Hüsniye KARAKOYUN 7.4.2018 16:30:00

Yusuf Cengiz’i kim öldürdü?

tunceliemek@yahoo.com

İnsanı en çok ne kanatır, canını en çok ne acıtır, herkese göre aynı mıdır yoksa farklılıklara rağmen, teklik duygusuyla birleştiren acılar var mıdır kestirmek zor. Bildiğim bir şey var ki, babamı kaybettikten kısa süre sonra toprağa teslim ettiğimiz TSO Başkanı Sayın Yusuf Cengiz’e dair de çokça üzüldüm. Bu kentte yan yanayken, sıklıkla karşılaşırken, ne tuhaftır ki kendisi ile ortak bir paydada hiç buluşamadık. Onun bir parça alınganlığından mı, benim ciddilik adıyla suratıma astığım tonlarca ağırlıktan mı, neydi ikimizi ırak düşüren, belki hiç bir zaman çözemeyeceğim.

25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul’da EMITT Fuarına katılmak üzere bulunduğumuz sırada, Cengiz’in okul yıllarından arkadaşı Sevgili Yazgülü sayesinde keyifli zamanlar, anlar, konuşmalar yaşandı. Sonrasında yaptığım tahlil, kentte aslında birbirimizle sağlıklı iletişim kuramadığımızdı. Belki de TÜİK bu nedenle mutsuz ilan etmişti bizi?

Mutsuzduk. Buna artık daha çok inanmaya başladım.

Mutsuzuz, çünkü birimizin mutluluğu bu kentte yaşayan birilerini mutsuz ediyor.

Kentin geneline yayılan bir rahatlık-rehavet var üstelik. Sonradan mı oldu, hep mi vardı, bu kısmı da tartışılması gerekenlerden. Ancak su götürmez bir gerçek var ki, tembellik, vurdumduymazlık, üretimsizlik en ücra hücremize kadar işlemiş.
Tunceli’nin sayılı çalışanı, üreteni, sayısız tüketeni, dedikoduyla besleneni, yoranı var. İşveren olmak da ayrı yorucu.

İşyerine iş başvurusu için gelen kişi, önce ne kadar işe yarayacağını tahlil etmek, stratejik yol haritası eşliğinde nasıl ilerlerim tasasını hiç duymadan, saat kaçta gelip kaçta çıkacağını ve alacağı maaşı soruyor.

Giriş saati elbette sekizden önce olmamalı Tuncelililere göre. Hoş bu kısmında da pazarlık sıkı yapılıyor. Mesela, bizim sekreter almak için 08.00-16.00 saatleri arasındaki çalışma için başvuranların çoğu saat sekizi erken bulup “dokuz olsa olmaz mı? Öğleden sonra bir de çıksam olmaz mı?” diyerek aklı dumura uğratan pazarlıklara girişiyordu.

Çoğunluğun çok bilmişlik batağında, azınlık bir grup dışındakilerin aslında neredeyse hiçbir şey bilmediği ortamda, sürekli “hakkımı yedirmem” paradigmasında, başkasının hakkının içine ne kadar kolay ettiklerini bilmez haldeler. Hak yedirmeyenin hak yememesi de gerekiyor öyle değil mi?
Ama iş hiç de öyle değil. Onların hakkı var ama sizin hakkınız kısmı ise dertleri değil.

Mesela; gelip üç-beş gün hiç işinize yaramadan ortalıkta dolanan, öğrenmeye kendisini kapatmış biri, (hoş 28-30 yaşına ve bitirdiği üniversiteye rağmen öğrenmediyse klavyedeki harflerin yerini, siz o saatten sonra ne öğretirsiniz kestiremiyorum ama) çıkarken “3 gündür burada zaman geçirdim ücretimi alayım” diyecek rahatlığı gösterebiliyor.

Kent garip bir sarmalda dolanıyor. Geçenlerde Vali Sonel’e dair yazdığımız bir haberin altına, eleştiri yazan bir okur, “Ne yapmış? Üç-beş çiçek ekmiş, birkaç lamba koymuş” diye buyurmuş.

