Sürmanşet 13.7.2017 13:30:00 1289 defa okundu

Tunceli’nin Valileri, Valilerin Tunceli’si (7)

Ve son… Vali Hakan Yusuf Güner Dönemi (01.08.2012-23.05.2014 Vali Osman Kaymak Dönemi    (23.05.2014-26.06.2017) Vali Tuncay SONEL                 (26.06.2017- …        )

Dersim adıyla başlayan, Tunceli ile devam eden ve kentte görev yapan valilere dair çıktığımız derleme yolculuğunda bugün son bölüme geldik.

 

Vali Hakan Yusuf Güner Dönemi (01.08.2012-23.05.2014)

 

Vali Hakan Yusuf Güner, Mustafa’lar döneminden arta kalan enkazı devralan bir vali oldu. Kendisinden önce, makamdaki bu savrulmuşluk nedeniyle halk ile kentteki mülki amirler katında açılan makas giderek antipatiye dönüşmüş, valilik katından yayılan dedikodular adeta kenti teslim almıştı. Makam iş makamından ziyade, bazılarını kayıran, siyasallaşmış, usulsüz uygulamalarıyla gönderilen sıfırlı haliyle trilyonluk kaynakları heba eden ve bu nedenle de “Orda bir valilik var uzakta. Gitmesek de, iş yapmasa da o valilik yine orda var ne yazık ki…” dedirten türdendi.

Vali Hakan Yusuf Güner geldiğinde bu her dönemin adamı olan, gideni timsah gözyaşlarıyla uğurlarken, gelen için methiyeler çoktan dizen bir avuç insan yine devredeydi. Herkes, öncesinden başlayan bu rutin devam edecek diye beklerken, Güner tüm bu olağan olmayan ancak olağanlaştırılan durumu ters yüz eden tavırlar sergiledi.

Bir köye giderken oturup kırdığı cevizlerden ötürü siyahlaşan elleri, yürüyerek makamdan konuta geçen tavrı, bir Pazar günü kahvede okey masasına dördüncü kişi olan halleri okur mektuplarına da konu oldu.

Her dönemin adamları, artık onun da yanında saf tutanlar değildi mesela. Kendisine bırakılan enkazı tamirin çabası, bir süre sonra, daraldığında gidip vali beyi bir görsem tavrına dönüştü. Hatta bir güvenlik toplantısında Jandarma Alay Komutanına “Üzerinden sürekli helikopter uçurduğumuz bir halkın bizi sevmesini bekleyemezsiniz. Kaldırın bu helikopter pistini Cumhuriyet Mahallesinden. Operasyona çıkarken gücümüzü terör örgütlerine gösterin, halka değil” diyecek kadar empati kuran oldu. O da 3 Mustafa’nın ara yerine Mustafa Erkal’ın merkeze alınmasıyla kısa süreliğine ilimizde görev yapan Vali Ali Cafer Akyüz gibi bir parça delişmen, bir parça aykırıydı. Zira, Vali Akyüz de zaman zaman sabahın yedi otuzunda bir kurumun kapısına gidip oturup memurlar kaçta geliyor diye bekleyip ardından saat 08.30’da ayrılan biriydi. Akyüz, Tunceli EMEK Gazetesinin yayın hayatındaki 14 yıl boyunca o dönem adı İl Tarım Müdürlüğü olan şimdinin Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile bağlı şube müdürlüklerini en aktif çalıştıran valiydi. Kentin yapısında bitme noktasına gelen tarım ve hayvancılık, onun zamanında bir parça hareketlendi sonra yine aynı noktaya döndü ne yazık ki…

İşte Vali Hakan Yusuf Güner de Vali Akyüz gibi alışılmışım, daha doğrusu halkın alıştırıldığı zoraki kabulleri ters yüz eden biriydi. 

 

Vali Osman Kaymak Dönemi    (23.05.2014-26.06.2017)

Vali Osman Kaymak, aslında bürokrasinin o ağır havasına bürünen biri olmasa, son derece esprili biriydi. Ancak şartlanmış teamüllere yenik düşen büyük çoğunluk gibi “Devlet adamı ağır ve ciddi olur” telkinine yenik düşünce, fotoğraflarda genellikle sert halinin kullanılmasına çalıştı. Diyelim bayram mesajıysa yayınlanan, kullanılan fotoğraf icra memuru sertliğinde, “gülmeyeyim mal kaçırırlar” edasında olurdu.

Vali Osman Kaymak, çatışmalı sürecin 40 yıl sürdüğü bu ülkede hala ölüm ve öldürmeyle bu işin çözüleceğini düşünenlerdendi. Bu nedenle de sık sık “Terörü bitirdik.” açıklaması yapardı. Hatta kamudan atılanlara dair zaman zaman kendisine gelen “Efendim bunun terörle işi olmaz” yönündeki söylemlere, geçmişte tutulan kayıtlar olduğundan bahsederdi.

Buna dair Gazeteci Yavuz Donat’ın da olduğu, gazetecilerin çağrıldığı bir yemekli toplantı sırasında benim yaptığım “Sayın valim devletin işi geçmişi sürekli eşeleyip, sen yirmi yıl önce bir gösteriye katılmışsın demek ve durmadan kişiyi başladığı yere savurmak değil. Devlet dediğin şevkatli olmak durumunda. Kişi hayatını düzene koymak için çabalıyorsa, onu durmadan başladığı noktaya götürüp bırakan olmamalı. İstihbarat kayıtlarından bahsediyorsunuz. İstihbaratçılarınıza bu kadar güvenmek yerine, onların da tuttuğu kayıtları sorgulasanız…” şeklinde işlerinden atılan kamu görevlilerinin durumuna ilişkin itirazımı haklı bulmuştu. Doğruyu gördüğünde “Benim doğrum” diretmişliğinde değildi aslında. Ama kayyumluk da eklenince görevine, o sert durayım havası iyice pekişti.

Kendisine sakladığı gülen yüzü, fotoğraflarda ise “Size gününüzü gösteririm” edasıyla Tunceli’nin valiler seramonisinde o da yerini aldı ve gitti.

 

Vali Tuncay SONEL                 (26.06.2017- …        )

 

Muhtemelen en çok bu kısmı merak ediyorsunuz diye düşünüyorum. Atandığına ilişkin haberin yayını ile birlikte bizi gören herkesin ve ya konuklarımızın en sık sorduğu sorulardan biridir “Vali Bey nasıl biri?”

Bilmiyoruz. Henüz tanışmadık. Çünkü; ben gelen valileri karşılama törenlerine de gidiş merasimine de katılmam. Göreve başladıktan birkaç ay sonra ziyaret edip söyleşi yaparız gazete olarak.  Sonel’in 41. Vali olarak Tunceli’deki serüveni kısa süre önce başladı. Ne kadar sürer ve ona dair metnin içeriğini nasıl doldurur zaman gösterecek. Bu nedenle başlama tarihi var, bitiş kısmındaki 3 nokta sonsuzluğu ifade ederek duruyor. Valilik katındaki panoda yerini alacak olan Vali Tuncay Sonel, geldiği anda yaptığı ataklar, makamda durup konuk kabulünün aksine esnaf ziyaretleri, attığı imzalara bakılırsa “Hızlı ve genç” başlıklı bir habere konu edilebilir.  

 

SON…

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1747
 Dün : 11486
 Toplam : 24271045
 Ip No : 54.167.230.68