Sürmanşet 13.7.2017 13:01:17 1112 defa okundu

Tunceli’nin Valileri, Valilerin Tunceli’si (5)

Ve “Mustafa”lı Yıllar…Mustafa Erkal Dönemi (2000-2007), Vali Ali Cafer Akyüz Dönemi

Mehmet Ali Türker’in ardından, Tunceli’ye Mustafa Erkal vali olarak atanır. Rivayet odur ki, Erkal o dönem 57. Koalisyon Hükümetinde görev yapan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kontenjanından atanan ilk validir. Vali Erkal, 2000-2007 yılları arasında Tunceli’de görev yaptı. Çok sessiz konuşması, aslında yanına gidenlerle neredeyse hiç konuşmamasıyla tanınan Erkal ile başlayan ve devamında Mustafa Yaman, Mustafa Taşkesen dönemlerini kaleme alacağımız derleme:

Mustafa Erkal Dönemi (2000-2007)

 

Mustafa Erkal, 2000-2007 yılları arasında Tunceli’de görev yaptı. Erkal, çok sessiz konuşması, aslında yanına gidenlerle hiç konuşmamasıyla tanındı. Az ve öz (!) birkaç sözcüğü duymak için çoğunlukla yığınla atraksiyon yapmaları gerekirdi yanına giden konukların.

Mehmet Ali Türker’in ardından, Tunceli’ye vali olarak atanan Mustafa Erkal, rivayet odur ki, 57. Koalisyon Hükümetinde görev yapan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kontenjanından atanan ilk validir.

Erkal’ın hatırı sayılır dostları (!) da oldu elbette. Her dönemin adamlarıydı bunlar. Bu hatırı sayılır dostlar, vali sayesinde hayli hatırı sayılır kazançlar da elde etti. Tunceli Valiliğine o dönemde hükümetçe çok fazla kaynak aktarıldı. Zira iktidarın ilk yıllarıydı ve hükümet olan Adalet ve Kalkınma Partisi Tunceli’yi aykırı ve muhalif kimliğiyle kazanılacak bir kale olarak görüyor kazanmak için hayli kaynak aktarıyordu.

Ancak dönemin Valisi Mustafa Erkal, hükümetin bu isteğiyle hiçte paralel davranmıyor, kaynakların heba edilmesinin en acı örneklerinin sergilenmesine çalışıyordu. Tunceli, bu talihsizliğe mahkum edilirken, Erkal daha sonra milletvekili adayı olarak uğrunda valilikten istifa ettiği Milliyetçi Hareket Partisi’ne şirinlik yapmak adına Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Devlet Bahçeli’nin dev posterini asıp tüm Tuncelililer adına teşekkür edip şükranlarını sununca, halkın büyük kısmı etmediği teşekkürden ötürü çileden çıktı. Taşkınlık o denli büyüdü ki, büyük bir kalabalık askeri araçlarla polis araçlarına saldırdı. Halk tarafından sevilen dönemin İl Güvenlik Komutanı Tümgeneral Dursun Bak’ın araya girmesiyle saatler süren olaylar ancak yatıştırılabildi. Bir süre sonra Mustafa Erkal merkeze alındı.

 

Vali Ali Cafer Akyüz Dönemi

Yerine Ali Cafer Akyüz atandı. Vali Akyüz, 2004 yılında Erkal’ın mahkeme kararıyla görevine iade edilmesiyle merkeze alındı. Tunceli, Vali Ali Cafer Akyüz’ü çok sevdi. Gittiğinde uzun süre geri gelmesi için imza kampanyaları başlatıldıysa da, Erkal Tunceli’de görev yapmaya devam etti.

2007 Erken Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) Milletvekili adayı olan Mustafa Erkal, seçimi kazanamadı. Uzun süre Tunceli’ye geri gelmek için uğraştı ve çok sevildiğini iddia ettiyse de başarılı olamadı. Merkeze alınan Erkal, hala merkezde tutuluyor.

Mustafa Erkal, Tunceli’de en çok protesto edilen vali olarak da dikkat çekti. “Vali defol. Vali istifa. Vali şaşırma sabrımızı taşırma.” sloganları en çok O’nun zamanında Tunceli’de yankılandı.

Erkal’ın kendisinin bizzat anlattığı traji-komik bir olayla bu hatıra yolculuğunu tamamlayıp Mustafa Yaman dönemine geçelim.

Mustafa Erkal başında da söylediğimiz gibi, dakikalarca konuştuğunuz halde tepkisizliğiyle bilinirdi. O dönemde yanına giden köy muhtarlarından biri köyünün sorunlarını anlatır. Uzun süre çırpınır, bakar ki validen hiçbir reaksiyon yok. Dışarıda da vali hakkında anlatılanlardan hareketle olsa gerek, kalkarken valinin elini vedalaşma amaçlı sıkarken “Sayın Valim ben de faşistim. Ben de sizdenim.” der.

Amaç ortak paydada buluşmak ama nafile (?)

 

Devam Edecek...

Tunceli EMEK Gazetesini
İnternetteki adresi olan www.tunceliemek.com.tr 
Facebook'taki Tunceli EMEK Gazetesi
Twitter'da: @TunceliEMEK 
Sayfalarından takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1769
 Dün : 11486
 Toplam : 24271067
 Ip No : 54.167.230.68