Dün : 9671
 Toplam : 24546486
 Ip No : 54.198.243.51