İlçe Haberleri 13.9.2017 17:29:57 3242 defa okundu

Vali Tuncay Sonel ile söyleşi…

İşte söyleşinin tamamı...

Tunceli Valisi Tuncay Sonel ile bir söyleşi gerçekleştirdik.  Son günlerde en çok konuşulan ve kent için mutsuzluk nedeni olan orman yangınları, iki aylık görev süresi, hayata geçirmeyi planladığı çalışmalar, Küçük Sanayi Sitesi, OSB'nin durumu sorduğumuz sorular arasındaydı.

Konuşmasında “Munzur üzerinde yapılacak olan HES'e karşıyız” diye çarpıcı ve kentin yıllardır talebi olan cümleyi söyleyen Vali Tuncay Sonel, Munzur Nehri’nin canlı nehir kapsamına alınması talebini Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ilettiğini söyledi.

Vali Sonel, kent estetiğine de çok önem verdiğini belirterek  “Karayolları Bölge Müdürümüz ile görüştük. Tunceli'nin girişinden çıkışına kadar olan orta refüjlerden tutunuz da, ışıklandırmaya kadar her yer pırıl pırıl olacak. Yani kent estetiği olacak. Bunları birkaç ay içerisinde görmeye başlayacaksınız.” dedi.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kente dair duygularını söyleşinin başında şu ifadelerle paylaştı;

“Tunceli Ailesine katılalı 2 ay oldu. Biz Tunceli’yi çok sevdik. Tunceli’mizde hep birlikte, biz fikriyle çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Bizden önce görev yapan valilerimizin yaptıklarının üzerine yenilerini eklemeye geldik. Amacımız Tunceli’de devletimizin şefkatini, sıcaklığını, güler yüzünü vatandaşımıza göstermek. Önceliğimiz de elbette şehit ailelerimiz, gazilerimiz, yetim ve öksüzlerimiz, engeli olan vatandaşlarımız, yaşlılarımız olacak. Onları kayıt altına alıyoruz ve yılın belirli gün ve haftalarında değil, fırsat buldukça her an onlarla beraber olacağız.”

 “Çok iyi bir ekibimiz var”

Bölge komutanımız, albayımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız, başsavcımız, ağır ceza reisimiz, MİT bölge müdürümüz ve rektörümüzün de olduğu çok güzel bir ekibimiz var. Bu birlik ve beraberlikle güzel işler çıkaracağımıza inanıyoruz. Tabii bu süreçte şunu gözlemledik; Geçtiğimiz günlerde gelen İçişleri Bakanımıza da konuyu arz etmiştik. Özellikle Tunceli-Pülümür yolunu, ‘Güvenlikli Yol’ kapsamına alıp Kuzey’i, Güney’e bağlamak istiyoruz. Çünkü bu ilimiz için çok önemli.

“Valiliğin kapısını yöre insanımıza açtık”

Gittiğimiz mahallelerde, evlerde hem valiliğin kapısını açtık yöre insanımıza hem de belediyemizin kapısını. Vatandaşlarımız gelsin, rahat şekilde çaylarını içsin, dertlerini söylesin. İşleri olacaksa ivedi bir şekilde, olmuyorsa da bunu güzel bir şekilde izah edip, gerekçesini söyleyerek uğurlamak lazım.

“100 kadınımız işe başlayacak”

İstihdam konuları gündeme geliyor. Biz bu konuda LC Waikiki’nin sahibi dostumuz Vahap Bey ile görüştük ve iki iş adamımıza OSB’de yer sağladık. İlk etapta 100 kadınımız işe başlayacak. 350 kadınımızın iş yapacağı bir mekan oluşturacağız. 1 yıl boyunca, bu kadınlarımızın hem servis ücretini biz karşılayacağız hem de öğle yemeklerini.