Vallahi durumumuz bundan ibaret. Eleştirilmeye muhtaç olan 3-5 çiçek mi, geçmişte “orta refüjler ortada kaldı” diye haber yaptığımız halde, oralara 3-5 çiçek ekmeyerek kent estetiğini umursamayan yöneticiler mi?

Ne zaman gerçeğimizle yüzleşme cüretini göstereceğiz? Esnaf mağdur. Ama ben bu mağduriyeti diğer esnafların aksine, A101, BİM, Migros vs. vs AVM’lerin açılmasına bağlamıyorum. Kent mağdur çünkü herkes çocuğunu “Oku devlet memuru ol” şartlanmışlığıyla yetiştirmiş. 5-7 yıl KPSS’ye girip bir arpa boyu yol almayan, 5-10 yıl dershaneye gidip üniversiteyi hala kazanamayan bir gencin sizce gelecekte üreteceği bir şey olur mu?

O süre zarfında ÖSYM’ye yatırılan parayla Tunceli-Elazığ arası yolu duble yapsa kamuya mal olup belki adı hayırseverler listesine yazılacak.

***

EMITT Fuarına katılırken, beni arayan İstanbul’da yaşayan Tuncelililerden biri, Sayın Yusuf Cengiz’in akşam yemeğinde ağladığını ve “Dedikodumu yapıyorlar. Ben bu kadar çalışıyorum (TSO başkanlığını kastederek) Ona rağmen beni yıpratıyorlar” dediğini aktarmıştı. Çok üzülmüştüm. Sabah gelirse, TSO seçimlerinde oyumu kendisine vereceğimi açıklamaktı niyetim ama olmadı. O gece kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılmış. Sonrasında Diyarbakır’daki tedavi süreci ve hayatını kaybetti. O zamanlar Sayın Cengiz’i 78 yaş civarında sanıyordum.

Öldüğünde yaptığımız haberde gördüm ki 63 yaşındaymış. Ölmek için erken bir zaman.

Belki bu yazdıklarım Cengiz Ailesini üzecektir. Ama bilinmeli ki hatırasının önünde saygıyla eğilirken, maksadım kenti bunun üzerinden artık kendiyle hesaplaşması gerektiğine davet etmektir.

Üretimsiz yaşayıp tüketen hallerimize neşter vurmaktır. Yoruluyoruz…Yoruyorlar. Üstelik bunu biz çalışanlar yerine hiç çalışmayanlar yapıyor. Haksızlık bu…

Bu kente misyonu olan, vizyonu güçlü biri lazım. Alıp sürükleyecek ve asla “O dedi-bu dedi”lere yenik düşmeyecek biri. O zaman bir umudumuz olacak. Aksi takdirde başkalarının cümlelerine yenik düşen her insan, bizimle bu sarmalda kaybolup gidecek.

Bu lider Tunceli Valisi Tuncay Sonel mi olur, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Dogan mı olur, kent kendi içinden bir cesur mu çıkarıp onunla 3-5’le başlayanı kartopu gibi büyütür bilmiyorum.

Bu arada 3-5 çiçek, oraya buraya serpiştirilmiş ışıklarla başlayan heyecanımızda bu kente geçmişten bu yana hiçbir şey vermeyen yerel ve mülki amirler mi suçlu, biz mi…?

Ona dair de kafa yormak gerek…

İçimizin aydınlanması, geleceğe dair güzellikler hayali kurabilmemiz için zannımca en çok buna ihtiyacımız var.
Bir de yakında Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri var. Size proje açıklamayan, seçilirse ne yapacağı belli olmayan adaylara oy vermeyerek bu kenti düzlüğe çıkarma konusunda artık bir adım atın. Hatra binaen oy verme dönemini kapatın.

“Oy mu istiyorsun, seçilirsen ne yapacaksın?” diye sorun…

Bir kere olsun oy isteyenlere bu kent için ne yapacaksınız diye ne olur artık sorun.

Hüsniye KARAKOYUN

Tunceli EMEK Gazetesi İmtiyaz SahibiSİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9732
 Dün : 18542
 Toplam : 32269119
 Ip No : 35.175.180.108