Sürmanşet 13.11.2017 11:38:10 795 defa okundu

Faili bulmadan suçluyu tarif etmek!

Hüsniye KARAKOYUN' un Kaleminden...

Karaman’daki bir kız yurdunda kalan öğrenciler, geceleri odalarına giren yüzünü saçıyla kapatmış birinin kendilerini korkuttuğunu söylüyor. Fenalaşıyorlar. Yurttan ayrılıyor kimileri. İddialarından biri de, gece odalarına giren siyah giyimli ve yüzü saçlarıyla örtülü kişinin kendilerini uyandırıp, Arapça bir şeyler söylediği, 'Sıra sizde', ‘Öleceksiniz’ yazılı notlar bıraktığı yönünde.

Bu durumu haberleştirmek için giden habercilere saldırıyor KYK İl Müdürü Enver Yazıbaşı. Protesto eden öğrencileri yurttan atmakla tehdit ettiği iddiası var. Görüntü almaya çalışan basın mensuplarına saldıran KYK İl Müdürü, polis memurlarına emirler savurarak gazetecilerin gözaltına alınmasını istiyor.

Karaman Valiliği de evlere şenlik bir açıklamaya aracılık ediyor. Valilik, resmi internet sitesinden, Nefise Sultan Kız Yurdu’nda yaşanan olayla ilgili Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün açıklamasını yayınlıyor. Açıklamada, söz konusu olayda yurda dışarıdan yabancı bir kişinin girmediği belirtilerek "İddialara konu eylemin, yurtta kalan öğrencilerin maksadını aşan bir girişimi olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Açıklamada, kamera görüntülerinin incelendiği ancak dışardan kimsenin yurda girmediğinin tespit edildiği savunuluyor.

Tuhaflığa bakın. Madem kameralar var, incelemeyi neden koridorlara, iddiası olan kızların katlarına kadar indirgeyip, suçluyu bulmuyorsunuz?

Dışardan girmedi ve maksadını aşan bir ve ya birkaç kız öğrencinin işi iddianızı kanıtlayan ne var elinizde.

Şayet yapanı bulmadıysanız, maksadını aşan hareket olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz?

Yok suçluyu bulduysanız niye kimler olduğunu açıklamıyorsunuz?

Ülkenin genetik kodlarında var sanki bu özellik. Suç işlendiğinde fail aramayıp işi gaiplere yüklemek.

Türkiye’deki faili meçhullerin çokluğunun nedeni de bundan olabilir mi? Araştırmadan, faili meçhul tanımlaması, dış mihraklar, karanlık güçler diye kim oldukları belli olmayan karanlığa gömmek.

Olayı araştırmayan, iddialar kendisine geldiğinde savcılık ve ya emniyet birimlerine bildirmeyen müdür, neyi saklıyor?

Dışardan gelen olmadığına göre, yurtta kamera da olduğuna göre, müdür maksadını aşan bir harekette mi bulundu diye insanın aklına geliyor. Basının görüntü çekmesinden önce, geçmişi on gün öncesine dayanan olayı niye örtbas etmek istiyor Enver Yazıbaşı?

Ortada maksadı aşan bir durum varsa o da basına saldıran, polise alın bunları, yakalayın talimatı veren Karaman KYK Yurt Müdürünün tavrıyken, açıklamasına alet olan yetkilileri de anlamak zor. Olayların üstü örtüldüğü için, adalet kör topal ilerlediği için belki, insanlar adliyeden çıkıp kapısında karşı tarafın üzerine kurşun yağdırıyor.

Munzur Üniversitesi’nin FKA ile ortaklaşa düzenlediği 4. Bölgesel Kalkınma Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Mehmet Öğütçü ile bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Sorarsanız bana, muhteşem çözümlemeleri vardı ülkeye ve Tunceli’ye dair. Geçtiğimiz Eylül ayında Tunceli’ye konferans için gelen Öğütçü’nün son 4 gündür Tunceli EMEK Gazetesinde ilimize dair izlenimleri yayımlanıyor. Söyleşide; Türkiye’nin sürekli işi karanlık güçlere, dış mihraklara havale etmesini eleştiriyor. Suçluyu araştırmayan Türkiye’nin sürekli kendisine oyun kurulduğu yönündeki paranoyasına değiniyor ve her ülke için oyun-oyuncu olduğunu, üzerine oyun kurulan tek ülkenin ülkemiz olmadığını vurgulamıştı.

Demek ki tek sorun, ülke olarak bir tek bizim üzerimize oyun kurulması teranesini bırakıp, yaşananları anlamaya çalışıp sonuç odaklı çalışmak gerekiyor.

Suçun failsiz diye tanımlandığı, meçhule uğurlandığı, çığlıkların maksadını aşan hareket olarak nitelendirildiği ortamda, ancak bu olaylardan dramatik mizah yaratabilirsiniz.

Olurda başyapıt yaratmaksa yaşananlardan, Karaman KYK İl Müdürü Enver Yazıbaşı’nın sağa-sola talimatların arasına sıkıştırılmış saldırganlığı üzerinden başrol ile başlanabilir Türkiye’nin mağdur hak talebine dair çabasına (!)

“Kadın elini niye öpüyorsunuz” sorusuna, Türkiyelinin “Bir yerden başlamak lazım” cevabı ironikliği eşliğinde, Yazıbaşı ile bir yerden başlanabilir…?

Hüsniye KARAKOYUN

Tunceli EMEK Gazetesi

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2319
 Dün : 15355
 Toplam : 26054146
 Ip No : 54.166.207.223