“Bakan Eroğlu’na 5 proje sunduk”

Geçen gün Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu geldi. Ona da 5 adet proje sunduk. Bu 5 projenin içerisinde, Mameki Köprüsü ve Mavi Köprü arasındaki yerin rekreasyon çalışması var. Atatürk Bulvarı üzerinde Ümraniye Belediyesi’nin yaptığı Uzunçayır kenarındaki parkta çok güzel bir çalışma yapacağız. Demiroluk virajını yapacağız. Bu projeler için Bakan beyin de olurunu aldık.

“Munzur üzerinde yapılacak olan HES’e karşıyız”

Sayın Bakanımız ve ilgili Bakanlarımıza; ‘biz barajlara karşı değiliz ama Munzur yöre insanımız için çok önemli. Munzur üzerinde yapılacak olan HES’e karşıyız. Bunun yapılmaması için de elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Munzur Nehri, CANLI NEHİR kapsamına alınsın istiyoruz’ dedim.

Bunun örnekleri de var. Mesela; Yeni Zelanda’daki Whanganui ve  Hindistan’da Ganj Nehri bu kapsama alınmıştı. Bizde diyoruz ki, Munzur Nehri de canlı nehir kapsamına alınsın. Çünkü Munzur’un hem kutsallığı var hem yöre insanımız için çok önemli, ayrıca da harika bir doğası var.

Gözelerden merkeze içmesuyu

Bir de Ovacık tarafında yer alan gözelerden buraya içme suyu getirme projemiz var. Sayın Bakanımız da projemizi kabul etti.

“Kültürlü insanlarımıza yeni yaşam alanları sunmamız lazım”

Tunceli, eğitimi ve kültürü yüksek olan bir yer. Tunceli’de yaşayan insanlara bizim yaşam alanı sunmamız lazım. Mesela; kent müzesi şu anda bakım onarımda. Onun etrafının güzelleştirilmesi, kent meydanının yapılması, asfaltların daha temiz, daha düzenli yapılması... Bunları da hep birlikte ortak akılla yapacağız. Yine yollarımız için de güvenlik kuleleri yapıyoruz. Pülümür güzergâhında kulelerle yolun güvenliğini sağlayacağız. Elazığ yolunun güvenliği için çalışmamız var. Biz güvenlik ve asayişi tam sağlayıp, huzuru da sağladığımız takdirde turizme önem vereceğiz.

“Tunceli İsviçre gibi bir yer”

Tunceli,  İsviçre gibi bir yer. Tunceli’nin artık terörle değil, Pülümür balı, Ovacık sarımsağı, Çemişgezek dutu, yöresel ürünler, organik tarım, turizm ile gündeme gelsin istiyoruz. Bunun için de el birliğiyle çalışacağız.

“Ankara, Tunceli’den giden talepleri hemen karşılıyor”

Bir de bizim Ankara’da bir dediğimiz iki olmuyor. Ne istiyorsak anında karşılanıyor. Bu da bizim için avantaj.

Hem valilik hem belediyecilik yaparken, aynı zamanda vatandaşlarımızın da gönlünü yapacağız. Vatandaşlarımıza kamu kurumlarındaki görevlilerimizce tatlı dil, güler yüzle görev verilecek. Annelerine, babalarına, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, personelimiz vatandaşa da öyle davranacak. Bu, meslek hayatımız boyunca böyle oldu ve Tunceli’de de böyle olacak. Hep beraber, biz fikriyle, birlik ve beraberlikle bunu yapacağız. Bunu yaptığımız takdirde devamı kendiliğinden gelir zaten.

“OSB’yi canlandırmamız lazım”

Bizim bir Organize Sanayi Bölgemiz var. 5’inci bölge kapsamındayız ama buraya iş adamları yatırım yaptığında 6’ıncı bölge imkanlarından faydalanıyor. Bizim OSB’yi canlandırmamız lazım. Küçük Sanayi Sitesi var şehrin içinde. Geçen gün oraya da gittim, tek tek dükkanları dolaştım. Onlar için Elazığ yolunda bir yer tespit ettik. Şu an orada 44 dükkan var, yeni yere taşındığı takdirde 75 dükkan olacak. Bu ne demek? İstihdam. Bizim en önemli sorunlarımızdan biri de istihdam. Bu hamlemiz istihdam konusunda gelişimi de sağlayacak.

