Siyaset 21.1.2020 19:37:28 931 defa okundu

Başkan Köse Elazığ’daydı

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a giden CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere dair konuştu.

İYİ Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Köse burada yaptığı açıklamada, “CHP olarak annelerin gözyaşlarını yarıştıracak bir parti değiliz, bunun böyle bilinmesini istiyorum. Cumartesi Anneleri de bizimdir bugün Diyarbakır’da oturan anneler de bizimdir. Bu annelerin hedefleri evlatlarına kavuşmak, onlarla bir arada olmak ve evlatların bulunmasını istemektir.” dedi.

 

“DEMOKRASİ İÇİN BU BİRLİKTELİĞİN DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

İç Anadolu illeri dahil olmak üzere birçok şehri ziyaret ettiklerini belirten Köse, “Elazığ 46’ıncı ilimiz. İç Anadolu’dan başlamıştık bu çalışmaya. Gittiğimiz her yerde Türkiye’nin beş temel sorununu anlatarak yolumuza devam ettik. Bugün de Elazığ’dayız. Misafirperverlikleri için değerli il başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu memleketin geleceğine yönelik endişesi var. Herkes millet ittifakının da devam etmesi yönünde görüş birliği içinde.  CHP olarak bizim tavrımız nettir. Ben genel başkanımızın selam ve sevgilerini iletmek istiyorum. Hem İYİ Partili arkadaşlarımızı hem Saadet Partili arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Amacımız; bu ülkenin geleceğine yönelik demokrasi, özgürlük ve temel haklar için parlamenter sisteme dönüş. Bu yolda birlikteliğimizin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, İYİ Parti ve Saadet Partisini ziyaret ediyoruz. Çok güzel dostluklarımız oluştu 45 ilde parti örgütlerini ziyaret ettim. Oralardan edindiğim izlenim tüm partilerin bu ittifakı devam ettirmesi yönünde görüş birliği olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TARTIŞILIYORSA KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ”

2019 yılında 400’ün üzerinde kadın cinayeti işlendiğini ifade eden Köse, “Ben artık saymakta zorlanıyorum. Daha dün 3 kadın öldürüldü. Son 17 yılda artarak devam eden kadın cinayetlerine hepimiz tanıklık ediyoruz. Söylemiş olduğum rakam, sadece basına yansıyan rakamlar. Daha basına yansımayan, gizlenen o kadar çok kadın cinayeti var ki bunları artık saymakta zorlanıyoruz. Bu cinayetlerin sebebini kadını güçlendiren yasaların uygulanmayışı olarak görüyoruz. Kadının hayatta kalmasını güçlendiren ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi bugün tartışmaya açılmışsa, afaki nutuklar atan yöneticiler bize hiçbir şeyden bahsetmesin. Bugün İstanbul Sözleşmesi tartışmaya açıldıysa,  6284 sayılı yasa tartışmaya açıldıysa hiç kimse kadın cinayetlerinin önüne geçemez. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum” dedi.

 

“CUMARTESİ ANNELERİ DE, DİYARBAKIR’DA OTURAN ANNELER DE BİZİM”

PKK tarafından çocuklarının kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’dan bu yana oturma eylemi yapan annelerle ilgili de konuşan Köse, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak annelerin gözyaşlarını yarıştıracak bir parti değiliz. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Cumartesi Anneleri de bizimdir. Diyarbakır’da oturan anneler de bizimdir. Bu annelerin hedefleri evlatlarına kavuşmak ve onlarla bir arada olmak. Bunu yapacak olanlarda bizleri yönetenlerdir. Ne o annelerin gözyaşlarından siyasi rant elde edeceksiniz ne de Cumartesi Annelerini yok sayacaksınız. Bunun yapılması, bu ülkeye verilmiş en büyük zarardır. Kadınları bölmek, parçalamak, gözyaşları üzerinden siyasi rant elde etmek hiçbir siyasi görüşe ve vicdana yakışmaz. Bu anneler bizimdir. Biz gözyaşlarını yarıştırmıyoruz. Biz her iki grupta olan annelerin evlatlarına kavuşmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9882
 Dün : 19910
 Toplam : 39323964
 Ip No : 18.207.106.142