Nazımiye 18.2.2022 12:27:12 4256 defa okundu

Düzgün Baba Cemevi Yönetiminden Tunceli Valiliğinin açıklamasına tepki

‘Tunceli Valiliği, Nazımiye Kaymakamın kanunsuzluğunu örtbas etmek istemektedir’

Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu, sosyal medyadan silahlı fotoğraf paylaşımı ve ardından yazdığı Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak, para toplayarak, topladığı paraları usulsüz kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekanı dışında yani amaç dışı harcayacaksın. Sonrada Cemevlerimizi biz ticarethane olarak göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük, kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz; kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü cümleleri sonrası başlayan tartışmalar ve karşılıklı açıklamalara Tunceli Valiliği de dahil oldu. Nazımiye Kaymakamına sahip çıkan Tunceli Valiliğinin açıklamasında bazı iddialara da yer verildi. Düzgün Baba Cemevi Yönetimi de valiliğe tepki gösterdi ve bunu “Kaymakamın içerisine düştüğü yanlışı, kanunsuzluğu ve hukuksuzluğu örtbas etmek istemektedir” şeklinde yorumladı.
 

 “TUNCELİ VALİLİĞİ, KAYMAKAMIN YAPTIĞI YANLIŞI ÖRTBAS ETMEK İSTEMEKTEDİR”

Tunceli’nin Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın Düzgün Baba Cemevi yönetimine dair paylaşımı sonrası başlayan tartışma sürüyor. Tunceli Valiliği, cemevinin arazisine dair iddialara da yer verdiği açıklamaya Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu, yazılı açıklamayla cevap verdi.

Nazımiye Kaymakamı’nın Düzgün Baba Cemevi özelinde Alevi toplumuna, Alevi inancına yönelik tehdit ve hakaretini görmezden gelindiği belirtilen açıklamada şunlar dile getirildi:

“Kaymakamın içerisine düştüğü yanlışı kanunsuzluğu ve hukuksuzluğu örtbas etmek istemektedir. Öncelikle valiliğin ilgili açıklamasındaki bazı iddialara kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Valilik açıklamasında, 5 Şubat tarihinde cemevi yönetiminin Nazımiye Kaymakamıyla iletişime geçerek Xızır Cemi nedeniyle kapalı olan cemevi yolunun açılmasını talep etmiş, kaymakamlık ve bağlı ilgili kurumlar yol açma çalışmaları için yönlendirilmiştir, deniliyor. Fakat bu görüşmeden sonra yol açılmadığı gibi kaymakam köy hizmetlerinde yetkili birini arayarak “Benim bilgim ve onayım olmadan Düzgün Baba Cemevi yolunu açmayacaksınız “diyor. Bu görüşmeden bir hafta sonra yaklaşık bir aydır kapalı olan Düzgün Baba Cemevi yolunun açılması talebiyle Düzgün Baba Cemevi yönetimi sosyal medyadan açıklama ve çağrı yapmak zorunda kalıyor. Bu çağrıdan bir gün sonra ve kaymakamla görüşmeden bir hafta sonra Düzgün Baba Cemevi yolu açılıyor. Valilik açıklamasında iddia edildiği gibi aynı gün yol açılma durumu söz konusu değildir.”

 

“FOTOĞRAF CEMEVİNİN ÖNÜNDE ÇEKİLMİŞTİR”

Valilik açıklamasındaki silahlarla çekilen fotoğrafın bulunduğu yerin cemevi olmadığı yönündeki iddiasına da cevap veren Düzgün Baba Cemevi yönetimi, fotoğrafın cemevinin önünde çekildiğini şu cümlelerle aktardı; “Bu açıklama doğru değildir. Bu silahlı fotoğraf cemevimizin önünde bulunan ‘EL ELE EL HAKKA’ tabelasının hemen önünde çekilmiştir. Fotoğrafta da net bir şekilde bu tabela görülmektedir. Valilik açıklamasında Düzgün Baba Cemevi’nin tapusunun Çevrecik köyü muhtarlığına ait olduğu ve muhtarlığın derneğe bir tahliye davası açtığından söz etmektedir. Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var. Düzgün Baba kimsenin tapulu yeri değildir. Düzgün Baba hakikati; makamları, mevkileri aşan bir hakikattir. Düzgün Baba dünya Alevi toplumunun Serçeşmesi, murad kapısıdır. Dolayısıyla cemevinin bulunduğu alan köy sınırları içerisinde bulunsa da, cemevi 20 bin m2’lik alan tapuda ibadet alanı olarak tescillenmiştir. Ayrıca Çevrecik köy muhtarının Düzgün Baba Cemevi yönetimine dönük bir tahliye davası söz konusu değildir. Bu cemevimizin kuruluşundan bu yana dernek statüsünde hizmet vermektedir.”

 

“NAZIMİYE KAYMAKAMI UĞUR TUTKAN DERHAL GÖREVİNDEN ALINMALIDIR”

Düzgün Baba Cemevi, Valiliğin açıklamasındaki “Derneğin, cemevini işgalen kullanması” diye bir beyanı olduğunu hatırlatarak, “Bu açıklama skandal niteliğindedir. Aslında Valilik Nazimiye Kaymakamı’nın inanç yerlerimize dönük tehdidini bir adım ileri taşımıştır. Cemevi yönetiminin inanç, itikat, ibadet, faaliyet ve hizmetlerini önemsiz görmüştür. Bütün bu iddialarından anlaşılan önümüzdeki süreçte cemevlerimizde inanç yerlerimizde hizmet yürüten yol evlatlarını “Fuzili işgal” nedeniyle engelleyip kendileri açısından bir yol temizliği yapmak istedikleri anlaşılmaktadır. Valilik açıklamasında kaymakamın Düzgün Baba Cemevinde hizmet yürüten canlarımız şahsında bütün Alevi toplumuna dönük tehdit ve hakaretine sahip çıkmış ve bu yapılanı bir adım ileri taşımıştır. Bütün Alevi toplumu, Alevi kurumları, Alevi dostları günlerdir bu yapılan tehdidi kendilerine yapılmış olarak gördüklerine dair açıklamalar yapıyor. Fakat bu durum görmezden geliniyor. Çıkıp en azından bütün bu kesimlerden bir özür dilemek yerine, günü kurtarmaya, hedef şaşırtmaya yönelik açıklamalar yapıyorlar.

 

KAYMAKAM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Düzgün Baba Cemevi yönetimi olarak 16.02.2022 Nazımiye Savcılığı’na Kaymakamın tehdit ve hakareti nedeniyle suç duyurusunda bulunduğumuzun ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Cemevimizin kapısına uzun namlulu silahlarla dayanıp size devletimizin gücünü göstereceğim diye tehdit eden Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan derhal görevden alınmalıdır” denildi.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 823
 Dün : 18664
 Toplam : 51322191
 Ip No : 3.236.225.157