Manşet 8.11.2018 08:17:50 637 defa okundu

Envai Çeşit Dolandırıcılık

Resmi Görünümlü İnternet Siteleri(!)

Yurtdışına çıkmak isteyenlerin başı ‘vize dolandırıcılarıyla’ dertte. Dolandırıcılar, arama motorlarına verdikleri reklamlara kendi kurdukları ‘resmi görünümlü internet sitelerinin’ aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Tüketici de ilk gördüğü internet sitesine girerek hem parasını kaptırıyor hem de kişisel bilgilerini güvenilir olmayan kişilerle paylaşmış oluyor.

 

Dolandırıcılığın biri bitmeden diğeri başlıyor

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların arkası kesilmiyor. Şimdi de hedefte yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar var. Türkiye vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerin yetkilendirdiği aracı kuruluşların isimlerini kullanan dolandırıcılar, vatandaşın hem parasını alıyor hem de çok özel bilgilerini ele geçiriyor. Vatandaşın 200-750 TL arasında dolandırıldığı sistem şu şekilde çalışıyor:

 

İsmini Kullanıyorlar

Vize almak isteyen vatandaş internette ‘Almanya vize randevu’ araması yapıyor. Arama motorlarının ilk sırasında ‘reklam’ ibaresiyle onlarca sitenin duyurusu yer alıyor. Aslında bu sitelerden sadece bir tanesi Almanya’nın yetkilendirdiği aracı kuruluşa ait. Ancak vatandaşın bunu ayırt etmesine imkan yok. Konsolosluğun adını bile çağrıştıran internet sitelerine aldanan vatandaş, bir tıkla kendini tuzağın içinde buluyor. Örneğin İtalya ve Almanya vizesi vermeyle yetkilendirilmiş kurum iDATA’nın adıyla bile arama yapsanız ilk sıralarda bu kuruluşun kendi sitesi çıkmıyor. Farklı site uzantılarına sahip olan iDATA ismini çağrıştıran internet siteleri art arda sıralanıyor. Üstelik bu siteler açıklamalarında ‘iDATA Almanya Vize Başvurusu’ ismi bile kullanılıyor.

 

Sahte Randevu Tarihi

Başvuru sırasında TC Kimlik numarasından tutun da pasaporttaki tüm bilgileri isteyen bu siteler en son vize randevusu aşamasında vize ve hizmet bedeli olarak Euro veya TL bazında 200 TL ile 750 TL arasında değişen miktarda para talebinde bulunuyor. Online ödemeler aracılığı ile bu paraları da tahsil ediyorlar. Bu aşamadan sonra dolandırıcıların bazıları kendileri gerçek yetkili şirketin internet sitesi üzerinden başvuru yapıyor. Vize bedelini de kendileri yatırıyor. Böylece aradaki fark ve hizmet bedeli ceplerine kalıyor. Bazı internet siteleri ise bu randevu başvurusunu bile yapmayıp tüm paraya el koyarak vatandaşı mağdur ediyor. Sahte randevu tarihi alan vatandaş, konsolosluğun yolunu tuttuğunda dolandırıldığını anlıyor.

 

Resmi Siteden Uyarı

İnternet dolandırıcıları sadece iDATA ismini kullanmıyor. iDATA dışında çeşitli ülkelere hizmet veren Vfs Global, As Vize, Bls International, Tls Contact ve Kosmos gibi vize hizmeti veren kurumların da isimlerini kullanarak internet üzerinden hizmet veriyor. Bu kurumların resmi internet sitelerinin çoğunda dolandırıcılara karşı uyarı yazıları çıkıyor. Sitelerde yer alan açıklamada ortak nokta ise şu: Bazı internet siteleri yetkili bir kurum veya temsilci gibi davranarak hem kişisel bilgilerinizi hem de paranızı alıyor. Para karşılığında vize verilmesi gibi bir uygulama yoktur. Tüketicileri dikkatli olmaya çağırıyoruz.

 

Vize Ücreti 85 Euro

Gidilecek ülkelere göre vize ücretleri değişiklik gösteriyor. Örneğin Almanya’ya vize almak isteyen bir tüketici, resmi kurum üzerinden ilerlediğinde Schengen vizesi için yaklaşık 85 Euro ödüyor. Ancak dolandırıcılar vize ücretine ek olarak 30-35 Euro’luk ek ücret talep ediyor. Tüketici bunun da vize ücreti içinde olduğunu düşünüyor. Burada vize için randevu alınmış olsa da, tüketici fazladan ödediği paradan haberdar olmuyor. Hiç randevu almayan dolandırıcılar ise hem vize ücretini hem de hizmet bedelini almış oluyor. Burada tüketiciden alınan ücret ise 120 Euro’ya kadar çıkıyor.

 

Uzmanlar: “Konsoloslukların anlaşmalı olduğu resmi danışma kurumları, iDATA, Vfs Global, As Vize, Bls International, Tls Contact ve Kosmos’dur. Eğer tüketici internet sitesi üzerinden başvuru yapacaksa bu kurumların resmi internet sitesi üzerinden işlem yaptığına emin olmalı. Eğer emin olmuyorsa güvenilir tur şirketleri aracılığıyla vize işlemlerini yaptırmalı. Tüketiciler, görevlendirilen resmi kurumları gidecekleri ülkelerin konsolosluklarının oluşturduğu internet sitelerinden de kontrol edebilirler. Ancak bir uzmandan yardım almak büyük önem taşıyor.” diye uyarıyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2810
 Dün : 14613
 Toplam : 36569566
 Ip No : 18.207.254.88