Sürmanşet 11.5.2021 19:23:19 760 defa okundu

“Birinci önceliğimiz,  Dersim’deki zorunlu göçü durdurmak”

​​​​​​​ADEF Genel Başkanı Muharrem Erdoğan ile söyleşi

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu Başkanı Muharrem Erdoğan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Erdoğan, ADEF’in Avrupa’da yürüttüğü çalışmalar, Dersim’e dair çözümlemeleri ve sürekli göç veren kentte bunu tersine döndürmek için yapılacakları aktardı. Üç dönemdir ADEF Genel Başkanlığının yanısıra kurucu başkanı da olan Erdoğan, federasyon olarak ilk önceliklerini, göçü durdurmak ve zamanla geri dönüşleri teşvik etmek olarak açıklarken, hedeflerinden bir diğerini ise şu cümleyle özetledi; “Örgütlü, direngen bir toplum yaratmak ve diasporadaki Dersimlilerin ülke ve Dersim ile bağlarının sıkılaşmasına öncülük etmektir.”

İŞTE O SÖYLEŞİ

Ne zamandan beridir ADEF Başkanlığını yürütüyorsunuz?

-Üç dönem oldu ADEF’in Genel Başkanlık görevini yürütüyorum ve aynı zamanda kurucu başkanıyım. Uzun yıllardır siyasi yasaklı olduğum için, yurt dışında sürgünde yaşıyorum. Uzun yıllardan bu yana demokrasi, özgürlükler-hak-hukuk-adalet mücadelesi yürütüyorum. Devletin Dersim’e yönelik sistemli saldırıları nedeniyle, Dersim çalışmalarına katıldım ve halen değerli arkadaşlarım ADEF yöneticileri ile bu çalışmaları yürütmekteyim.

Her örgütlülük bir ihtiyaçtan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Federasyonunuz ADEF hangi ihtiyacın sonucu olarak kurulmuş ve bu kadar etkin bir kurum olarak varlığını sürdürmesini neye bağlıyorsunuz? Federasyonunuzun Avrupa’daki hemşerilerimize nasıl bir katkısı oluyor?

-ADEF Avrupa’daki Dersimlilerin demokratik birliği yolunda bir ihtiyacın ürünü olarak 2014 yılında kuruldu ve Avrupa’daki Dersimlilerin birliği başta olmak üzere, tarihi süreç ile birlikte daima katliam ve soykırımlara uğramış, yaraları kapanmayan ve her geçen dönem içerisinde yeni saldırı ve imha politikaları ile karşı karşıya kalan Dersim toplumunun sorunlarına farklı pencereden bakan bir perspektif ile yaklaşarak çözümler sunduk. Farklı bakış açımız ve çözüm önerilerimiz Dersim toplumu içerisinde kısa sürede vücut buldu ve örgütlü yapımız zaman içerisinde daha da büyüyerek gelişti.

Almanya merkezli olmak kaydıyla, Avrupa’nın birçok ülkesinde dernek ve komitelerimiz mevcuttur.

Hedefimiz; örgütlü, direngen bir toplum yaratmak ve diasporadaki Dersimlilerin ülke ve Dersim ile bağlarının sıkılaşmasına öncülük etmektir.

Dersimliler Avrupa ve diasporada yoğun olarak yaşayan ama aynı zamanda çeşitli şekillerde bölünmüş bir toplum gerçeği ile karşı karşıyaydılar. Öyle ki; Avrupa Dersim Kültür Festivali üçe bölünmüş durumdaydı. Bu durum Avrupa’daki Dersimliler nezdinde hoş karşılanmıyor ve sürekli olarak eleştiriliyordu.

ADEF’in kuruluşu ile birlikte, ilk önce bu parçalı sorunun çözümünü önümüze görev koyduk ve Avrupa’daki Dersimlilerin asgari düzeyde birliğini ifade eden ve her birisinin ortak noktası olan Avrupa Dersim Kültür Festivalinin birleştirilmesi konusunda ortaklaştırma adımları attık.

Bu çabamız Avrupa’da çalışmalar yürüten diğer Dersim kurumları nezdinde de karşılık buldu.

İlk önce FEDA ile birlikte ele alarak hayata geçirdik. Akabinde ise FDG’nin katılmasıyla birlikte Avrupa’daki Dersim Festivali tek bir festival olarak organize edilip gerçekleştirildi. Avrupa’daki Dersimliler tarafından bu ortak tutum coşkuyla karşılandı ve güçlü kitlesel katılım ile birlikte tarihi kültürel ve inançsal Dersim gelenek, görenek ve politik dokusu ile Avrupa’daki en önemli faaliyetlerimizden birisi olarak hayata geçirildi.

Buna bağlı olarak, Dersim’in öncelikli sorunları noktasında, Avrupa’daki diğer dost Dersim ve Alevi kurumlar ile birlikte, barajlar, HESler, orman yangınları, doğasına, inanç merkezlerine ve ziyaretlerine yönelik asimilasyon ve saldırı  politikalarına karşı ortak platformlar oluşturularak mücadele etme konusunda ortak adımlar attık. Dersim’in öncelikleri konularında, Avrupa’daki kurumlarımızın ortak çalışma yürütmeleri Dersim toplumu tarafından desteklenerek olumlu karşılandı.

