Siyaset 13.3.2017 18:35:34 2221 defa okundu

Tunceli, Elâzığ ve Bingöl'den Hollanda ve Almanya'ya tepki

Almanya ve Hollanda'nın Türkiye bakanlarına yönelik tavrına tepkiler sürüyor. Bazı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ülkelerin bu tavrını kınadı. Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, “İktidar, muhalefet, diğer siyasi partiler gidebilmeli ve görüşlerini orada paylaşabilmelidir" dedi.

Cengiz: "Bakanın Hollanda'ya sokulmaması doğru değil"

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Yusuf Cengiz, bir bakanın ülkeye girişine izin verilmemesini doğru bulmadıklarını söyledi. Türkiye’de milletvekilleri, bakanlar, Mecliste grubu bulunan ya da bulunmayan mevcut tüm siyasi parti temsilcilerinin Avrupa'nın tüm şehirlerine gidebilmesi ve görüşlerini paylaşabilmeleri gerektiğine vurgu yapan Cengiz, "Bu tür gerginlikler hem ülkemiz ekonomisine hem de Avrupa’da yaşayan Türk asıllı vatandaşlar açısından ciddi sıkıntı da olacaktır. Irkçılık, halkları birbirine düşman eden anlayış doğacaktır. Bu gerginliklerin bir an önce sona ermesi gerekiyor. Çünkü bunlar oldukça, gerek ihracat gerekse de ithalat bazında birtakım eksilmeler olacaktır. Avrupa ile hem ihracatımız hem de ithalatımız var. Bunlar da göz önüne alınmalı, oradaki insanlarımızın mağduriyet yaşamaması için bu gerginlik bir an önce son bulmalıdır. İktidar, muhalefet, diğer siyasi partiler diğer ülkelere gidebilmeli ve görüşlerini orada paylaşabilmelidir" dedi.

Sendikalardan Tepki

Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinin Türkiyeli bakanlara yönelik tavrına Tunceli, Bingöl ve Elazığ'daki bazı sendikalardan da tepki geldi. Memur-Sen Elâzığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, "Hollanda'nın Türk yetkililere karşı çirkin ve ırkçı engellemesini kınıyoruz. Türkiye demokratik bir dönüşüm yaşıyor. Ses ne hikmetse Batı'dan geliyor. Türkiye, iktidarıyla muhalefetiyle kendi iradesini test edeceği 16 Nisan’a doğru yol alırken, Almanya’dan, Hollanda’dan oligarşi kakofoni yükseliyor. En son Hollanda’da yaşananlar neresinden tutarsanız tutun, Batı'nın ikiyüzlülüğüyle karşılaşırsınız. Popülizm, Avrupa’yı baştan aşağıya kuşatmış görünüyor. Kendilerince manipülasyon araçlarıyla Türkiye’yi tecrit etmeye kalkıyorlar" dedi.

“Türkiye Yanlızlaşmıyor”

Uzun zamandır yalnızlaşıyor nakaratıyla Türkiye'nin hizaya getirilmeye çalışıldığını kaydeden Bahşi, "Türkiye yalnızlaşmıyor. Yeni açılımlarla alternatifler oluşturuyor. Afrika politikaları ortada. Türkiye, geçmiş yüzyıllarda Batı tarafından sömürülen kara kıtaya dönük büyük diplomatik atılımlar yapıyor. Biz biliyoruz ki, Afrika yeni dünya sistemi için önemli bir bölge. Avrupa, işte bu bölgeden çekilmek zorunda kalacak. Çünkü kendi iç sorunlarıyla uğraşıyor. Sömürü üzerine yükselttikleri refahın sonu göründü. Onun için telaşa kapılıyorlar. Onun için Türkiye’ye karşı bu küçük politikaları uyguluyorlar. Hollanda’nın son ırkçı ve kabul edilemez tutumu da bundandır. Şiddetle kınıyoruz" şeklinde konuştu.

Yaşananların kötü olduğunu belirten Elazığlı Muhammet Emre Kaya adlı vatandaş ise, "Bakanımıza o şekilde hareket etmeleri ve köpekleri vatandaşlarımıza saldırtmaları üzücü bir durum. Türkiye bunun altında kalmayacaktır. Türk milleti olarak kınıyoruz. Reisimiz de bu duruma bir karşılık verecektir" dedi.

Mustafa Keleş adlı vatandaş, Hollanda'nın yaptığının karşılıksız kalmaması gerektiğine inandığını dile getirerek, düşünüp iyi bir karşılık verilmesi gerektiğini söyledi.

Hollanda'yı kınayan Nejat Akdemir de, "Sözde Avrupa ülkeleri bize demokrasi satmaya çalışıyor ama kendilerinde gram yoktur. Keşke olmasaydı. İnsanlık dışı bir hareket" diyerek tepkisini gösterdi.

 

Bingöllüler Hollanda’ya yaptırım uygulanmasını istiyor

Bingöllü vatandaşların bir kısmı da Hollanda’yı kınarken hem yaptırım uygulanmasını hem de özür dilenmesini bekliyor. Avrupa ülkelerinin tutumlarını kınadığını belirten Zeki Korkutata, “Onlar Türkiye’yi hazmedemiyor. Bunu yapmakla bir yere varamazlar. Hollanda ile diplomatik ilişkiler askıya alınmamalı. Türkiye ile Hollanda, ticari açıdan ilişki içinde olması güzel bir şey. Ama Türk bakanlarına müsaade edilmemesini kınıyoruz” dedi.

Hollanda’nın Türk milletine yanlış yaptığını dile getiren Kâmil Gengörü ise, “Avrupa böyle yanlışlar yapmasın. Bu hatalarını düzeltsinler. Bunların bakanımıza karşı yaptıkları tamamen saygısızlıktır ve insana yakışan bir davranış değildir. Avrupa bu yanlışlardan vazgeçip, Türkiye’den özür dilemelidir” diye konuştu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11683
 Dün : 14054
 Toplam : 23856114
 Ip No : 54.159.94.253