Hüsniye KARAKOYUN 8.5.2018 12:00:00

Biz hep 'SOL'dan Vurulduk...

tunceliemek@yahoo.com

Doğduğunuz yerler bazen kaderiniz olur. Yaşadıklarınız, nüfus kağıdınıza düşen “Doğduğu il-ilçe” ye denk şekillenir. Bizim gibi acısı kendinden namzet bir ülkenin doğusundaki şehirlerinde doğanların, yüzüne sinen soğukluk ve kasvet de bundan olsa gerek.

 

***

Çocukluk yıllarıydı. Yakın köylerden tanıdığım gariban bir köylüyü sol örgütlerden biri vurmuştu. O kadar fakir ve garibandı ki, aklım ve ruhum “Ajan” yaftasını kabul etmiyordu. Köylerde araç ve telefonun olmadığı yıllar. İlçeye gitmek için en az iki saat yol yürünmesi sonrasında nasıl bir ajanlık yapılırdı sorusu aklın sınırlarını zorluyordu.

Ağlamışlıklarıma karışan çocukça sorularım, genç kızlığın ilk evresinde duyduğum özür ile daha da ağırlaşmıştı.

O gariban adamı öldüren örgüt, özür dilemiş ve “Araştırdık ajan değilmiş” demişti.

Araştırdık ajan değilmiş…?

 

***

Üniversiteye gitme öncesi vekil öğretmenlik yaptığım beş aylık sürede, karşı köydeki bir ailenin 14-15 yaşlarındaki oğlunu, asker operasyon sırasında ağaca bağlayarak yakmıştı.

Henüz bu olaydan birkaç ay öncesiydi, babası bizim evde keyifle artık fakirlikten kurtulacağını anlatıyordu. 40 keçi almasını, “çocuk büyüdü bana yardım eder durumu düzeltiriz” diye anlatırken, birkaç ay sonrası o gelecek umudu bağlanan çocuk, ormandaki bir ağaca bağlanarak yakılmıştı.

Geceleri, yakılan birinin çığlığıyla uyanmalar yaşadım çokça.

 

***

Tunceli’de 1992 yılında kaçırıldıktan 11 gün sonra cesedi bulunan Ayten Öztürk tanınmaz haldedir. Ailenin iddiası, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından kaçırıldığı ve işkence ile öldürüldüğüdür.

 

***

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Haziran 2013’te 45 yaşındaki taksi şoförü Cemal Beyazgül ölü bulundu. Üç hafta kayıp halde ailesi tarafından aranan Beyazgül’ün cesedi bulunduğunda, işkenceyle öldürüldüğü açıklanmıştı. Taksi şoförü adamın sol örgütlerden biri tarafından kaçırıldığı iddia edilmişti.

Karısı cenaze töreninde “Niye tepki vermiyorsunuz? Hepiniz biliyorsunuz ki kocam böyle bir şey yapmaz. Boşu boşuna öldürdüler. Niye kimse karşı çıkmıyor” diye haykırıyordu.

***

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde İstanbul’da gittiği bir haber sırasında gözaltında işkence ile öldürüldü.

 

***

Tunceli'nin Ovacık ilçesi Yaylagünü Köyü'nde, 22 Eylül 2017 tarihinde Rıza Örük adlı vatandaşın cesedi bulundu. Örük’ün MLKP örgüt mensuplarınca öldürüldüğü ileri sürüldü.

Onur Örük, İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli şubesinde, babasının öldürülmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Söz konusu örgüt er ya da geç işlediği cinayetten dolayı özür dileyecektir. Lakin bu şimdiden bilinsin ki, bizler katledilen insan adına özür kabul etmeye ve birilerini affetmeye yetkili değiliz. Bu cinayetin özrü olmaz, olmayacaktır. Bizi bir nebze olsun rahatlatacak tek şey, bu cinayet kültürünün mahkum edilerek tarihin çöplüğüne gönderilmesi olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Teknoloji bu kadar gelişmişken, devletin ormana saklananlar için yer tespitinde birinin aktardığı bilgilere ihtiyacı var mıydı ki?

 

***

Berkin Elvan, 31 Mayıs 2013 tarihinde başlayan ve günlerce süren Gezi Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralandı ve komada kaldığı 269 günün sonunda hayatını kaybetti. Öldüğünde henüz 15 yaşındaydı.

 

***

Erkan Doğan,  22 Temmuz 2016 tarihinde Tunceli merkeze bağlı Okurlar Köyü yakınlarında ölü olarak bulundu. Doğan’ı TİKKO örgüt mensuplarının infaz ettiği ileri sürüldü. Defnedildiğinde cenazesinin çok kalabalık olduğu öğrenildi.

Erkan Doğan, devletin çatışmalı süreci bitireceğim hikayesiyle köyleri boşalttığı 1994 yılında, topraklarında yaşamaya direnen biri olarak anlatılır.

Öldürüldüğünde vücudunda işkence izleri olduğu belirtildi. Bir çok kişi tarafından çok sevilen Doğan’ın ajanlıktan ötürü öldürülmesine tepki veren çoktu.

Serkan Sariataş adlı ilkokul arkadaşı, bu olay sonrası kaleme aldığı “Dün Bir “Ajan-İşbirlikçinin(!)” Mezarında Ağladım başlıklı makalesinde, Erkan Doğan’a ajan-işbirlikçi yaftasının vurulmasını reddediyor, köyler boşaltılırken nasıl direndiğini, onun sayesinde köyün tekrar yaşama açıldığına dikkat çekiyordu.

***

Meşeyolu Köyü Erdoğdu Mezrasında 21 Nisan 2018 tarihinde yol yapım çalışması sırasında uzaktan uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucu, Tunceli İl Özel İdaresi’nde kepçe operatörü olarak çalışan Mehmet Özdemir hayatını kaybetti. Özdemir’in PKK örgütü tarafından vurulduğu iddia edildi.

 

***

Bugün 6 Mayıs.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 1972 yılında tam da bugün idam edildi.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)’nun kurucu üyesi olan Deniz Geçmiş ve arkadaşları 16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK’nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971’de 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı. Ceza; 6 Mayıs 1972’de infaz edildi.

 

***

Kuşkusuz liste uzun. Bir kaçı yazıldı sadece hatırlatmak maksatlı. Devlet her kimse o da öldürüyordu, halk için dağa çıktığını söyleyenlerde. İşkence iddiaları da o taraf-bu tarafta birbirine karışıyordu.

Sonuç ise; biz hep ölüyorduk.

Öldürülenler yüzü koyun toprağa düşerken, örgüt öldürdüyse ailesi ve yakınları büyük ve ağır bir dram ile başbaşa bırakılıyor, devletin öldürdükleri için ise yıllarca anmalar düzenleniyor.

Ancak tüm bunlardan sonra; devlet denen mekanizma, “teröristler vurdu” hikayesiyle öldürülenlerin faillerini araştırmazken, örgütlerin infazlarında ise gerekçesini, eldeki kanıtlarını kimseyle paylaşmaması bir başka çaresizlik oluyor.

Ve dikkat ettiyseniz biz hep “Sol”dan vuruluyoruz. Ya solcu olduğumuz yaftasıyla devlet içindeki bazı mekanizmalar ya da kendisini sol diye tanımlayan örgütler tarafından.SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9770
 Dün : 18542
 Toplam : 32269157
 Ip No : 35.175.180.108