Ovacık 9.9.2020 12:16:38 6511 defa okundu

“Doğmamış çocuğa mektup”

Biraz gülmeye ihtiyacımız var. İşte Hüsniye Karakoyun'dan tebessüm ettiren bir yazı...

 

Öğretmenlik yıllarımda evde kendi kendime yazdığım bir yazı bu. Hepimiz zaman zaman evi karıştırırken bir fotoğraf, kıyafet, defterimize karaladığımız bir resim vs bulur da geçmişe gideriz ya hani, ben de kitaplığı ayıklarken buldum öğretmenlik yıllarına ait defterimi. Şu an okuyacaklarınızı yazdığım zamanı hatırladım ve güldüm. Hepimizin ruhsal olarak sarsıldığı, bazen depremin işlediği ruhumuzla yatağımızda sallandığımız, hafif ağrımızda “Acaba korona mı oldum?” diyerek bir o yana bir bu yana savrulan hallerimizde, biraz gülmemizin kime ne zararı olabilir ki?

***

Yine böyle evde sipere yatmış, göreve hazır ve nazır beklediğim bir gün kapı çaldı. Gelen alt katın karşısında oturan komşu. (Komşusuz kalmayı ne çok istemişimdirJ))

 Öğretmeni ikinci sınıfa giden oğluna ödev vermiş. Çocuklardan annelerine, annelerden de çocuklarına mektup yazmalarını istemiş. Bu işgüzar öğretmen arkadaşım öğrenciye ödev vermekle kalmayıp, aileleri de olaya topyekün katmak maksadında anlaşılan.

İşte benim sorumluluğum tam da burada başlıyor. Zira çocuk annesine mektup yazmış. Annesi mektubu o denli beğenmiş ki, hadi Hüsniye Öğretmenine de oku dediğinde; “Canım annem; Seni ben çiçekten, böcekten, sarı saçlı kanaryadan daha çok seviyorum” dediğinde, kadının çift fonksiyonlu gözlerinden biri evin içinde toz bulma ümidiyle dolaşırken, diğeri çok duygulanmaktan sulanmış,  hatta birkaç damla yaş akmıştı bile.

Çocuktan yana sorun yoktu.  

Komşum kendisinin ödevi için bana başvurmuştu. Onun yerine çocuğuna mektup yazmamı istiyordu.

Eyvah!

Birincisi evli değilim.

İkincisi süslü lafları bugüne kadar hiçbir erkeğe becerip söyleyemediğimdendir bu evde kalmışlığım. Üstelik her yıl Eylül ayında televizyon ve radyolarda, haber sunucularının eski Türk filmlerindeki yapay sevecenlik tonuyla verdiği, on beş bin-on altı bin minik yürek yarın okuluna kavuşacak haberleriyle, o sayıda karınca vücuduma saldırıyormuş gibi olurum.

Ben olsa olsa doğmamış bir çocuğa mektup yazabilirim.

-Tamam, dedim.

Kadın gitti.

İşte mektubum;

   “Sevgili çocuk;

Bir bir yitirirken güzellikleri yaşama dair, usul usul giriverdi çirkinlikler hayatımıza. Tebessüm etmeyi hafiflik sayarken, asık suratlı olmayı meziyet bildik. Onurlu ve kararlı olmak asilik olunca, onursuzluk rağbet gördü ansızın.

 Tüm güzellikleri ertelerken bir bir yarına, sıradan ve tekdüzelik olağan hale geldi.

Bir baltaya sap olmak uğruna yıllarca kapandığımız odalardan, yaşamın sapı elimizde kalarak çıkabildik.

Ölüm-kalım savaşı gibi sunulan sınavlardan çaresiz çıktığımızda; “yemedim, yedirdim, giymedim, giydirdim”leri bir kez daha duymamak için sağırlaşmayı dilediğimiz oldu.

Bizi doğuranlar hayatın karmaşasına katılıp, karın doyurma derdine düşünce, sevgiyi klavyeden ve fareden bekler olduk.

Namussuz namus bekçileri o denli çoğaldı ki,  karşı cinsten biriyle konuşmayı bile özler olduk.

Kiralık ev bakarken ev sahiplerinden bütün bir yaşamımıza dair kurallara “he” demek zorunda kaldık

Yıllarca çırpınırken biraz daha aydınlık yürekler çoğaltmak uğruna, bir halta yaramayanların da bizimle aynı parayı aldığını görüp “kendini paralamak yerine yalakalığın daha muteber” olduğunu gördük.

Her bir şeye burnumuzu sokmanın harcımız olmadığını, devletin borcunun bizim borcumuz olduğunu duyup sarsıldık. Hem bu öyle bir borç ki hatırlayabildiğimiz en erken yaşımızda da şimdi de telaffuzu na-mümkün.

Kısaca; biz bu tarafta olmaktan hiçte memnun değiliz be çocuk. Bana sorarsan doğma derim. Yine de diretiyorsan, doğ da gününü gör be çocuk.

Mektubu ikinci gün kadına verdim.

Beğenmediği için kapıyı yüzüme kapattı. Anlaşılan, o süslü sözcüklerden oluşan bir mektup bekliyordu.

 

Öğretmenlik yıllarında yazılmış bir yazı…Tebessüm niyetine paylaşıldı.

                    Hüsniye KARAKOYUN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 368
 Dün : 19894
 Toplam : 39718751
 Ip No : 34.232.51.240