JİTEM'in yeni belgesi!

JİTEM'in yeni belgesi!

 Tarih : 22.9.2012


Yaygın medya gazetelerinden Habertürk’te Zülfikar A. Aydın imzasıyla yayımlanan bir haberde çarpıcı cümleler var. TİKKO itirafçısı olduğu ileri sürülen Ulaş Özel’in ifadeleri üzerinden oluşturulan haberde bakın Tunceli üzerinde nasıl oyunlar oynanmış

 

Yaygın medya gazetelerinden Habertürk’te Zülfikar Ali Aydın imzasıyla yayımlanan bir haberde çarpıcı cümleler var. TİKKO itirafçısı olduğu ileri sürülen Ulaş Özel’in ifadeleri üzerinden oluşturulan haberde bakın Tunceli üzerinde nasıl oyunlar oynanmış:

İşte; “JİTEM'in yeni belgesi! başlıklı o haber:

***

JİTEM üyesi TİKKO'luya binbaşıdan "çavuş" belgesi...”

'JİTEM adına operasyonlara katıldım' diyen TİKKO itirafçısı Ulaş Özel'in JİTEM ile ilgili anlatımlarını doğrulayan belge, Telekominikasyon İletişim Dairesi Başkanlığı'nın kayıtlarından çıktı. HABERTÜRK'ün ulaştığı Özel'in itiraflarını doğrulayan belgeye göre; Jandarma Bölge Komutanlığı adına bir kurmay binbaşı TİKKO itirafçısı Özel'e "Uzman Çavuş" belgesi verdi.

BELGENİN ÖYKÜSÜ


Ulaş Özel'in JİTEM ile irtibatı konusunda şüpheleri artıran belge şöyle ortaya çıktı: TİKKO örgütü mensubu olarak yıllarca dağda kalan Özel, 1993'te teslim oldu. Özel'in iddialarına göre itiraflarından sonra önce cezaevine konulan Özel, zaman zaman JİTEM tarafından yapılan operasyonlara katılmak için cezaevinden çıkarıldı. Ardından da askerliğini TİKKO adına faaliyet yürüttüğü bölgede yapması ve bu sırada operasyonlara katılması için Elazığ'da yapması sağlandı.

ERGENEKON'DA TSK BOMBALARIYLA TUTUKLANDI


Ulaş Özel yıllarca Tunceli ve çevresinde operasyonlara katıldı. Daha sonra İstanbul'a gelen Özel Ergenekon Davası'nda PKK itirafçısı Hüseyin Yanç, jandarmanın İBDA-C içine sızdırdığı haber elemanı Okan İşgör ve polis memuru Ethem Akbulut ile birlikte tutuklandı. Özel'e ait evden Jandarma Genel Komutanlığı envanterine kayıtlı el bombaları ile bir kaleşnikof marka silah ile mühimmat çıktı.

'ÖLDÜRÜP ADAM BAŞI ZARFLA PARA ALIYORDUK'


Ulaş Özel, Ergenekon Davası'nda hakim karşısına çıktıktan sonra da çarpıcı itiraflarda bulunmaya devam etti. Devlet adına çalıştığını sandığını belirten Özel sığındığı komutanların verdiği silahlar ve emirleri yerine getirdiğini söyledi. Özel şunları kaydetti: "Devlet görevlilerinden aldığım emirleri yaptım. Verdikleri silahları kullandık. Silahların kaynağını bilmem. O silahlarla öldürdüğümüz kişi başına bize ödül verilirdi.İstanbul'da kaçırdığımız adamı Tunceli'ye götürüp operasyonda yakaladık diyorduk. Bir gün köyde bir haber elemanından örgüt üyelerinin daha önceden verdiği erzak siparişini almaya geleceklerini öğrendik. Evin içinde tertip aldık. Şahıslar geldi. Biz 4-5 kişiydik. Tek sivil bendim, diğerleri sivil giyimli askerdiler. Şahısları etkisiz hale getirdik. Haber elemanı ortaya çıkmasın, diye bunları ormanlık alana götürdük. Ormanlık alanda çatışma çıkmış gibi lanse edildi."

CEP'TEN ÇIKAN ŞOK UZMAN ÇAVUŞ KAYDI


Mahkeme Özel'in iddialarını resmi makamlara sordu. Ancak Özel'in cezaevinden operasyon için çıkarıldığına dair resmi bir kayıt bulunamadı. Özel'in de Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir görevi olmadığı belirtildi. Bu iddialarını araştıran Özel'in Jandarma Bölge Komutanlığı Özel Harekat Taburu'nda çalıştığı dönemde aldığı cep telefonunun sözleşmesini Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) istedi. TİB Özel'e tahsis edilen telefon numarası ile sözleşme dosyasını mahkeme gönderdi. Tunceli'de 2004 yılında 0 505 772 .. .. numaralı telefonu alan Özel'in sözleşmesinde Ulaş Özel'in uzman çavuş olduğunu gösteren belge çıktı. GSM şirketinin İçişleri Bakanlığı personeline sunduğu tarifeden yararlanmak için cep telefonu alan Özel'in sözleşme yaparken "Uzman Çavuş" olduğunu gösteren mühürlü belge verdiği ortaya çıktı. Halen Balyoz Davası'nda tutuklu olan dönemin Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'nda görevli olan Kurmay Binbaşı Oğuz Türksoyu'nun imzası ve mühürünü taşıyan belgede Özel'in "Halen Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı emrinde çalışmakta olduğu" belirtilerek, "İçişleri Bakanlığı ile GSM şirketi arasında imzalanan 30 Nisan 2003 tarihli sözleşmeye istinaden İçişleri Bakanlığı VPN gurubuna dahil edilmesinin uygun" olacağı ifadesi yer alıyor. Özel'in görevi için "J.UZM.CVŞ", "İŞ ADRESİ" bölümünde ise JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI", "EV TELEFONU" olarak da J. BÖLGE KOMUTANLIĞI MİSAFİRHANESİ/TUNCELİ ifadesi yer alıyor. Özel'in telefon numarası olarak verdiği 0 428 212 .. .. nolu telefon ise halen jandarma üzerine kayıtlı ve jandarma santrali çıkıyor.

AHT MUHABİRİ ZÜLFİKAR ALİ AYDIN'IN ÖZEL HABERİ

 


 
Tunceli Emek Gazetesi, www.tunceliemek.com.tr
URL: http://www.tunceliemek.com.tr//yazdir.asp?bolum=5944