Pülümür 8.3.2019 18:55:00 3986 defa okundu

DDHD’den Kadınlar Günü Etkinliği 'Emeği Var Eden Bizsek Yönetende Biz Olmalıyız'

Dersim Demokratik Halk Dayanışması Kadın Meclisleri adı altında 8 Martta bir araya gelen kadınlar, 'Kadınlar yönetime, kadınlar iktidara şiarıyla büro açılışını gerçekleştirdi.

Dersim Kadın Platformu'nun düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Seyit Rıza Meydanı'nda yapılan etkinliğin ardından Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) bürosuna gelen kadınlar, davul zurna eşliğinde halaylar çekerek büro açılışını gerçekleştirdi.

Büro açılışında DDHD kadın belediye başkan adayları Sebahat Babayiğit, Derya Öz, Birgül Ateş Çiçek, Demokratik Kadın Hareketi (DKH) adına Fatoş Yiğit, Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) adına Gönül Sonbahar ve DDHD il meclis üyelerinden Sırma Tayam söz aldı. Son olarak Grup Alamor sahne aldı.

 

'EMEĞİ VAR EDEN BİZSEK YÖNETENDE BİZ OLMALIYIZ'

 

ilk olarak söz alan DDHD Nazımiye Belediye Başkan Adayı Sebahat Babayiğit, "Cinsiyet eşitsizliğine karşı kadın iradesinin her alana yayılması ve kadının her alanda yaşamını güçlendirmesi için biz kadınlar mücadele ederek yürütebiliriz. Yıllardır erkek egemen anlayışın dayatmış olduğu politikalarla yönetilmekteyiz. Bizler kadın olarak kendi meclislerimizi kurup birlikte almış olduğumuz kararlarla biz yönetmeliyiz. Bu nedenle söz, yetki, karar şiarıyla evde tarlada, fabrikada emeği var eden bizsek yönetende biz olmalıyız" dedi.

 

'DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEYE KENDİMİZDEN BAŞLAYACAĞIZ'

 

DDHD Mazgirt belediye başkan adayı Derya Öz ise, "Bizler yaşamın her yerinde biliyoruz ki bu sistemin çarkları arasında en çok ezilen biziz. Fabrikalarda ezildiğimiz gibi egemenlerin kendilerini var etmek için daha fazla hırsla, daha fazla kar amacıyla saldırdığı, çıkardığı bütün savaşlarda en çok ölen biziz. Sadece ölmekle kalmıyoruz. Dünyanın en büyük acılarını yaşıyoruz. Barbarca saldırıların olduğu yerde, ilk hedef biz kadınlar, çocuklar oluyoruz. Ama bütün bunlara inat direnişin, hayatın her yerinde zılgıtlarımızla, sesimizle ve gök kuşağının tüm renklerini bağrında taşıyan biz kadınlar hayatı ve mücadeleyi asla bırakmayacağız.' ifadelerini kullandı.

 

'MART ÇİÇEKLERLE KADINA SUNULAN BİR GÜN DEĞİLDİR!'

 

8 Mart'ın kadın mücadelesini anma günü olduğunu belirten DDHD Pülümür Belediye Başkan Adayı Birgül Çiçek Ateş "8 Mart çiçeklerle kadınlara sunulan bir gün değildir. Emeğiyle, kimliğiyle tacize uğrayan katledilen kadınların günüdür" diyerek kadınların yaşamın her alanında mücadele etmesi gerektiğini ve bunu yaşamlarının en önemli ilkesi haline getirip uygulaması gerektiğini vurguladı.

 

‘ONLARLA AYNI GEMİDE DEĞİLİZ’

TKP adına söz alan Damla Çınar ise, "Sosyalizmde patroniçeler olmayacak, kadınlar eve kapatılmayacak. Sümeyye Erdoğan ile bir tekstil işçisi aynı gemide olabilir mi? Emekçileri borçlandıran, onları soyanlar 8 mart için reklam filmi yayınlıyorlar. Bunun bizim için hiç bir anlamı yok. Bizler Emekçi kadınların sesini yükseltiriz, onlar Fatma Şahin'in sesini yükseltir. Lastik fabrikasında çalışırken uzaya çıkan Valentina Tereşkova'nın yoldaşlarıyız. Onlarla aynı gemide değiliz, geminin düzenine kadınlar geçecek" dedi.

Son olarak Grup Alamor sahne alırken, program halaylar çekilerek sonlandırıldı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9995
 Dün : 18542
 Toplam : 32269382
 Ip No : 35.175.180.108