Matbaamız 27.11.2019 08:40:00 22603 defa okundu

Bir bağrı yanık hikaye…!

Hüsniye KARAKOYUN yazdı...

Ne olacak bu Dersimspor’un hali?

Günlerdir Dersimspor kulübüne dair yaptığımız haberler vardı. Bir otobüs; kentte kiralanmış, satılmış, kulüp dibe vurmuş, Trilyonlar kazanılmış-harcanmış, başkanlar gelmiş, dayanamayıp erkenden giden de olmuş, 3 yıl kongre yapmayan da...

Haberler “Otobüs nerede beyler? Dersimspor otobüsü uçtu” başlıklarıyla verildi. Kişilerle röportajlar yapıldı ve Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızdan da yayınlandı.

Suçlamalar, sitemler, iddialar, içsel bir yolculuğa çıkıp bir nevi günah çıkaran tarzda, “Acemiydik, bilemedik” diyen bana göre samimi itiraflar...

Tüm bunların ara yerinde, tekleşen bir cümle vardı “Dersimspor bu kentin bir değeridir

Herkesi ortaklaştıran bu cümle sonrası gerçekleşen kongreye 4 kişi katıldı. Kulübün şimdiki yönetim kurulu üyelerinin tamamının dahi katılmadığı kongre seremonisinde, kulaklarımızda ‘Dersimspor bu kentin bir değeridir’ tınısı hoş ve belki de boş bir seda (!) olarak kaldı.

Bu haberi yaparken, kent insanının birbirini sevmez halleri bir kez daha tüm çıplaklığıyla kendisini gösterdi.

Kirvelik bu kültürün önemli ritüellerinden biriydi ve içinde ihanet, yalan, entrika olmaz sanırdık. Meğer öyle değilmiş.

Öte yandan, bu herşeye muhalif olma, baştan reddetmeciliğin kayıplara yol açtığını bir kez daha gördük.

Dimağımızda acımsı bir tat duyarak.

Vali spora el atsın, kulübe yardım etsin lafı sonrası gelen yardımı, kayyum atamak olarak değerlendirmek, karmaşık ruh halimizin de dışa vurumuydu aslında.

 

***

Söylediğiniz her sözcüğün bir tarafa yamalandırıldığı bir ortamda, 16 yılı geride bırakan bir EMEK var yüreğimizde coşkuyla var ettiğimiz.

Atlattığı badireler, yazdıklarının yansıması sonrası kirletme çabasında, hep diklenmeden dik durma gayretinde, Dersimspor haberi de haliyle yorucuydu.

Yorucuydu, çünkü bu şehirde otobüsün alınması, satılması, kulübün borçsuzken borç batağına sürüklenmesi, neredeyse dağılması ve daha bir çok şey aslında eski adıyla İl Dernekler Müdürlüğü şimdiki adıyla Tunceli İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileriyle çalışanlarının ilgisiz, duyarsız, görevlerini yapmamasının sonucuydu ve bu nedenle geldiği nokta daha dikkat çekiciydi aslında.

Nurhan Torun bu kurumun müdürü şu anda. Ocak 2019 tarihinde sözümona başlanan Dersimspor ile ilgili defter incelemesi, ne tuhaftır ki hala tamamlanamamış. Sanırsınız, Türkiye Cumhuriyeti’nin mali kaynakları, gelir ve gider durumunu incelemeleri görevi verilmiş.

Bu kentin belki de herkesçe bilinen tek derneği (kulübü) dağılma noktasına gelmiş, Nurhan Torun ve yanındaki personeli 11 ayda incelemeyi bitirememiş.

 

Oysa çoğunuz bilirsiniz ki, derneklerin sadece 4 adet defteri olur. Bunlardan ikisi mali defterlerdir.

Dersimspor ile ilgili haberler yaparken, bu kurumu bir kaç defa ziyaret ettik. “Ölmüşüz ağlayanımız yok” deyimi muhtemelen bu kente çok uyuyor ve bunu orada bir kez daha en derinden duyumsadık.

Devlet memurluğunun koltuğa yapışıp, oradan ayrılırsa hayat biter refleksi... İşte ahvali şeraitimiz bu olunca, 4 defteri 11 ayda inceleyememişler(!)

 

Devlet ve memurluğu…?

 

Gelen mülki amir çalışkan ise sizi bir kaç yer değiştirir. Demek ister ki aslında “Kardeş sen miadını doldurmuşsun. Çekil artık da işi bilenler ve yapanlar gelsin.”

Gidilmez ve dön dolaş el mahkum tekrar size bir makam verilir. Çünkü, adı üstünde devlet-memuru.

Devlet verdi, almak ise kara toprağa havale.

Dersimspor otobüsü bulundu, peki şimdi ne olacak diye soruyordunuz ya;

Sözümona bu durumu Tunceli İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü inceleyecek.

Ya...(?)

11 ayda olmadıysa artık ne kadar sürer Allaha havale.

 

***

 

Aslında bu söyleşiler sonrası da çeşitli konuşmalar yaşandı.

Misal; Dersimspor kulübünün başkanlığını yapmış ve otobüsü satmaktan sorumlu tutulan Murat Aran’ın çok güzel bir önerisi vardı.

“Hocam bu kulüp Erdal Güntaş’tan borçsuz alındı. Madem öyle, Hıdır Nergizhan bize devrettiği borcu ödesin, biz de aynı marka ve model otobüsü alıp kulübe tekrar iade edelim. Borçsuz sonraki döneme devredelim. Herkes kendi döneminin borcunu ödesin.” demişti kişisel sohbette.

Vallahi süper öneri.

 

***

21 Aralıkta bir kongre daha olacak. Dileyelim herkesin söylediği o cümle artık gerçeğe dönüşsün: “Dersimspor bu kentin değeridir”

Dememiz o ki; ya gerçekten değerinize sahip çıkın ya da Yeni Hozat Spor Derneği Başkanı ve Atletiko Vay Babo takım kaptanının dediği gibi ‘Çekilin bari bize yol açılsın.’

 

Spor haberi yaparken, gördük ki aslında kurumlardaki makam işgalinin sonuçlarının da yarattığı girdaptı Dersimspor’un bu hale gelmesinde etkili olan.

Yarın ki Tunceli EMEK Gazetesi’nde bu makam işgalinin dramatik bir sahnesine daha tanık olacak, 56 Bin liralık israfın hikayesini okuyacaksınız…

Derin acılar eşliğinde.

 

Hüsniye KARAKOYUN/Tunceli EMEK Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2005
 Dün : 17716
 Toplam : 50707935
 Ip No : 3.238.24.209