Hüsniye KARAKOYUN 29.4.2018 22:26:53

“Bir şey yapmalı…”

tunceliemek@yahoo.com

 

 

“Bir şey yapmalı…” Alıntı bir cümle belki, ancak değişime meyilli bir çoklarımızın kullandığı türden.

 

İyi de bir cümledir. İçinde harekete geçmeyi, değişim, dönüşümü telkin ettiğinden midir, duyduğumda beni hep heyecanlandırır.

 

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’daki Hozat Kültür ve Kalkınma Derneğince düzenlenen ve benimde katılarak konuşma imkanı da bulduğum kahvaltı etkinliğinde Dernek Başkanı Sayın Ali Haydar Çavuş söylüyor bu cümleyi…

 

Dernek, 21 Mayısta Tunceli Hozat’ta bir panel düzenlemeye hazırlanıyor. Sloganları çarpıcı; "Üretimi Olmayan Bir Toplumun Geleceği Olmaz"

 

Ne çok duyuyoruz son yıllarda organik tarım ve iyi tarım uygulamaları sözcüklerini değil mi?

Tüm iyi şeyler elimizden alınırken, iyiye dair umutlanmamız isteniyor. Bitirilen tarım ve hayvancılık, nüfus, genç nesilden gittikten sonra kalan yaşlıların çoğu Alzeimer ve bakıma muhtaçken, neden atağa geçip üretim yapmadığımız üzerine söylemler duyuyoruz.

 

Devlet her kimse, dün bizi topraklarımızdan çatışmalı sürecin failiymişiz gibi koparıp yaban ellere savururken, şimdi dön diyor, sana 300 koyun, dana-davar için ahır, hıyar yetiştir diye sera, yonca-yulaf-buğday ek destek vereceğim diyor. 300 liraya dolan traktörün deposuyla, ektiğiniz tarlaya 3-5 kuruş destek veriyor, yine de eken yok.

 

Bak sen…!

 

Yok. Çünkü Tunceli’de insan yok. Gençleri, ebeveynleri dağ ile devletin savrulmuşluğundan korumak için uzaklara gönderdi. Derme-çatma yerlerden köyler, mezralar yaratıp, devlet kimdir diye bilmeyen, yazlık-kışlığını kendisi ekip biçen, kendisini idame eden insanlar, buralardan koparılıp büyükşehirlerin keşkemeşine karışınca geri de dönmez oldular.

 

Dönseler ne olacak ki?

 

Kentin neredeyse büyük bölümü “Özel güvenlik bölgesi” ilan edildiğinden; arılar, koyunlar, inekler mahalle arasında yetiştirilecek değil ya.

 

***

 

Bir ülkede devlet vatandaşının mutluluğu üzerine inşa eder varlığını…Yani olması gereken bu. Ancak bizim ülkemizde vatandaş ne denli acı çekiyorsa, yönetenler o denli mesut-bahtiyar(!)

 

***

 

Seçim dönemi yaklaşıyor. Her seçim vatandaşta travmaya dönüşür mü? Ne yazık ki, boğazımıza yumruk yemiş formatında dolanıyoruz büyük çoğunluk. Ülkenin handikapını yerele, yani Tunceli ölçeğine indirgeyince, o daha bir beter mutsuzluk nedeni.

 

Hiç mi bir dönem bir tek adayın, aday adayının stratejik yol haritası, yapacaklarının planlaması olmaz da halka da anlatmaz.

 

Tunceli’de bu güne kadar seçtiğimiz hiç kimsenin bir anlattığı olmadı.

 

24 Haziran’a doğru yol alırken, aday adaylar duyuyoruz. Tunceli seçmeni artık bir sorgulamaya girmek zorunda. Adaylar, “Bir şey yapmalı” diye umut vaad ederse, içi de doldurulduysa, işte o noktada kapılarınız onlara açık olsun. Yoksa akşamları ziyaretleriyle evlerinizi, gündüz gürültüsüyle sokağınızı teslim alan bu insanlar, giydirilmiş bir araçtan bağır çağır bir müzik, üç-beş sloganvari cümleyle yine durumu kotaracak.

