Hozat 28.7.2019 19:39:24 2320 defa okundu

Hozat’ta coşkulu festival

19. Munzur Kültür ve Doğa Festivali ilçe programları kapsamında, Hozat’ta gerçekleştirilen etkinliklere binlerce kişi katıldı.

Sabah saatlerinde ilçeye gelen misafirleri davul-zurna eşliğinde Belediye Başkanı Seyfi Geyik karşıladı. Konuklara verilen kahvaltı ile başlayan programa ilgi büyüktü. Konuklar; Burhan Gündoğan ve Berkin Sariataş’ın tek kişilik gösterisi ve konserde sahne alan sanatçıların seslendirdiği parçalarla eğlendi.

 

“Alevi İnançları Tarihi ve Dersim” paneli gerçekleşti

Festivalin ilçe programı kapsamında saat 16.00 sıralarında  “Alevi İnancı ve Tarihi ile Dersim” konulu panel gerçekleşti. Panelde Turabi Saltık ve Metin Aktaş konuşmacı olarak yer alırken, Moderatörlüğünü Dr. İsmet Konak yaptı. Hozat Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen panelde konuşan Dr. İsmet Konak; “Bu tür etkinliklere yasak getirmek, aslında fikirsel rejimin köküne kibrit çakmak demektir. Biz yinede fikir paylaşımında bulunmaya, geleneklerimizi ve göreneklerimizi yaşatmaya, bu kusurdan kaçınmaya devam edeceğiz. Tıpkı Aşık Daimi’nin dediği gibi; ‘Daimidir muhabbetin aşığı, muhabbettir karanlığın ışığı’ Işık, güneş, ateş bizim için bir anahtardır. Küçük bir kelebek gibi ışığa gitmektir. Bu ülkenin karanlığa mahkum edilmesini engellemek için muhabbet etmeye, Cem etmeye ve güneşin izini sürmeye devam edeceğiz. Bu dönem, karanlıkta bütün renkler birbirine benzer. Karanlıklar özü itibariyle diktatörlüğün ilticagahıdır. ‘Alevi İnançları Tarihi ve Dersim’ konulu panelimizde Dersim Tarihi, Dersim’in Alevilik olgusunun tarihsel kökeni, Muktedirlerin Aleviliğe bakış açısı ve asimilasyon politikaları anlatılacak” dedi.

 

Konak’ın ardından konuşan Turabi Saltık ise;Kadim bir coğrafyanın kadim bir kültürü; Alevilik ve Dersim. Tarih biz Dersimliler’e hiç adil davranmadı. Tarih Alevilere hiç adil davranmadı ve pek çok defa bunun tarihten gelen politik- siyasi, kültürel, coğrafi, tarihi sebepleri vardı. Bundan dolayı da Alevi tarihi, acılarla ve katliamlarla dolu bir tarihtir.  Acı, üzerinden zaman geçse de acının tarihi yedi kuşak öteye gider. Denildiği gibi, acının ocağı mahsustur. Dostlar, canlar bildiğiniz gibi daha en başından ilk semavi dinler Firavunların döneminde Musa önderliğinde ortaya çıkmıştır. Milattan Önce 1300’lerde Musa önderliğinde ortaya çıkan Yahudi inancından sonra aynı coğrafyada aynı yarım adada İsa önderliğinde Hıristiyan İnancı ortaya çıkmıştır.” ifadeleriyle başladığı konuşmasında Alevilik inancının çıkış noktasını anlattı.

 

“Umudumuz insanlarımızın topraklarımıza geri dönmesidir”

Festival kapsamında Hozat ilçesi merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda akşam saatlerinde ise ses sanatçıları sahne aldı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, CHP Milletvekili Polat Şaroğlu’nun da aralarında bulunduğu binlerce kişinin katıldığı etkinlikte, sahneye, “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık” yazılı pankart asıldı.  Ovacık’ta yaşanan patlamada yaşamını yitiren 8 yaşındaki Ayaz ve 4 yaşındaki Nupelda Güloğlu’na adanan festival kapsamında düzenlenen konserde konuşan Belediye Başkanı Seyfi Geyik, sözlerine Engin Eroğlu, Nupelda ve Ayaz Güloğlu’nu anarak başladı. “Artık çocuklarımız başta olmak üzere insanlarımız ölmemeli” diyen Geyik, “Bu toprakları terk etmeme, bu topraklara sahip çıkma zorunluluğumuz var. İsteğimiz ve umudumuz, insanlarımızın topraklarımıza geri dönmesidir” şeklinde konuştu.

 

“Bu kirli Yezid zihniyetini topraklarımızdan temizleyelim”

Konser etkinliğinde Zazaca konuşan HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ise, Ayaz ve Nupelda Güloğlu’nu hatırlatarak, “Mayınları topraklarımızdan temizleyelim ama önce bu kirli Yezid zihniyeti topraklarımızdan temizleyelim” dedi ve; “Belediyelerde bu halkın dilini inancını hayata geçirmek isteyen isimler vardı. Songül Başkan sürgünde. Mehmet Ali Bul, Edibe Şahin, Nurhayat Altun rehin alındı. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Eren Erdem de rehin alındı. Buradan onlara selamlarımızı yolluyoruz. 90 yıldır bu topraklarda, bu halkın dilinin, kültürünün inkar edilmesi nedeniyle katliamlar yaşanıyor” diyerek Ayaz ve Nupelda’yı hatırlatan Önlü, “Tabi ki mayınları temizleyelim ama ilk önce bu kirli zihniyeti, faşizmi topraklarımızdan temizleyelim. İnancımızı, dilimizi kirleten bu münafık yezid zihniyeti topraklarımızdan temizleyelim” ifadelerini kullandı.

 

“Munzur Kültür Festivalinin birçok anlamı var”

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu da; “19. Munzur Doğa ve Kültür Festivali uzun zaman sonra yine gerçekleşti. Tabi Munzur deyince, festival deyince yalnızca bir eğlence bir müzik dinleme değil, Munzur Kültür Festivalinin içinde belirli anlamları var. Çünkü yıllarca burada toprağından, taşından, şehrinden ve köyünden koparılmış insanların yeniden kendi toprağıyla buluşması, yeniden o toprakla karışması, yeniden bir tohum atması anlamına geliyor. Buraya gelip kendi inancını yeniden, gözesinden, 12 ocağın olduğu yerden derinden yaşamayı öğreniyor. Yeniden dilini, kültürünü öğreniyor. Koptuğu, bağladığı ve koparırız unuturuz dediği çileyi yeniden yaşamayı öğretiyor. Bunun için tabi ki anlamlı. Bununla birlikte, özellikle buraya katkı yapan her zaman yanımızda bulunan Sayın Hasan Saltık ve İbrahim Yılmaz’a dostane olarak sizin adınıza ben minnettarım. Çok teşekkür ediyorum her konuda yanımızda oldukları için ve kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Sizde biliyorsunuz ki buraya müzik dinlemeye, buranın insanlarının kültürünü yaşatmak  ve müziklerini yaşatmaya geldiniz. Bu nedenle fazla konuşmaya gerek yok.” dedi.

 

Konuşmaların ardından Grup Abdal, Yılmaz Çelik, Ender Balkır, Hüseyin Güneş, Devrim Bozkurt, Şenol Akdağ, Olgun Şimşek, Gule Mayera, Gelengül Üstündağ ve Nilüfer Akbal Zazaca ve Türkçe ezgiler seslendirdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11466
 Dün : 23501
 Toplam : 34426142
 Ip No : 3.234.208.66