“Kent pırıl pırıl olacak”

Karayolları Bölge Müdürümüz ile görüştük. Tunceli’nin girişinden, çıkışına kadar olan orta refüjlerden tutunuz, ışıklandırmaya kadar pırıl pırıl olacak. Yani kent estetiği olacak. Bunları birkaç ay içerisinde görmeye başlayacaksınız.

“Arefe Günü sular kesik”

Arife günü sular kesik olur mu? Kurban Bayramı öncesinde elimi yıkayacağım, baktım sular akmıyor. Aradım hemen su işlerini, dedim su bu akşam akacak.

Arıza varmış. Antepten mi usta  ve malzeme gelecek, Elazığ’dan mı? Getirin ve yaptırın. Gece yarısına kadar çalıştılar ve sorunu giderip suyu verdiler. Tatilciler burada, bayram üstelik ama kentte su akmıyor. Yani elimi yıkamasam millet bayramda susuz kalacak. Bayram geliyor. Bayramda sular kesik olur mu?

“İşadamlarımızı aradık”

Tunceli’nin çok değerli iş adamları var. Onlara ulaşmaya çalıştık. Bir iş adamımızdan okul sözü aldık. Bir işadamımızdan da anne ve babasının adına eser sözü aldık. Şimdi onu düşünüyoruz. Ne yapsak acaba diye. Eksiğimiz ve ihtiyacımız ne, onu tespit edip bildireceğiz.

Tunceli’ye golf

Bir de şunu söyleyeyim; Türkiye’nin en ünlü golf hocaları Tuncelili. Bunlar Nihat Özdemir’in, yani  Federasyon başkanının, iş adamlarımızın hocaları. Demek ki Tuncelili çocuklarımızın içinde bir golf  kabiliyeti, spor yeteneği var. Bu hocalarımız ile görüştük. Buraya bir tane golf sahası yapacağız. Tunceli’nin artık böyle ilginç ve yaratıcı çalışmalarla medyada yer almasını istiyoruz.

“Yeteneklerine göre yönlendirme yapılmasını sağlayacağız”

Tunceli’ye tayinim çıktığı zaman, baktım Dersimspor 3.Ligden amatöre düşmüş. Gittiğim yerlerde, Of’ta, Bandırma’da sporu da önemseyen çalışmalara imza attım. Bizim yöremizdeki gençlerin sporla uğraşması lazım. Yeteneklerimizi keşfedeceğimiz projeleri yapacağız. Çocuk müziğe mi, spora mı, görsel sanatlara mı yetenekli, o alanda destek vereceğiz. Bunları kaymakamlık döneminde yaptık. Şimdi belediye dönemimizde daha kolay. Hem vali hem belediye ortaklaşa yapacağız. Birleştireceğiz hizmetleri.

Yeni doğan bebeğinizin maması, bezi valilikten

Önceki görev yerlerimizde bir çalışmamız vardı. Mesela; Yeni bebeği olan anneye bir demet çiçek veriyordum. Bebeğe altın veriyordum. Bir de bebeğin ilk 6 aylık masrafını karşılıyordum. İşte bebeğin kolonyasından prima bezine kadar. İlk 6 ay anne düşünmüyor bebeğime ne alacağım diye. Bunu burada da yapacağız. Yani doğum yapan anneye 1 demet çiçek, bebeğe altın ve ilk 6 ay hoş geldin-sefalar getirdin projesi.