 

Tunceli’de gidin devlet hastanesine yahut karışın mahalle aralarına, görün bakın ne can acıtan hikayeler, insan suretleri görürsünüz. Etrafınızdaki yaşlıların çokluğu sizi dehşete düşürür. Evde bakım aylığı almak için iyice yatalak olmazsa verilmiyor hastaneden raporlar. Oysa toprağından koparılan, çocuğunu dağ ve rastgele adli mercilerin toplamalarından korumaya çalışan o insanları yalnızlığa iterken, bir evin içine hapsedilen o geçmişimizden ne çok Alzeimer hastası yaratıldığını görmek istemeyen bir körlükle, devleti koruma refleksinde vatandaşın harcandığı bir düzene tanıklık ediyoruz.

 

***
Kimbilir, belki bu kentte yaşayanlar bunca travmayı unutmayı yeğlediğindendir bu hastalığın son yıllarda bu kadar yaygın görülmesi.

 

***

Geçtiğimiz günlerde gazetemize gelen aslında çok yaşlı olmasa da yürümekte güçlük çeken, kadınını 2004 yılında kaybetmiş Zeynel Abay’ın belediyeye yaklaşık altı ay önce akülü araba başvurusuna yanıt dahi verilmeden dosyası kendisine teslim edilmiş.

 

Gerekçesi nerde diyorum. Bana bir şey vermediler diyor. Pınar Keskin’i belediyeye Kültür İşleri Müdürü yapanların, muhtemelen o makamdan bir şey beklemedikleri ortadayken, görüntüyü Youtube sayfamızda yayınlayınca Tunceli Valisi Sayın Tuncay Sonel’in talimatıyla bizimle iletişim kuruluyor. Gerekçe ilginç. Zeynel Abay’ın kaldığı evdekilerin iki arabası varmış. Kendisinin de köyde üzerine kayıtlı tarlaları.

 

Boşaltılan ve ekilip biçilmeyen tarlalardan ötürü bir çok kişiye 65 yaşından sonra hakları olan maaşlar dahi bağlanmıyor. Gerekçeler türlü türlü. Efendim üzerine kayıtlı köylerde araziler var. Birlikte yaşadıkları bir çocukları var ve çalışıyorsa onun geliri bölüştürülüyor, haliyle kişi başı 400 lira düşüyorsa, o saatten sonra devlet milletini kendisini sömürmekle eş tutup maaş bağlamıyor. Zeynel Abay’ın evraklarını inceliyorum. Düşünün, evli çocuklarının yanında barınan adama damadının arabasından ötürü red cevabı verildiğini kişisel girişimlerim sonucu öğreniyorum. Abay’ın söylediği bir cümle vardı, paylaşmayayım kalsın.

 

Ancak seçime yaklaşırken, elinizi tutanlara “bu kenti ne kadar tanıyorsun ve sorunlara ne kadar hakimsin” diye sorun. Sormazsanız, payınıza düşenlere razılığınız en büyük ayıbınız olsun.

 

“Bir şey yapmalı” Gerçekten de bugün ve hemen.

 

Bu değişim-dönüşüm isteğinizde, yapılması gereken bir şey daha var. Tunceli’de yaşayanların değil, yurt dışında ve il dışında yaşayanların tercihlerimiz, yapıp-yapmayacaklarımız konusunda sürekli uzaktan akıl veren tutumlarına karşı da bir şey yapmalı.

 

Hüsniye Karakoyun
Tunceli EMEK Gazetesi İmtiyaz Sahibi

***

Not: Alzeimer unutkanlık başta olmak üzere, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır.

 SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 680
 Dün : 16445
 Toplam : 32323637
 Ip No : 34.236.171.181