Pülümür 31.12.2018 18:20:00 6945 defa okundu

Hüsniye Karakoyun Yazdı: Güldüren ve düşündüren bir yazı bu...

İnsan aklıyla dalga geçen açıklama: İlahi FEDAŞ, sen bizi güldürdün Allah seni bildiği gibi yapsın... Tunceli'de yaşıyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Yok il dışı ve yurt dışındaysanız da "Ma ne olmuş hatra binaen okuyun." Videosu da var. İyi seyirler...:))

 

Tunceli’de kar yağışı henüz santimlerle ölçülürken, ilk günden elektrikler kesildi ve 4 gündür merkezde dahi kesintiler saatleri bulurken, Fırat EDAŞ adeta insan aklıyla dalga geçen bir açıklama yaptı.

FEDAŞ’tan yapılan açıklamada, yılbaşı gecesi yaşanacak muhtemel arızalar ve kesintiler için nöbetçi ekipler oluşturulduğu savunuldu, kesintisiz elektrik taahhüdünde bulunuldu.

FEDAŞ’ın basın organlarına gönderdiği bu akla ziyan açıklamaya rağmen, şu anda Tunceli merkez de dahil ilçelerin çoğunda ve köylerin neredeyse tamamında elektrikler kesik, vatandaşlar mağdur. Sık sık gidip gelen elektriklerden ötürü buzdolaplarında saklanan kışlık gıdalar başta olmak üzere, vatandaşlar karanlığa mahkum.

Köylerden arıyorlar can havliyle ve Tunceli EMEK Gazetesine dertlerini aktarıyor, yardım talep ediyorlar. Tüm bunlara rağmen, vatandaşlara bu ay adeta şok eden faturalar geldi. Durumun aktarıldığı FEDAŞ yetkilileri AKSA’ya yönlendirirken, AKSA yöneticileri ise başlı başına bir facia nitelemesine denk tavır içinde.

2018 yılında millet uzaya gitmenin telaşındayken, Tunceli merkezdeki Atatürk Mahallesinde bulunan AKSA müdürlüğüne gidiyoruz. “Bertal Ağabey nedir bu faturalar?” demeye kalmadan, yanında bilgisayarıyla muhtemelen uzaya değilse de kendi kurumlarına gelenleri nasıl püskürtürüm üzerine program yazan bir çalışan alıyor sözü, efendim öyle seri açıklamalar yapıyor ki kendince, o sırada insanın “nezaket sizin oraya hiç uğramaz mı?” diye sorası geliyor.

İnsan kurum müdürü dururken niye lafı alıp açıklamaya girişir? Bu hangi adap ve edebe uyar?

Bu çok önemli bilgisayar çalışması yapan personele insan “Kardeş lafı güzar eyleme de yazın elektrik tellerine kuşlar kondu kesildi. Kışın 10 santimlik karla elektrik kesildi saçmalığına çözüm bul. Çeneye değil, elektrik kesintileri nasıl engellenir o yönde kafa yor, proje yap, çözüm için elindeki bilgisayarı etkin kullan” diye bir tavsiyede bulunası geliyor.

Boşver diyoruz içimizden. Memlekette ‘Ağzı olan konuşuyor’ reklamı bu nedenle tutmamış mıydı?

Gelelim FEDAŞ’ın komedisi kendinden namzet açıklamasının devamına.

 

Yeni yıla hazırlarmış!

FEDAŞ medya organlarına gönderdiği basın bülteninde “FIRAT EDAŞ YENİ YILA HAZIR” başlığıyla açıklamalarını şöyle sürdürüyor;Yeni yılı karşılarken sorumluluk bölgesinde kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamak için çalışmalarını eksiksiz bir şekilde yürüten Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., enerji tüketiminin arttığı yılbaşı gecesinde olası arızalara anında müdahale edebilmek için nöbetçi ekipleri ile hazır bekleyecek.

Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde kötü hava şartları nedeniyle şebekelerde oluşan elektrik kesintilerine aralıksız çalışarak müdahale eden Fırat EDAŞ, 2018’in son ve yeni yılın ilk gününde müşterilerinin enerji sıkıntısı yaşamaması için 24 saat acil müdahale ekipleri ile görevde olacak. 

Zorlu kış şartlarına rağmen, görev bölgesindeki illerde yeni yıl gecesinde meydana gelebilecek olası arızalarda tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için elektrik şebekelerinde bakım onarım çalışmaları tamamlandı. Oluşabilecek arızalara karşı SCADA uzaktan kontrol merkezinden arızalara müdahale edilmesinin yanında görev alacak nöbetçi arıza bakım onarım personelleri ile gerekli müdahaleyi yerinde yapacak. 7/24 hizmet veren Alo 186 Çağrı Merkezi ile yılbaşında da arıza ihbarlarıyla ilgili teyakkuzda olacak.”

***

İlahi FEDAŞ yetkilileri...! Bu kadar komediyle harmanlanmış cümlelere tragedya türünden film uyarlanır. Allah aşkına, siz başka gezegenden mi Tunceli’ye sesleniyorsunuz?

Bu makaleyi sabah yazmaya başlarken, tam 4 defa elektrikler kesilmiş. Yarım saatte bitirilecek cümlelerimi klavyeye dizdiniz, akşam saat 18.00’da oturdum inşallah elektrikler kesilmeden bitirebilirim.

 

İşte son bölüm şakaları!

Fırat EDAŞ imzalı basın bülteninin sonunda ise kara mizah örneği cümlelere yer verilerek, abdal ıslatan değil, aptal avutan türden bir hiciv sahnesine imza atılıyor. Yazın Tunceli genelinde yaşayanlar çok iyi bilir ki sık sık elektrik kesintileri yaşanır. Yazın yaşanan kesintileri; tellere konan kuşlara bağlayan ve kuş ölümleri için adeta güçlü neden yaratan kurum, kışın ise daha kar düşerken nasıl altyapıya yatırım yapmadığını gösteren durumlar yaşatıyor.

Oysa sürekli yatırımlarla alt yapısını güçlendirdiğini savunan kurum, yazın ayrı, kışın ayrı hikaye ile yarattığı mağduriyetleri, ülke insanın yüzeysel hafızasına olan güçlü inancı (!) ile bakın nasıl sonlandırıyor:

“2019 YILINDA DA YATIRIMLAR ARATARAK DEVAM EDECEK

Ayrıca 31 Aralık 2018 ve 1 Ocak 2019 tarihlerindeki tüm planlı kesintileri iptal ederek, bu günlerde enerji akışının kesintisiz olmasını sağlayacak. 2018 yılında gerçekleştirdiği yatırımlarla bölgesine ciddi değer katan Fırat EDAŞ, yeni yıl ile birlikte yatırımların artarak devam edeceğine işaret etti.  

Hizmet verdiği her noktaya sürdürülebilir ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti verme amacıyla çalışmalarını sürdüren Fırat EDAŞ, 2019’un ülkemize barış, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.”

***

İnsanları mağdur edip sonra bu açıklamayı huzur ve mutluluk temennisiyle sonlandırmanın içine saklanan ise aslında kurum olarak para vermeden yeni yıl kutlama mesajı yayınlatma çabası.

Oysa tüm bu entrikalara ne gerek var? Zaten Tunceli’de basın mı var ki çekiniyorsunuz?

Bakın halimize... 3 medya organı da dökülüyor.

CHP Tunceli İl Başkanlığından arıyorlar.

Milletvekilleri ve belediye başkan adayının 8 gün mesajı yayınlanacak. Fiyat veriyoruz. Sanmayın atla deve. İki bin lira civarında. Efendim bu kadar pahalı olur mu? Yerel bir gazetenin adını veriyorlar. Onlar 10 gün boyunca iki yüz liraya yayınlıyormuş...

