Siyaset 12.2.2018 19:40:27 1162 defa okundu

HDP’ye Yeni Eş Genel Başkanlar

Halkların Demokratik Partisi, haftasonu yaptığı kongre ile yeni eş genel başkanlar ile yola devam edecek. Pazar günü yapılan HDP'nin 3. Olağan Kongresi'nde Pervin Buldan ve Sezai Temelli tek listeyle gidilen seçimde partinin yeni eş başkanları seçildi.

 

Pazar günü, HDP Ankara’da yaptığı kongre ile yeni eş genel başkanlarını seçti. Sabah saatlerinde başlayan kongreye, Türkiye'nin değişik illerinden Ankara'ya giden delegeler ve partililer Arena salonuna sığmadı.

Katılımcılar, salon çevresinde polisin denetlediği en az beş arama noktasından geçti, telefon ve cüzdan hariç hiçbir şeyin girişine izin verilmedi.

Kongrede, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grubu gibi uluslarası katılımcılar da yer aldı.

Ayrıca İspanya'dan Lübnan'a sol ve yeşil partilerin temsilcileri de kongreye temsilci gönderdi.

Kongredeki oylamada 823 geçerli oy kullanıldı. Tek liste ile girilen seçim sonucunda Pervin Buldan ve Sezai Temelli HDP'nin yeni eş genel başkanları oldu. HDP'nin bir önceki eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Serpil Kemalbay ise parti Meclisi üyeliğine seçildi.

HDP'nin yaklaşık 75 delegesi Selahattin Demirtaş'ın yeniden eş başkan olması için önerge sundu ancak Demirtaş'ın, bu talebe karşılık gönderdiği mesajda eş başkanlık görevini arkadaşlarına devrettiğini ve partisinde her kademede görev almaya hazır olduğunu söylemişti.

 

Buldan “Barışın umudunu çoğaltmak için buradayız”

Partinin yeni Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oylamadan önce yaptığı konuşmada "savaşın yüceltilmesine karşın, barış umudunu çoğaltmak için orada olduklarını olduklarını söyleyerek söze başladı.

"Coğrafya kaderdir" diyen Buldan'ın "Daha doğarken özgürlüğe, adalete, barışa ekmek kadar, su kadar birincil derecede ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyaç, bu gerçeklik, bu zaruret hali bizlere mücadele etmekten başka seçenek bırakmamaktadır. İşte Halkların Demokratik Partisi de bu topraklarda yaşayan bütün mazlum halkların, tüm inanç ve kültürlerin ihtiyacı olarak vardır. Bunun içindir ki HDP halklar partisidir." ifadelerini kullandı.

 

Temelli “Türkiye’nin iki fotoğrafı”

Eş Başkan adayı Sezai Temelli ise Türkiye'nin son birkaç yılda iki önemli fotoğraf gördüğünü söyledi.

Temelli "Bunlardan biri 2013-15 arasıydı. Suruç Katliamıyla başlayan 2. Fotoğraf savaşın, yoksulluğun fotoğrafıdır. Bugün Türkiye halklarının önünde 2 seçenek var; ya umudun fotoğrafı ya da faşizmin fotoğrafı. HDP ikinci fotoğrafı yırtıp atacaktır, kimsenin kuşkusu olmasın!" dedi.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4100
 Dün : 13222
 Toplam : 26453591
 Ip No : 54.90.185.120