“Sayısal verileri toparlıyoruz”

Yine, engeli olan vatandaşlarımızı tespit ediyoruz. Hatırlanmak 1 gün değil hergün projesi. Engeli olan vatandaşlarımız var. Sadece Aralık ve Mayıs ayı engel haftası değil. Yılın her günü hatırlamamız lazım. Yetim-öksüz çocuklarımızı alacağız, üniversite bitimine kadar takip edeceğiz. Yetim çocuğumuzu üniversite bitene kadar takip ediyoruz. Üniversitesi bitiyor, işe yerleşiyor. Yolu açık olsun diyoruz. Ondan sonra devam ediyor hayatına. Yine belediyeye bir araç alıyoruz. Bir minibüsümüze engelli rampası yapacağız. Mesela, engelli vatandaşımızı alacak ve hastaneye götürecek. Kemoterapi hastası, kanser hastası nerde tedavi görüyorsa oraya götürecek. Elazığ’da olabilir. Götürecek ve tedavisini yaptıracak, geri getirecek, evine bırakacak.

Kanserde erken teşhis için seyyar araçlar

Sağlık Müdürümüz ile yaptığımız planlama kapsamında, kanser tarama ve tanıma araçları artık gezecek ve mahallelerde vatandaşlarımıza erken teşhis imkanı sunulacak. Sağlık Bakanlığımız, içine 500 bin liralık malzeme yerleştirecek ve kanser tarama aracı seyyar gezecek. Erken tanı ve teşhis bu hastalıkta büyük önem arz ediyor. Bizim araçta vatandaşı dolaşacak, taramalar yapacak.

“Tunceli’nin ekmeğini yiyoruz”

Biz gittiğimiz yer ile bütünleşiyoruz. Dostluklarımız da devam ediyor. Şuan Tunceli’nin ekmeğini yiyoruz, suyunu içiyoruz. Bakın 62’li bir forma var odamda. Artık bu bölgenin insanı olduk. Biz çalıştığımız yerin insanı oluyoruz, oradaki çocuklar hepsi bizim evladımız oluyor. Ninelerimiz bizim nine, amcalar bizim amcalarımız oluyor. Dostluklar ve başarıda böyle sağlanmış oluyor.

“Kentsel dönüşüm şart”

Alibaba  ve Esentepe’ye kadar çıktık. Orada kentsel dönüşümün yapılması gereken mahalleler var. TOKİ başkanımızla görüştük. Araziye çıktıkça sorun çözüldü.

Mesela; 112 çağrı merkezi. Dediler ki yer problemi çözülmeyen 5 ilden biriyiz. Nisan da yazı yazılmış Sağlık Bakanlığına. Aynı akşam aradık Sağlık Bakanlığı Müsteşarımızı. Genel müdürümüz 3-5 dakika sonra döndü. Şimdi 112 çağrı merkezi de yapıyoruz.

“Bir çocuğun tebessümü tüm yorgunluğu alır”

Biz yorulmayız. Çünkü küçük bir çocuğun tebessümü bütün yorgunluğu alıyor.  Bu gün bir dede geldi. Özel görmeye gelmiş. Duasını etti, gitti.

Yeri gelecek çocukla çocuk olacaksın, büyükle büyük olacaksın. Biz devletiz. Devlet kucaklar. Devletin sıcaklığını ve güler yüzünü, sevgisini  hissettireceğiz. Yeter ki vatan haini olmasın.

“Sürgünleri durdurduk”

Bayramın bir gün öncesinden 62 öğretmenin tayini olunca, haberimiz oldu. Meğer bayramdan önce liste sunulmuş. Biz de istişarede bulunduk. Ak Parti İl Başkanı Fatih Bey ile dedik ki, bu konuda girişimlerde bulunalım. Kendisi de Ankara’ya gitti. Biz de burdan Milli Eğitim Bakan Yardımcımız, müsteşarımız, genel müdürümüz, yani  ilgili kişilerle görüştük. Dedik ki, Tunceli eğitimde önemli bir yerde. Bu öğretmenlerimiz gittiği takdirde bizim eğitimde aksama olacak. Ovacık, Çemişgezek, Pertek, merkezde başarılı arkadaşlarımızı tekrar gözden geçirdik, değerlendirdik. Bu şekilde 50 öğretmenimiz burada kalacak. Eğitim öğretim aynı şekilde devam edecek. Öğretmenlerimize de bayram hediyemiz olmuş olsun.

