Manşet 26.11.2020 16:10:08 1027 defa okundu

Barodan açıklama “Dersim Sözcük Degil Sözlüktür, Yasaklanamaz!”

Tunceli 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Dersim ismini tanımadığına ilişkin verdiği karara baro tepki gösterdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Dersim sözcük değil, sözlüktür, yasaklanamaz!" denildi.

Tunceli 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Dersim ismini tanımadığına ilişkin verdiği karara baro tepki gösterdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Dersim sözcük değil, sözlüktür, yasaklanamaz!" denildi.

Dersim isminin reddedilmesinin bölge insanına haksızlık olduğunun savunulduğu açıklamada, Pülümürlü Şair Cemal Süreya’nın dizelerine de yer verildi.

BARODAN AÇIKLAMA “DERSİM SIR MEKÂNIDIR”

Tunceli Barosunun açıklaması şöyle; “Bir yük vagonunda açtım gözlerimi. Bizi bir kamyona doldurdular. Tüfekli iki erin nezaretinde, sonra iki erle yük vagonuna doldurdular. Günlerce yolculuktan sonra bir köye attılar. Tarih öncesi köpekler havlıyordu. Aklımda çıkmaz o yolculuk o havlamalar, polisler. Duyarlılığım biranda o yolculuk izlenimiyle besleniyor belki. Annem sürgünde öldü, babam sürgünde öldü.” Cemal Süreya’nın bu sözleriyle akıllarda yer edinen Dersim’in ismine dair tartışmalar devam ediyor. En son, Dersim Kültür ve Tarih Vakfının vakıf senedinin tescili istemiyle yaptığı başvuru, 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ‘Dersim isminin resmi olarak kabul edilmediği’ gerekçesiyle reddedildi! Dersim sır mekânıdır. Dersim sihirli bir coğrafyadır, her yeri ayrı bir güzellik, florası ve faunası ile yüzlerce romana, hikâyeye, şiirlere konu olmuştur. Munzur nehri, vadisi, Düzgün Bava Dağı Efsanesi, Munzur Baba efsanesi, Harçik, Kutuderesi, jiar û diyarları, Herde Dewres-i, Mekanı Hızır-i ile sözcük değil yirmi dört ayar,7/24 sözlüktür Dersim. Bütün bunların ışığında Dersim Kültür ve Tarih Vakfının açmış olduğu ilimizde 1.Asliye Hukuk Mahkemesi 2020/5 esasında devam eden davaya hukuki, vicdani, tarihi olarak yararımızı gözeterek yönetim kurulu kararı ve ilgili kanun maddeleri ile müdahil olacağız. Vâkıfın kuruluş ismi ve diğer hususları 4721 TMK nın 101 vd maddeleri ve de 101/4 md uyarınca reddi sebebinin tersine; Dersim felsefesi eşitlik, cevheri mertlik, hazinesi bilgi, meyvesi sevgi olan bir felsefenin, coğrafyanın, geleneğin, ahlakın ve tarihi sözlüğün adıdır! Dersim ismi yasaklanamaz! Dersim ismi; Dersim Spor, Dersim Anadolu Lisesi, DEDEF vd. kurumlarda olduğu gibi bu vakıf senedinde de tescillenmelidir. Dersim ismi bir haktır. Bu hakkın kazanımı ve yaşamsallığı kadimliktir. Dersim ismi geri verilmelidir. Dersim Sözcük Değil Sözlüktür, Yasaklanamaz!”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7793
 Dün : 9370
 Toplam : 41200957
 Ip No : 3.237.205.144