Hüsniye KARAKOYUN 20.2.2019 16:40:00

Şimdi soracağım sana “Niye kıydın kendine be adam?”

tunceliemek@yahoo.com

İnsan kendisi için kıymetli olan, sevdikleri, varlıklarıyla hayatı anlamlı kılan insanları kaybettiğinde, bir çentik daha atıyor yüreğine. Tepeden tırnağa buza kesiyor. Zamanın donduğu, sözcüklerin anlamını yitirdiği anlardır artık o saatten sonra. Yaşam devam ediyor kuşkusuz sonrasında da.

Ancak her hatırlanmışlık sonrası “an”ların coşkusu, yerini hüzne, acıya bırakıyor.

Hayat devam ediyor kuşkusuz. Ancak artık herşey eskisi gibi olmuyor, yüreğinde ve beyninde.

Her gülüşünü, içerden bir ses bölüyor mesela. Oldu mu şimdi diye. Zaten bu topraklarda acıyla harmanlanmış bir geçmişimiz var. 
Sevilmiyoruz mesela. Tanımak için de çaba harcamıyorlar. Doğduğumuz topraklar kaderimiz oluyor, o saatten sonra nasıl insan olursak olalım, yüreğimiz ne kadar sevgiyle dolu olursa olsun, kinimizin olmaması, insani vasıflarımızın oranının bir anlamı olmuyor mesela.

Ötekiyiz işte.

Kime göre, neyi yanlış yapmışız da uzaklara itilmişiz bilmeyiz bile. Şimdi Ankara’da bu Akşam TV 5’te “Susmadan Önce” programına konuk olacağım. Dün uçakla gelecek naaşını beklerken Sevgili Kuzen, yetişmek için Tunceli-Elazığ arası mesafeyi olanın çok üstünde bir hızla katetsemde Sevgili İmam, ben seni olağan kapıdan beklerken, uzun bekleyişin ardından sorduğum havaalanındaki güvenlik görevlisi “Cenazeyi arka kapıdan çıkardılar. Gideli de uzun zaman oldu” diyor.

Hayat böyle işte.

Doğuyoruz.

Sonra bazılarına lütufkarken, sen-ben gibi insanlar kendi çabalarıyla var ettiği yaşamlarında dayanamayınca bazen ağır yüke, kimseye görünmeden çıkıp gidiyor başkalarına görünmeden.

Seni son yolculuğuna uğurlama töreni sırasında orada olamamak canımı acıtıyor. Biliyorum ki bu akşam konuştukça, sözcükler ağır aksak dökülecek dilimden belki. Başkalarına saygımdan toparlayıp kendimi kurabildiğim en iyi sözcükleri derleme çabasıyla sürecek yaklaşık iki saatlik program. 
Gidenin ardından nağmeler dizmeyi hem sevmem hem beceremem.

Yaşarken insan sevdiklerine değer vermeli, gittiyse, o saatten sonra yapacak bir şey yok derim hep.

Belki uzaktaydın diye mi, yoksa ihmalkarlıktan mı, gözden ırak olan yürekten de ıraklaştığından mı Sevgili İmam, sana dair bir şeyleri yapamadığımın acısı var üstüme sinen.

Günlük koşturmalara yenik düşüp hayatımızı idame etme çabasında, biliyorum ki bir şeylere yetişemiyor ve eksik kalıyoruz Sevgili ağabeyimiz, kuzen, gülen adam. Niye kıydın kendine bilmiyorum. Bu saatten sonra bilmelerimin bir anlamı da yok. Ancak yüreğim sızlıyor. Uzaklardaydın diye bilemedik içindeki acıyı. Göremedik kendini bir felakete doğru nasıl hazırladığını. 
Yastayız Sevgili İmam.

Uğurlar olsun Sevgili Kuzen. Bir hak helalliği istenecek bugün senin için cemaatten. Günler öncesinden bu televizyon programına konukluğum açıklandığı için içim buruk halde katılmak durumundayım. İşte o hak helalliği istenirken, seni toprağa teslim ederken orada değilim diye üzüntüm katlanarak büyüyor.

Birbirimize dair insanlık, dostluk, kardeşlik hakkımız var mutlaka. Demem o ki “Hakkım sana helal olsun. Uğurlar olsun Sevgili İmam.”

Bu büyük acın toprağa düştü artık. Bu saatten sonra toprak düşünsün bununla nasıl baş edeceğini.

Hüsniye KARAKOYUN yazarına ait diğer yazılar

5.11.2019 09:00:00


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1270
 Dün : 14613
 Toplam : 36568026
 Ip No : 18.207.254.88