Pülümür 31.12.2018 18:58:54 5503 defa okundu

Alpman “FEDAŞ Tuncelilileri baraja mı iknaya çalışıyor?”

Yollar kapalı, elektrikler kesik. İşte Tunceli’nin ilçe ve köylerinde yaşayanlar yeni yıla bu durumda giriyor. Gazetemizin Sahibi Hüsniye Karakoyun bugün katıldığı bir televizyon kanalındaki programda bakın nasıl bir soruyla karşılaştı:

Tunceli yeni yıla karanlıkta giriyor

Tunceli genelinde geçtiğimiz hafta salı gününden bu yana süren elektrik kesintileri vatandaşı mağdur ediyor. Tunceli merkezde 3 gün süreyle elektrik kesintileri yaşanırken, ilçelerin çoğunda ve köylerin neredeyse tamamında elektrik kesintileri hala devam ediyor. Gazetemizi arayan çok sayıda vatandaş mağduriyetini paylaşıp 7. gününe giren karanlığa mahkum edilmelerinin gündemleştirilmesini istiyor.

Bugün sabah saatlerinde ARTI TV Gün Başlıyor Programından gazetemizin Sahibi Hüsniye Karakoyun ile gerçekleştirilen telefon bağlantısında, programın yapımcısı ve sunucusu Nazım Alpman, kesintilerin Tuncelilileri barajlara ikna çabası mı olduğunu sordu. Alpman “Yakın zamanda Tunceli’de yapılacak baraj ve HES’lerin mahkemece durdurulması yönünde verilen karar üzerine, elektrikleri keserek ‘Bakın enerjiye ihtiyaç var ve bu barajlar yapılmak zorunda mesajı mı verilmek isteniyor?  Böylece ikna yolu deneniyor olabilir mi?’ sorusunu yöneltti.

Karakoyun, “Bu bir öngörü elbette. Doğruluğunu teyit etmek mümkün değil. Ancak son günlerde gazetemizi gerek arayarak ifade edilen gerekse gönderilen mesajlarda, kurumdaki personel yetersizliğinin bu sonucu doğurduğu yönünde iddialar var. Bu ay gönderilen yüksek miktarda elektrik faturaları var ve bunlara açıklık getirilirken de bir buçuk aylık faturalar deniyor. Bu da doğru değil. Kar yağışı gerekçe gösteriliyor. Yolların kapalı olması vs. Oysa ilçe merkezlerindeki bazı mahallelerde dahi elektrikler kesik. Bunu, kurum kar yağışı, kapalı yollarla açıklayamaz. Sorunuza dönersek, bu da ihtimal dahilinde ama ortada duran bir gerçeklik var ki, Tunceli’nin köylerinin neredeyse tamamının günlerdir dış dünya ile bağlantısı kesik. Kurum altyapıya çok yatırım yaptığı  yönünde açıklama yapmış. Oysa daha bu kadar kar ile ortaya çıkan tablo vahim.” şeklinde yanıt verdi.

 

FEDAŞ’ın “altyapımızı yeniledik” yalanı

Bu arada, Tunceli’de kar yağışı henüz santimetrelerle ölçülürken, düşen karla birlikte Tunceli karanlığa mahkum edildi. İki gün geciken elektrik faturalarının yatırılması sırasında faiz uygulayan ve elektrikleri keserek vatandaşı cezalandıran Fırat Elektrik Dağıtım AŞ, sorumluluk alanına giren illerin Doğu’da olmasını öngöremedi anlaşılan.

Basına gönderdiği yeni yıla dair açıklamada, doğruluk payı olmayan onlarca yanıltıcı cümleye yer veren FEDAŞ, vatandaşlar tarafından da telefon yağmuruna tutuldu. 186 Arıza bildirim numarasını çok sayıda kişinin aradığı öğrenilirken, gazetemizden yetkililerin ulaştığı bu kurumun Tunceli Müdürü Vedat Şeker, yaşananları kış koşullarına bağladı. Yağan kardan ötürü direklerin devrildiğini, bu nedenle elektrik kesintisi yaşandığını söyleyen Şeker, 150 personelleri olduğunu ve bunlardan 130’unun sahada çalışma yürüttüğünü belirtti.

Takviye ekip istediklerini de söyleyen Şeker, bazı kesintilere kapanan yollardan ötürü müdahale edemediklerini, Karayolları ve İl Özel İdare ekiplerinin yolları açması halinde arızaların giderileceğini belirtti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 708
 Dün : 16445
 Toplam : 32323665
 Ip No : 34.236.171.181