Ovacık 9.10.2020 13:30:40 666 defa okundu

Gözelerdeki insan zinciri eylemine soruşturma

Avukat Yıldırım “Başsavcılık tahrip fiilini değil etkinlik yapanları soruşturuyor”

Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığı, Munzur Gözeleri’nde peyzaj projesinin yapımına karşı yapılan insan zinciri eylemine ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bir çok kişi ifadeye çağrıldı.

İFADEYE ÇAĞRILDILAR

Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilen Munzur Gözeleri’nde peyzaj projesinin yapımı karşı Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin çağrısıyla, insan zinciri eylemine ilişkin Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında onlarca kişi ifadeye çağrıldı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, EMEP GYK Üyesi Mustafa Taşkale, Baro Başkanı Kenan Çetin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten ifadeye çağrıldı.

Açılan soruşturmaya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Av. Barış Yıldırım, "Etkinlik Munzur Gözeleri 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde korunsun diye yapılmıştı. 2012 yılından bu yana tam üç defa Munzur Gözeleri’nde gerekli koruma önlemleri alınmadığı için Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Normal şartlarda Başsavcılığın Munzur Gözeleri’ni tahrip eden fiilleri soruşturması gerekiyorken, Munzur Gözeleri’nin korunması için etkinlik yapanları soruşturması hukuka aykırıdır. Munzur Gözeleri Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere koruma altında olduğu gibi Türkiye’de endemizm bakımından en çok türünü barındıran Munzur Vadisi Milli Parkı’nın da temel kaynak değeridir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 768
 Dün : 20336
 Toplam : 40291825
 Ip No : 3.238.107.166