Sürmanşet 29.5.2019 09:42:26 1659 defa okundu

Dünya Rafting Şampiyonası’na Yaklaşırken

“Yöresel yemeklerimizi tattıracağız”

8-13 Haziran tarihleri arasında ilimizde düzenlenecek olan Dünya Rafting Şampiyonası’na yaklaşırken esnafın ve vatandaşın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Esnaf ve vatandaşın ortak kanaati yapılacak şampiyonanın ilimize büyük katkı sağlayacağı yönünde. Konuştuğumuz Cihan Sönmez;Bu organizasyonun Tunceli’ye ve esnafa katkısı olacak. Hepimiz kazanacağız. İlimiz doğamız tanınacak.” şeklinde görüş bildirirken, Hıdır Erdoğan restoran EMEK’çisi olduğunu, gelecek sporcular ve misafirler için hazırlık yapıldığını şu sözlerle ifade ediyor; “Rezervasyonlarımız dolu. Biz de gerekli hazırlığı yaptık. Yöresel yemeklerimizi tattıracağız.”  

İşte konuştuğumuz vatandaş ve esnafın şampiyona hakkındaki düşünceleri;

Cihan Sönmez; “Bu organizasyonun Tunceli’ye, esnafa katkısı olacak”

“Dünya Rafting Şampiyonası’nda buraya çok insan gelecek. Dersim bunu kaldırır mı bilemiyorum. İlla ki yapılan hazırlıklar vardır. Ama buranın kapasitesi belli. Bizim en büyük korkumuz doğanın orijinalliğinin bozulması. Bizim için en önemli şey bu. Ama böyle bir suda, böyle bir fırsatı bulup organizasyon yapmak şuan için güzel görünüyor. Tabi ne olur bilemiyoruz. Bu organizasyonun Tunceli’ye, esnafa katkısı olacak. Hepimiz kazanacağız. İlimiz doğamız tanınacak. Ben şahsen çok turist gelmesini istemiyorum. Doğallığının bozulacağından korkuyorum. Çünkü yazları görüyoruz. Çok fazla yapılaşma ve kirlenme oluyor. Biz burayı doğal, yabani haliyle seviyoruz. Kışın İspanya’dan ve şehir dışından avcılar gelmişti.  Doğamız daha fazla göz önüne gelirse, avcılar da daha çok gelir. Bunun engellenmesi için büyük yaptırımlar yok. Bu açıdan kaygımız var. Onun dışında doğru yapılırsa güzel olur. 2000’li yılların başında burada festival yapıldığında suyun 75 kuruş olduğunu gördük. Şuan su 75 kuruş. Böyle bir tutum kabul edilebilir bir tutum değil. Bu şekilde olmaması gerekiyor. Esnafın kendisini, memleketi ve ayrıca gelen turistleri düşünmesi gerekir. Kötü izlenim bırakmamak için hakkaniyet olması lazım. Fırsatçılık yapılmamalı.”

 

Hıdır Erdoğan; “Yöresel yemeklerimizi tattıracağız”

“Restoran EMEK’çisiyim. Garsonluk yapıyorum. Dünya Rafting Şampiyonası için toplu yemek vereceğiz. Rezervasyonlarımız dolu. Biz de gerekli hazırlığı yaptık. Yöresel yemeklerimizi tattıracağız. Esnafa ciddi katkısı olacağını düşünüyoruz. Uzun süredir siyasi olaylardan dolayı iflas eşiğine geldik. Onun dışında döviz yükselmesi derken şehre para akışı yok. İnsanlarda para olmadığı için alışverişlerini kredi kartlarından yapıyor. Böylece borçlanmaya devam ediyorlar. Şampiyonanın en küçük bir çay ocağına bile katkısı olacaktır. Siyasi olaylardan ötürü coğrafi güzelliklerimizi tanıtamadık. Güzel bir etkinlik olacak. Böyle bir şans ayağımıza geldiyse değerlendirmeliyiz. Şehrimizin zaten yurtdışıyla doğrudan bir bağı var. Her ailenin Avrupa’da yaşayan bir yakını var. Avrupa’ya, dünyaya yabancı bir şehir değiliz. Ama onun ötesinde bizzat kendilerinin gelip görmesi burası için çok farklı. Farklı simalar, farklı yüzler göreceğiz. Gittiklerinde bölgeyi de tanıtacaklar. Kısa süreli bir yaz dönemimiz var. Vakti iyi değerlendirmek lazım. Umarım her şey güzel olur.”

 

Ceylan Tanrıverdi; “Burası Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri”

“Tezgahtarlık yapıyorum. Rafting Şampiyonasına gelecek insanlar buraya muhakkak katkı sağlayacaktır. Ekonomik anlamda olsun, Dersim’in tanıtımı açısından olsun katkısı olacaktır. Bu şampiyonayı turizm şehri olmanın ilk adımı olarak görüyorum. Burası Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Sadece Dersim’de değil Türkiye esnafının genelinde turist gelince fiyatlar yükseliyor. Aslında esnafımıza mallar dışarıdan geldiği için diğer şehirlere göre biraz fazla olsa da normal. Ama rafting zamanı fiyatları arttıracaklardır. Şampiyonadan sonra buraya sadece Almancılar değil başka şehirden de turistler gelir. Dersim alt yapı olarak buna hazır değil, kalacak yer sıkıntısı olacaktır. Organizasyon yapılmışlar ama yazın dışarıdan insanların da geleceğini düşünüyorum. Yetersiz kalacağını düşünsem de umarım bir sorun olmaz. Dersim çok güzel.”

 

Yazgül Uluşan; “Dışarıdan kötü bir izlenim bırakmamalıyız”

“Pastanede tezgahtarım. Dünya Rafting Şampiyonası’nın buraya hem maddi hem manevi güzel katkıları olacağını düşünüyorum. Dışarıdan tanınmış olacağız. Birçok yönden faydalı bir organizasyon olacak. Gelen insanları esnaf olarak iyi karşılamamız gerekiyor. Esnaf gelenlere fiyat yükseltiyor. Turistlere bunu yapmamaları gerekiyor. Kötü bir izlenim bırakmamalıyız. Pastane olarak hazırlığımız olacak elbette. Tatlılarımızı çoğaltacağız. Ayrıca dışarıdan gelenlerle iletişim kurabilmek için İngilizce bilen elemanımız da var. Bizim Tunceli olarak yöresel lezzetlerimiz pek yok. Buranın insanları tembellik yapıyor. Bu şampiyona bir fırsat, iyi değerlendirmek lazım. Onun dışında Tunceli çok güzel doğası çok güzel.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13353
 Dün : 23501
 Toplam : 34428029
 Ip No : 3.234.208.66