Orman yangınlarına müdahale

Biz de orman yangınlarının devam etmesini istemiyoruz ancak süren operasyonlar var ve zaman zaman çıkan kıvılcımlardan yaprak, kuru ot tutuşarak örtü üstü yangını çıkabiliyor. 3 yerde operasyonumuz vardı. Bizzat takip ediyordum ben. Yani jandarmamız, emniyetimiz, arkadaşlarımızla beraber orman yangınlarında biz 3 yada 4 gün bekledik. Oradaki operasyon bitene kadar. Bir algı yaratılmak istendi. Yani Kaliforniya’daki yangın fotoğrafları sanki Dersim’de bizim burada orman yangını oluyormuş gibi, sosyal medyada paylaşımlar yapıldı. Bizde dedik ki yav arkadaş üç yerde var bu. Ali boğazı, Kutuderesi ve Balideresi. Ne yaptık? Operasyon bittiğinde Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimiz var ve yeterli. Güçlüyüz biz. Gittiler arkadaşlarımız söndürdüler. Şuan itibari ile bizim Kutuderesi’nde bir operasyon vardı. Arkadaşlara takibini yapın dedim. Müdahale edin dedik biz. Sonuçta terörle mücadele ediyoruz. Bir şekilde orada bir tutuşma oluyor. Kaliforniya yangını gibi geyik koymuşlar. Tunceli’de geyik ne gezsin. Bizde dağ keçisi var, yaban keçisi var. Biz bir tane canlının, bir tane dalın bile zarar görmesini istemeyiz. Ama bazen operasyon anında yangın çıkabiliyor. Buna da en kısa sürede müdahale ediyoruz. Kutuderesi’ndeki operasyon sonrası çıkan örtü üstü yangına ile ilgili komutanla görüştüm. 1-2 güne inşallah oraya da müdahale ederiz. Size teşekkür ediyoruz. Yani bizim kapımız her zaman açık. Biz kısa sürede Tunceli’yi sevdik. Biz bu halkın hem valisi, hem amcası, hem abisi, hem babasıyız.

Akpazar’daki Tuğla Fabrikası Görüşmeleri

Şimdi tuğla fabrikası atıl durumdaydı. İş adamlarımızla görüştük. Çorumlu bir iş adamımız, bir de Tuncelili iş adamımız ortaklaşa yapacak. 2 ay içerisinde tuğla fabrikası faaliyete geçecek. Nisan 2018 itibari ile daha da aktif olacak dediler iş adamlarımız bana.

Doğalgaz 2018’de geliyor

Bir de doğalgazla ilgili 5 Milyon Dolarlık yatırım imzaladık. Üniversite tarafından başlayacak.  Bizim hedefimiz 2018 Aralık ayında doğalgazı bir şekilde üniversitenin olduğu Aktuluk Mahallesinde yakmak. Daha sonra bu taraflara doğru gelecek. 5 Milyon Dolarlık bir yatırım. Bunlarda çok önemli.”

***

Tunceli EMEK’in Notu:

Orman yangınları, planlanan çalışmalar, kente dair duygular…kuşkusuz sorular eşliğinde gerçekleşti bu söyleşi ancak Tunceli Valisi Tuncay Sonel akıcı konuşunca aradaki bütünlük bozulmasın diye ara başlıklar düzenlenerek aktarıldı. Röportajı, 4 gün önce gerçekleştirmiştik. O gün Kutuderesi’nde başlayan yangına 2-3 gün içinde müdahale edileceğini söylemişti Vali Sonel. Dün itibariyle Geyiksuyu Köyü’ne bağlı Sin Mezrasındaki yangına müdahale edildi. Bugün de çalışmaların devam edeceği öğrenildi. Büyükyurt Köyüne (Hakis) kadar ulaşan yangına da müdahale edileceğini düşünüyoruz, Vali Sonel’in açıklamaları doğrultusunda…

Tunceli EMEK Gazetesi

Gücünü Cesaretinden Alan Gazete

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1072
 Dün : 9671
 Toplam : 24546329
 Ip No : 54.198.243.51