Sürmanşet 13.7.2017 12:48:12 972 defa okundu

Tunceli’nin Valileri, Valilerin Tunceli’si (4)

7 Bölüm halindeki bu derleme Tunceli EMEK Gazetesinde yayımlandı ve bitti. Biz burada gecikmeli olarak yayınlıyoruz. Hüsniye Karakoyun'un Kaleme aldığı bu bölümde Vali Kenan Güven ile Mehmet Ali Türker dönemlerine yer verilmiştir:

Tunceli’de valilik katında asılı panodan görüldüğü gibi, ilimizde bugüne kadar 40 vali görev yapmış. 41. si Vali Tuncay Sonel. Bu 40 validen dikkat çekenler de var. Mesela; içlerinden birinin bir gün valilik yapmış olması. 28. Vali olan Hamdi Ardalı 09.08.1988 tarihinde atandığı valilik koltuğuna muhtemelen oturamadan alınanlardan.

Nitekim Hamdi Ardalı  için panodaki valilik yaptığı tarihler şöyle yer aldı; 09.08.1988- 10.08.1988

Bazı valilerde yine benzer şekilde aynı yıl içinde sadece birkaç ay görev yapabilmiş. Mesela; Necdet Basat, Fethi Tansuk,  S. Sıtkı Arkan sadece 3’er ay görev yaparken, ilimizde 6 ay gibi kısa süreli görev yapanlar da olmuş.

İlk yıllarda olan hızlı değişim, sonlara doğru yaklaşık 3’er yıla kadar varabiliyor kente atanan valilerde.       

Bu valilerden halkın en çok bahsettikleri arasında, Tunceli EMEK Gazetesinin yayın hayatına başladığı  2004 öncesi yani, çok anlattıklarından biri 1980 Askeri Darbesi sonrası atanan Kenan Güven’dir.

Vali Güven, 10 Eylül 1982’de atandığı Tunceli’de, 22 Aralık 1986 tarihine kadar görev yapar. Ülke, o dönem darbeyle yönetimi devralan adaşı Kenan Evren tarafından yönetilmektedir.

Vali Kenan Güven, Tunceli’deki bir çok köye cami yaptırır. Merkezde İmam Hatip Okulu açtırır.

Asker kökenli olan Tuğgeneral Kenan Güven, bugün dahi hala o dönemi yaşayanların zulmeden haliyle anlattığı bir vali olur.

Tunceli Valiliğine atandığında Tuğgeneral rütbesi sahibi olan Kenan Güven’in devamındaki yaşamı trajediye dönüşür. Zira  tek çocuğu olan oğlu Suat’ın “askerde kazayla kendini vurduğu” kayıtlara geçen ölümü sonrasında, Güven bu acının etkisiyle olsa gerek, eğitime destek sunan bir misyonere dönüşür.

Oğlunun şahsi eşyalarını dahi Hatay’daki bir yetiştirme yurdundaki çocuklara verir ve 18 Şubat 2012’de Ankara’da hayatını kaybettiği tarihe kadar da zaman zaman başarılı öğrencilerin eğitim masraflarını üstlenir.

 

 

Vali Mehmet Ali Türker Dönemi

Vali Mehmet Ali Türker, 4 Kasım 1997’de atandığı Tunceli Valiliği görevini 9 Haziran 2000 tarihine kadar sürdürür.

Vali Türker, uygulamaları ve çatışmalı sürecin en zor yılları olan bu dönemde askeri yetkililerin köylerin boşaltılarak güvenliğin sağlanması, okulların kapatılması talebine karşı çıkması nedeniyle sevilir halk arasında. Dönemin tanıklıklarından adını vermek istemeyen bir kamu kurumundaki müdürün aktardığına göre, bir gün yapılan toplantıda alay komutanının merkez ve bazı ilçelere bağlı köylerdeki okulların kapatılması önerisine şiddetle karşı çıkar. Halkın yerlerinden edilmesinin çatışmalı süreci bitireceği tezine katılmaz.

Buna karşı çıkarken de, II. Meşrutiyet döneminde iki defa bu günkü adıyla Milli Eğitim Bakanlığı yapan  Emrullah Efendi’nin şaka amacıyla söylediği ileri sürülen  “Mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim.” sözünü hatırlatır.

Vali Türker, Tunceli EMEK Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasından 4 yıl önce ilde görev yapmasına rağmen, tanışma imkanı bulduğu bir validir. Türker kendisini seven bu kenti kendisi de sevmiş olacak ki, 2006 yılında da Tunceli’ye tekrar konuk olarak gelir. Merkezdeki Kalan Restoran’da yemek yerken yaptığı konuşma üzerine yanına gittiğimizde çok mutlu olur. Bu tanışma sonrasında, Vali Türker ile yapılan bir söyleşi EMEK’imizde de yayımlanır. Kendisinin adının verildiği Mehmet Ali Türker İlköğretim Okulu olan Vali Türker, Tunceli’de görev yaptığı bir anısını da paylaşır o söyleşide.

Halkı çatışmalı süreçte zarar görmemesi için koruduğunu aktaran Vali Mehmet Ali Türker, anısında şunları paylaşır:

“Bir gün Kutu Deresinde çatışma çıktığı bilgisi geldi bana. Biz de Nazımiye’den dönüyorduk. Sinan olarak bilinen yere geldiğimizde baktım suyun karşı tarafından birkaç kişi mangal yakmış piknik yapıyor. İndim aracımdan, bunlara seslendim. Çabuk inin oradan, çatışma var. Allah korusun size bir şey olur. Ben onlar için kaygılanırken, onlar da bana bağırıyor; Sayın Valim gel bir tike et ye, gel, gel.”

***

Tunceli EMEK Gazetesini
İnternetteki adresi olan www.tunceliemek.com.tr 
Facebook'taki Tunceli EMEK Gazetesi
Twitter'da: @TunceliEMEK 
Sayfalarından takip edebilirsiniz...

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1835
 Dün : 11486
 Toplam : 24271133
 Ip No : 54.167.230.68