İşte Tunceli’deki yerel medyanın kendisini konumlandırdığı nokta bu...Onun için kimsenin yerel basından korkmasına gerek yok.

Vurulan dağ keçisi ve ayı için yaygara yapan, köylünün kapısının önüne kadar gelen domuz ve ayıya nasıl önlem alınacağına dair görüş bildirmeyen bir basın var Sevgili FEDAŞ. Atını koştur. Bizden basın olursa, sizden de böyle açıklamalar gelir.

O nedenle millete bir aylık 370 TL’lik fatura gönderirken, “Mutlaka gece kullandınız, yok sabah erkenden kullanmış da olabilirsiniz, efendim evinizde santral kurup toplu elektrik akımına kapılma partileri de yapmış olabilirsiniz” diye faturayı vatandaşın cebine iliştirip gönderen hallerinize minnettarız.

Bu nedenle aha böyle gündüz vakti öğleden sonra saat 13.30’da sokak lambaları yanarken, köylerden arayan annem de aralarında olmak koşuluyla karanlığa mahkum halde “Bu müdüre sor hele elektrik ne zaman gelecek?” sorusuna, “Ya biraz az yiyin de kendi elektriğinizi kendiniz üreten teknoloji kurun evinize” diye baskın gelen çemkirmelerde bulunuyorum.

Buzdolabında kışlık için hazırladığım yiyecekler bozuldu. Ne olur hocam bizim halimize çare bul. Dört gündür elektrik yok. Yaşlıyız, düşer bir yerimizi kırarız” diyen bir kadıncağız ile başka bir köyden arayan muhtara da “Yazlık meyve sebzeyi yazın, kışın çıkanları da kışın yemek gerekiyor. Ne gerek var saklıyorsunuz. Beslenmeyi mevsimine göre yapın” diye akıl vererek savuşturdum.

Komik durumdayız yani. En az AKSA müdürü ve FEDAŞ’ın açıklamasındaki cümleler kadar.

Şimdi bu yazıyı okuduğunuzda alttaki linki TIK’layın ve gidin Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı sayfadan milleti günlerdir karanlığa mahkum eden FEDAŞ’ın Tunceli merkezde gündüz vakti saat 13.30’da yanan sokak lambalarını seyredin.

Güldünüz mü?

Acıyla gülün. Çünkü, o alt yapısına sürekli yatırım yaptığı halde (!) yılda iki defa güç kaynağı almaya bizi mahkum eden, kesintilerle yaktığı bilgisayarlarla büromuzu çöplüğe dönüştüren FEDAŞ’a biz minnettarız (!)

Siz de gülmeye devam edin. Çünkü o boşa yanan ya da kaçak kullananların parasını FEDAŞ sizden-bizden-ondan-bundan alıyor. Yani onların tuzu kuru. Siz kendi halinize gülün.

Bir de AKSA var ki o da ayrı sömürüyor. Vakıfbank ile sözleşme imzalamışlar. Efendim tek çekimde abone ücreti ödemek isteseniz dahi ısrarla en az 2 taksite zorluyor ve on lirayı aşan miktarda komisyon kesiyor.

Açıklaması: “Bankayla böyle sözleşme imzalamışız.”

Herkes ayrı sömürüyor yani. Hiç kullanmadığınız telefon hattı için ayda 17 lira uygulandığında sesiniz çıkmadıysa, şimdi bunu mu dert edeceksiniz?

O nedenle gelen vurdu giden vurdu diyerek kendinizi avutun.

Sonuç mu?

Hepimize geçmişler ola. Biz de bu miskinlik varken, daha çok böyle komik açıklamaları okursunuz...

De hadi iyi yıllar...!

MADEM YAZIYI OKUDUNUZ ŞİMDİ YOUTUBEDAKİ TUNCELİ EMEK GAZETESİ ADLI TELEVİZYON KANALIMIZDAN YANİ BURAYI TIKLAYARAK VİDEOSUNU İZLEYİN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9765
 Dün : 18542
 Toplam : 32269152
 Ip No : 35.175.180.108