Siyaset 23.11.2017 09:13:20 2902 defa okundu

Hanım Köprüsü’ne ne yaptınız?

Pülümür sınırları içerisinde bulunan tarihi Hanım Köprüsü, sözümona restore edildi. Ancak restorasyon adı altında o tarihi köprü gitti, yerine günümüzün klasik beton köprüsü geldi.

Bu duruma günlerdir sosyal medyadan tepkiler gösterilirken, Tunceli Barosu da Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği bir dilekçe ile sorumlular hakkında “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet Etmek” suçundan dava açılmasını talep etti. Suç duyurusu dilekçesinde, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na atıfta bulunuldu ve “Taşınmaz Kültür Varlığı; Arkeolojik Sit Alanı durumunda bulunan tescilli yapıların aslına uygun muhafazası zorunludur. Aksi fiiller ise cezai yaptırıma tabidir.” maddesine vurgu yapıldı.

 

BARODAN SUÇ DUYURUSU

Baro, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere Pülümür Cumhuriyet Savcılığına verdiği bir dilekçe ile tarihi Hanım Köprüsü’nün restorasyon adı altında aslına uygun yapılmaması nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Baro Başkanı Avukat Barış Yıldırım tarafından verilen dilekçede, Anayasa’nın 63. Maddesine atıfta bulunuldu. Yasa hükmü uyarınca, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının zorunlu olduğu hatırlatılan suç duyurusu dilekçesinde, sorumluların “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet Etmek” suçundan yargılanmaları istendi.

 

ŞİKÂYET SEBEPLERİ

Dilekçenin suç sebepleri kısmında; “Tunceli İli Pülümür İlçesi sınırları dahilinde Pülümür Çayı üzerinde bulunan tescilli “Hanım Köprüsü” için restorasyon adı altında yürütülen çalışmalar sonucu Köprünün özgün haline aykırı bir yapı vücuda getirilmiştir.” denildi ve “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile ilgili mevzuat hükümleri uyarınca Taşınmaz Kültür Varlığı; Arkeolojik Sit Alanı durumunda bulunan tescilli yapıların aslına uygun muhafazası zorunludur. Aksi fiiller ise cezai yaptırıma tabidir.” hükmü hatırlatıldı.

Cezai Hüküm

Dilekçenin diğer ayrıntılarında ise şu ifadeler yer aldı; “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun Cezalar kenar başlıklı 65. maddesinde: “(Değişik: 8/10/2013-6498/3 md.) Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile (…) (1) izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.

Bu Kanuna aykırı olarak yıkma veya imar izni verenler, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.

 

Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen fiiller, korunması gerekli kültür ve tabiat varlığını yurt dışına kaçırmak amacıyla işlenmiş ise verilecek cezalar bir kat artırılır.

(Değişik dördüncü fıkra: 20/8/2016-6745/25 md.) Taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile bunların koruma alanları ve sit alanlarında, 3194 sayılı İmar Kanununun 21 inci maddesi kapsamına giren ruhsata tabi olmayan tadilat ve tamiratları, kültür varlıkları yönünden bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmuş yerlerde yetkili idarelerden, koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmamış yerlerde koruma bölge kurulu müdürlüklerinden; tabiat varlıkları ve doğal sit alanları yönünden ise çevre ve şehircilik il müdürlüklerinden izin almaksızın ya da izne aykırı olarak yapanlar veya yaptıranlar, altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.” hükmü bulunmaktadır.

Anayasa’nın 63. maddesi hükmü uyarınca da kültür ve tabiat varlıklarının korunması zorunludur.

Yukarıda açıklanan gerekçelerle aslına uygun restorasyon çalışması yapılmayarak tescilli yapının bozulmasına, zarar görmesine sebebiyet verenler hakkında şikâyet gereği hasıl olmuştur.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 779
 Dün : 16445
 Toplam : 32323736
 Ip No : 34.236.171.181