Diğer bir nokta ise, Avrupa’daki Dersimlilerin örgütlenmesi, kaybolmaya yüz tutan ana dilinin geliştirilmesi, tarihten gelen inanç, dil, kültür ve sisteme karşı daima dik duran politik tutumunun gelecek kuşaklara taşınması konularında federasyonumuz Avrupa’da önemli çalışmalar yürüterek, kısa sürece tekabül eden kuruluşuna karşın, Avrupa’daki Dersimlilerin önemli bir mevziisi olarak benimsendi, pratik tutum ve adımlarıyla güven verdi ve teveccüh gördü.

Buna bağlı olarak ifade etmem gereken diğer bir önemli nokta ise, federasyonumuz ADEF kurulduğu günden bugüne kadar, Avrupa’daki bütün demokratik kitle örgütleri ve demokrasi güçlerinin ortak örgütlü platformu olan ADGB- Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin bileşeni olarak çalışmalara katılıyor, Dersim sorunlarının bu kurumsal platform üzerinden Avrupa, Türkiye ve Kürt diasporasının gündemine taşınmasında önemli bir işlev görmesine olanak sağlıyoruz.

Avrupa’daki Dersimlilerin sayısı ne kadardır? Dersimlilerle memleket arasındaki bağları güçlendirmek için çalışmalarınız veya önerileriniz var mı?

-Avrupa’da yaşayan Dersimlilerin sayısının 100 bin civarında olduğu ifade edilmektedir. Bu sayıya bakıldığında bile, genel ülkedeki nüfusu ile kıyaslandığında Dersim’in en çok göç veren ve iskana tabi tutulan bir bölge olduğu çok açık ve net şekilde anlaşılmaktadır.

Dersim 1937-38 Dersim Soykırımı güncellenerek bugün açısından da katmerli bir şekilde sürdürülmektedir.

Bu konu memleket ile bağları çok önemli olan hassas bir konudur.

Bu konu üzerinde özel çalışmalar yürütmekteyiz.

Avrupa’daki Dersimlilerin ülkeyle bağları konusunda, kardeş federasyonumuz olan DEDEF ile birlikte Avrupa ve Türkiye boyutunda ortak çalışmalarımız söz konusudur.

Bu konudaki birinci önceliğimiz; ilk önce Dersim’deki zorunlu göçü durdurmak, devamında ise tersine geri dönüşü (Göçü) teşvik etmeyi hedeflemektir.

Bu konuda, özellikle DEDEF ülke genelinde çok ciddi çalışmalar yürüttü. Biz ADEF ve Avrupa’daki diğer dost Dersim kurumları ile birlikte, Avrupa boyutunda bu çalışmayı yürüterek, devletin bu yönlü politikalarını boşa çıkartmak için DEDEF ile birlikte dalga kıran rolü oynamaya çalıştık.

Bu konuda önemli çalışmalar yürütmüş ve halen yürütüyor olsak da, önemli eksikliklerin olduğunu da belirtmek durumundayız. Ülke ve diaspora bağının diri tutulması, Dersim sorununun gelecek kuşaklara taşınması açısından hayati önemdedir. Bu nedenle bu konunun üzerinde hassasiyetle durmakta, çalışmalarımızı bu minvalde yoğunlaştırmaktayız.

Pandemi sürecinden kaynaklı, festival, panel, konferans gibi etkinlikler yapılamıyor. Ve bu sürecin daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor. Bu süreç sizi nasıl etkiledi?

Covid-19 virüsü emperyalist-kapitalist dünya barbarlık sisteminin bir sonucu olarak, doğanın daha fazla kar hırsı ile talan edilmesi ve canlıların yaşam alanlarına müdahalesi sonucunda ortaya çıkmış bir gerçekliktir.

Pandeminin bir yılı geçen süreci de göstermiştir ki; ezilenler işçi ve emekçiler bu süreçten en çok etkilenen kesimler olarak yaşamları daha çekilmez hale gelmiş ve can kayıplarının yüzde sekseni ezilen yoksul kesimlerde gerçekleşmiştir.

Pandemi, genel olarak toplumu, bütün kurumların çalışmalarını olduğu gibi, bizim çalışmalarımızı da olumsuz yönde etkilemiştir.

Avrupa’daki en önemli çalışmalarınızdan biri olan Avrupa Dersim Kültür Festivalini bu yılla birlikte iki dönemdir pandemi koşullarından dolayı gerçekleştirmiyoruz.

Sadece festival çalışmaları değil, panel, konferans, yüz yüze toplantılar, kurslar, kültürel çalışmalarımız önemli oranda olumsuz etkilenmiş durumdadır.

Dışarı alanlarda sınırlı olarak yürüyüş, miting ve basın açıklamaları biçimindeki faaliyetlerimizi sürdürebilmekteyiz.

Bu dönemi daha çok sosyal medya ve basın yayın faaliyeti olarak diri tutmaya çalışıyoruz. Yüz yüze, omuz omuza yürekten paylaşımlar ve çalışmalar bu dönem açısından önemli oranda darbelenmiş olsa da, yakın zaman dilimi içerisinde yürek yüreğe çalışmalarda buluşmayı umut ettiğimizi özellikle belirtmek istiyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

DEDEF ve ADEF olarak taleplerimiz var.

Bunlar;

Arşivler açılsın.

Dersim ismi iade edilsin.

Dersim halkından özür dilensin.

Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.

Dersim’deki doğayı talan projeleri iptal edilsin!

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14869
 Dün : 17129
 Toplam : 43723999
 Ip No : 3.236.117.38