Güncel 21.7.2017 14:04:24 1861 defa okundu

Evlenirseniz fincanlar belediyeden

Nikahınızı kıyan da kadın

Tunceli’de geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk altı ayında evlenenlerin sayısını araştıralım istedik. Bakın nasıl çarpıcı verilere rastladık. Mesela; Tunceli Belediyesi bünyesinde evlenenlere, kayyum döneminde fincan takımı hediye ediliyormuş. 1980 yılından bu yana, nikah memurlarının tamamı ise kadın. 2016 yılının tamamında 260 nikah kıyılırken, evlenme yaşı ise ortalama 20 ile 30 aralığında.

 

Barışınca evlenmişiz, sonrası hüsran

Tunceli EMEK (Özel)- Birçok yerde olduğu gibi Tunceli’de de düğünlerin en yoğun olduğu dönem yaz sezonudur. Gerek yıllık izinlerin en çok yazın alınması, gerek havaların sıcak olması gerekse il ya da yurt dışından gelecek misafirlerin olması yaz aylarını ‘düğün ayları’ yapan başlıca sebepler.

Biz de Tunceli EMEK Gazetesi olarak 2016 yılının tamamı ile 2017 yılının ilk altı ayına kadar olan süre zarfında ilimizde evlenen çiftlerin sayısını öğrenmek için küçük bir araştırma yaptık. Tunceli Belediye Başkanlığından aldığımız veriler çarpıcı. İlimizde 1980 yılından günümüze, istisna olarak belediye başkanları ve ya vekil belediye başkan yardımcıları tarafından kıyılan nikahlar dışındaki tüm nikahlar kadın nikah memurlarınca kıyılmış. Çatışmalı sürecin ara verdiği 2013 yılında evlenen sayısı çok artarken, ardından başlayan kasvet ve kaosa aşklarda yenik düşmüş. İçimizdeki daralmışlıkla giderek evlenmekten uzaklaşmışız.

İşte evlilik oranları

Tunceli’de 2016 yılının tamamında 260 çift nikah defterine imza attı. Bu yılın ilk altı ayında Tunceli Belediyesinde nikahı kıyılan çift sayısı ise 110.

 Evlenme yaş aralığı 20 ve 30. Ama bunun yanında anne-babanın rızası ve uygun hukuki şartlar sonucunda 17 yaşında nikah yapan kişiler de var. İl dışında nikah yapan kişilerin sayısı da azımsanmayacak seviyede. Yurtdışına yerleşmek amacıyla nikah yapanların sayısı da göz önüne alındığında, evlenen çiftlerin grafiğinde oranlar yükseliyor. Kayıtlara göre, Barış Sürecinde nikah yapan çift sayısı 400’ü bulmuş.

İki günde evleniyorsunuz!

Tunceli’de nikah işlemleri, 2 gün sürüyor. Kişilerden ehliyet, sağlık raporu, kimlik fotokopisi ve 4 adet fotoğraf isteniyor. Nikah, nikah salonunda gerçekleştiğinde ücreti 195 TL, düğün salonunda olursa 340 TL. Kayyumla iş başına gelen Tunceli Belediyesi ise evlenen çiftlere fincan takımı hediye ediyor.

 

 

***

Muhtemelen bu fincanlarda ilk altı ay kahve içersiniz, sonraki zamanlarda sevginizin nişanesi olarak fırlatma aracı şeklinde değerlendirirsiniz (!)

Şaka bizimkisi, gözünüzü korkutmayalım. Zaten TÜİK taktı biz Tuncelililere, geç evleniyoruz diye.

Siz iyisi mi bu veriyi tersine çevirmek için biraz gayret edin, biz davetiye kataloglarımızla hazırız sizi evlendirmeye…

Hem kavga edecek biri olur evin içinde, bekarlık sultanlık ya (!) sultanların hayatı mutlaka bu nedenle halk deyimiyle tatsız ve tuzsuzdur.

Çok şık evlilik cüzdanı da yapıyoruz üstelik. Yok yok siz evlenin. Üç günlük dünya, kavgada şart…(?)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11021
 Dün : 19910
 Toplam : 39325103
 Ip No : 18.207.106.142